• her duyduğumda tebessüm ettiren kelime. ergenlik döneminde izmir'de sinemaya richie rich izlenmeye gidilmiştir. film arası bittikten sonra arka koltukta oturan iki çocuğun arasında geçen diyalog şu şekildedir.

- olm niye somurtuyorsun aldık ya popcorn
    - lan ben de bir şey sanmıştım bildiğimiz darı bu yaa !

(bkz: sözlükte anılarını anlatmak)
  • dünyanın kurak ve yarı kurak iklimlerinde yetişen bir tür tahıl. benzeri tahıllar gibi çekirdekleri işlenerek kullanılır. kalan kısımları hayvan yemi işlevi görür. ağırlıklı olarak afrika, hindistan, çin ve rusya'da tüketilir. ingilizcesi millet. balkanlarda boza yapmak için de kullanılır buğday haricinde.

mısırla falan alakası yok, onu izmirliler yerel bir kullanım olarak uydurmuş.
  • orta asya steplerinde yetiştirilen ve tüketilen ilk besin maddelerindendir. boza yapımında kullanılır, aynı zamanda da kımıza da katılırmış mayalanarak o zamanlar.
    kendisine "tarıg bişdi, yaş ot ündi" olarak ırk bitig'de rastlıyoruz.
    şimdi eski türkçemizde 'tar', dağılmak anlamına geliyor. tarım da, nehrin kollarının dağıldığı yerlere deniyor. arapçada da 'darra' tohum demek. kelimenin kökeni bize ufak çaplı bir tarih turu yaşatıyor yani.

darının bu geçmişi geleneklerimizde de kendine yer edinmesine sebep olmuştur; yeni gelinin başına eve bereket getirmesi ve güzel günler görmesi için serpilen darı dilimizde de "darısı başına" olarak kullanılır.
  • zıkkımın kökü nde muzo nun satarken söylediği tekerleme ise kulaklardadır:
    darı var darı
    hamama girdi koca karı
    dişleri sarı sarı
    haydi darı var darı
  • mısırın başka bir ismi olarak da kullanıldığını yeni öğrendiğim aslen kendi başına bir tahıl cinsidir. buğdaya benzer ama daha büyüktür.
  • bir özdemir asaf şiiri:

sevmek
    nokta almaz
    çocuklar.

sevmeye nokta koyan
    sınıfta kalır.

onun,
    virgülleri vardır
    çocuklar.

sevmek noktalanmaz;
    o, noktadır.
  • birileri olumlu bi gelişme yaşadığında(evlilik, başarı vs.) başımıza armağan ettikleri bitki. (bkz: darısı başına)
  • türkiye'de daha çok kuş yemi olarak kullanılır. o muhabbet kuşu yemi diye aldıklarınız var ya, işti o.
  • taze taze haşlaması da on numara olur.

not: denizliliyim. mısır ne lan.
  • izmirliyim uzun yıllar mısır denilen bitkiye darı dedim. yıllar sonra bunların farklı şeyler olduğunu öğrendim.

darı (ingilizcesi millet) hayvan yemi olarak kullanılıyormuş artık. kuraklığa dayanıklı bu arkadaş ortaçağdaki temel besinlerden birisiymiş.

mısır (ingilizcesi maize) mısırı evcilleştirip seçilimle geliştirenler aztekler. o yüzden bir teşekkür borçluyuz bu insan kurban eden, astronomi ile ilgili, taş bina işleyen ama demiri eritememiş yamyam arkadaşlara.
hesabın var mı? giriş yap