164 entry daha
  • kurun 4 senede 33 liraya gelmesiyle asiri yukseldigine ikna olan adamlara laf anlatmaya calisan ekonomist..

lan olm isvicre'den bile daha pahali pek cok kalem urun ve hizmete para oduyosun..ustelik adamlarin 10'da 1'i kadar anca gelirin varken..yani sen neye gore kurun seviyesine yuksek diyebiliyosun?.. nolmasi lazim mesela?.. o cok sevdigin makarnanin kutusunu bim'den 100$'a falan aldigin zaman mi “aa ebru abla bu kur sahiden de daha tam patlamamis yaa” diceksin?
    ..
    devrim abim.. sabirlar diliyorum..
  • sözcü tv'deki akp'li çakma sarışına her hafta aynı sözleri anlattığı halde kadın cahil aklıyla "dolar çıkmadı mı zaten, daha ne kadar çıkacak" deyip duruyor. devrimin yerinde sabır taşı olsa çatlar. akp gerçekten "dolar çıkmıyorsa kriz yoktur" mantığını cahillere çok güzel işlemiş.
  • 24 nisan 2024 tarihli para politika programında, sunucu ebru baki ile atışması gündem olmuş.

(bkz: ebru baki/#163800475)
  • kur artışı olmadan enflasyonun yükselmesi. şuan ki enflasyonun sebebi kur değildir dedi. görünüşte doğru mu? evet. peki arka planda olan ne? sabit kur olsaydı ve dolar şuan ki seviyesinden yasal olarak işlem görseydi, sizce rezervler eksideyken bu doları 32 den alabilir miydin? kara borsaya düşerdi ve gerçek değerine doğru yol alırdı. sabit kur sistemi olmadığı için dolar bazlı yediğinden içtiğinden çıkıyor. bu sayede serbest piyasada dolar düşük seviyelerden fiyatlanıyor. ne yapılmalı? merkez bankası piyasadan dolar almalı. kuru yükseltmeli. e bu sefer de ilk başta kurun artışından yine kur geçirgenliği ile enflasyon iyice artacak... diğer hamle faizleri de iyice artırman gerek e bu sefer de faiz yüksek kurs yüksek işsizlik tavan buhrana girecek ülke iyice. faiz kur linki koptu denilen yer tam olarak ordayız işte... çıkmaz sokak gibi yerdeyiz o dayağı yemeden dönemeyeceğiz.
  • 24 nisan 2024 tarihli ebru baki ile para politika programında üslup olarak bence gayet saygılı davranmış bir yorumcu. söylediklerinde de haklılık payı olduğunu düşünüyorum, döviz kurunun olması gereken seviyenin altında olduğuna katılıyorum. bu konuda uzun uzun yazacak bir uzmanlık bilgim yok; sokaktaki insan olarak ve yurt dışından ziyaret eden arkadaşların verdiği geri bildirimlerden, bir de ara ara haberlere düşen ihracatçı şikayetlerinden böyle yorumluyorum.

ancak...

24 nisan 2024 programı sonrasında bu sitede gördüğüm abd menkul kıymetler ve borsa komisyonu bildirisi sayesinde ahmet devrim akyil'in abd'de ortak olduğu şirketteki forex işlemleri nedeniyle suçlu bulunduğu ve sonrasını merak ettiğim için bulduğum fbi sayfasında ortağının suçlu olduğunu kabul ettiğini ve ahmet devrim akyil'in da 2009'da türkiye'ye dönüş yaptığını ve kaçak durumunda olduğunu okudum. 2014 sonrasında olanları bilmiyorum. eğer bu kişi yorumcu olarak gördüğümüz devrim akyıl ise, suçsuzsa veya suçlu olup mağdurların zararlarını giderdiyse, televizyonda ve sosyal/dijital medyada takip etmeye devam ederim. ancak, yine bu kişi yorumcu olarak gördüğümüz devrim akyıl olup suçluysa ve mağdurların zararlarını gidermeye dönük bir adımda bulunmadıysa kendisini takip etmemeyi tercih ederim.

paylaştığım linklerde bahsi geçen ahmet devrim akyil kendisi değilse ve bunun ispatı bana iletilirse bu paylaşımı, koşulsuz ve şartsız, herhangi bir mahkeme kararını beklemeden sileceğim.
3 entry daha
hesabın var mı? giriş yap