• facebook'da bir video izlerken arka planda çalan bir türkü
    ilk dinlemede dikkatimi çekmiştir
    ahada sözleri burda bizzat kopyala yapıştır yaptım

kara kıs avulumga kelgende / kara kış köyüme gelende
    kültüldegen kar yerge tüsgende / lapa lapa kar yere düşende
    dombıramdı alarman / dombıramı alırım
    yürek sazım çalarman / yürek sazımı çalarım
    kaygırgandı eş aytbam / kaygılarımı hiç söylenmem.

dombıra sazım estgen ataylar / dombıra sazımı işiten babalar
    manesine es bergen anaylar / manasına kulak veren analar
    estgenine oy berip / işittiğini akıl yorarak,
    yüreklerge ses berip / yürekleri titreyerek
    köz yastı kızganmaslar / göz yaşlarını esirgemezler.

nogaydın kaygı sansız kününde / nogayların derdi sayısız, her gününde
    batirler yuklamagan kününde / yiğitlerin uyumadığı günlerde
    yüreklerin kötergen / yüreklerini cesaretlendiren
    sogıslarda küş bergen / savaşlarda güç veren
    köptü körgen dombıra... / görüp geçirmiş dombıra

dinlemek isteyenler buyursun
    http://www.youtube.com/watch?v=vfq5v7ei9sw
  • turk sazi olarak dombra ya adanan sarkisi da vardir.hic etnik muzik dinlemeye gerek yoktur,evrensel olarak dombra butun sarkilarin ustesinden gelir.

http://www.youtube.com/watch?v=vfq5v7ei9sw

not: aaaeeeoeoeoe diye degil,gayet duzgun bir turkceyle soylenen bir sarkidir.
  • sadece iki tel, mühiş bir vokal, o iki telden süzülen ritm ve melodi, sımsıcak bir şikayet, kocaman pastoral bir folklor, zengin bir kültür, pür edebiyat, sehl-i mümteni, bozkırın kalbinden gelen evrensel bir türkü. dombra [dombra --> tambur??] ile ve dombra için yakılmış bir ağıt, dile gelmiş bir sitayiş.

o hiç de rafine olmayan sert sesiyle; işte gidiyorum çeşm-i siyahım'ın, pachelbel re majör kanon'un, hora'nın ve derdi babında kimseye etmem şikayet'in hemen yanına yani başımın üstüne koyuyorum: dombıramdı alarman / yürek sazım çalarman / kaygırgandı eş aytbam.
  • facebook'taki videosunu* her gün düzenli izlemezsem işim rast gitmiyor.

o suvari birliğinin başındaki eleman olasım, tek el hareketimle çizgi düzenine geçesim, kılıçları çekesim geliyor.
  • çok çirkin bir saldırıya uğrayan güzel şarkı.
  • arslanbek sultanbekov adlı nogay abimizin şarkısıdır, candır canandır
    bunu dinleyenlerin aynı abimizden qanılı ve nogay el cırlarını da dinlemesi şiddetle tavsiye edilir
  • klibini değişik bir arslanbek sultanbekov şarkısı. ulan adamlarını ölüme gönderip sağ gelenleri de kendin öldürmek nasıl bir savaş taktiğidir? hayır tamam yaptın bir eşeklik gönderdin onları ölüme , sağ kalanları bari kurtar birdahakine tekar gönder.

klip :
    http://www.youtube.com/watch?v=ypsuxllev1e

edit :imla

sağolsun undesirable aydınlattı: ön saflarda yardıran ve ölüme koşan abiler idama mahkum edilmiş kişilermiş. ordan sağ çıkarlarsa bir nevi paçayı kurtarmış oluyorlarmış.
  • orta asyada bir çok milletin hala kullandığı uzun boyunlu telli çagılar sınıfından iki telli bir çalgıdır kendisi. iki teli olduğuna bakmayın, çok maharetlidir. bununla bir çok telli çalgının sesini çıkartmak mümkün. diğer ülkelere nazaran kazakistan biraz daha sahiplenmiş durumda bu aleti. üç telli veya daha farklı yapıya sahip olanları da var fakat onları genellikle diğer ülkeler kullanıyor.

nasıl icad olduğunu bilmiyorum fakat neden iki telli olduğu ve göbeğindeki deliğin nasıl oluştuğunu anlatan ilginç bir hikayesi var.

zamanın birinde mutlu mesut bir hanlık varmış. halk pür neşe durmaksızın eğlenirmiş. dört telli dombra çalar, dans eder keyiflerine keyif katarlarmış. günlerden bir gün han'ın tek oğlu halkı huzursuz eden bir hayvan sürüsünü avlamaya çıkmış. aradan geçen üç güne rağmen geri dönmemiş. arama ekipleri kurulmuş heryere bakılmış edilmiş lakin bir türlü bulunamamış. aslında bulunmuş fakat hayvanlar tarafından parçalandığı için bedenini alıp götürememişler. hakanlarına haberi vermeye kimsenin büzüğü yemediği içinde ağızlarını açamıyorlarmış. han oğlunun öldüğüne bir türlü inanamadığı için bana oğlumun ölüm haberini getirenin ağzına kurşun döktüreceğim diye ferman eylemiş.

halk, yas ilan edilsin ve oğul yaad edilsin diye hükümdarlarına haber etmek istiyormuş fakat bunu çıkıp söyleyebilecek bir gönüllü bulamamışlar. gençlerden birisini kaybetmemek için halkın en yaşlısını seçmişler. yaşlı adam bir dombra üstadı imiş. o da ne yapsam etsem de şu kurşun işine bulaşmadan anlatsam diye günlerce debelenmiş durmuş ve sonunda içli bir beste yapmış. hakanın karşısına geçip acı notaları tıngırdatmaya başlamış. öyle güzel çalıyormuş ki ağzıyla söyleyemediklerini notalarla dile getiriyormuş. hakan mesajı almış, sinirinden yaşlı müzisyenin yakasına yapışmış ve bana oğlumun ölüm haberini verenin ağzına sıcak kurşun döktüreceğimi ferman etmiştim, şimdi getirin kurşunu demiş. bu sırada yaşlı adam bu benim suçum değil ben söylemedim, herşeyi dombra söyledi demiş. hakan adamı haklı bulmuş ve kurşunun dombraya dökülmesinde karar kılmış. ortasına dökülen sıcak kurşun dombranın iki telini almış götürmüş ve tam ortasına bir delik açmış. o gün bugündür bu alet iki telli ve ortası delik olarak kullanılırmış.
  • sayesinde oy vermenin türkçede akıl yormak anlamına geldiğini öğrendiğim şahane şarkı.
  • eski savas sahnelerinin canlandirildigi, ay taktiginin gosterildigi bir klibi var bu sarkinin. oz turkceyle gunumuz turkcesi arasindaki kelime benzerlikleri sayesinde soylenen bircok seyin rahatlikla anlasildigi guzel sarki.
hesabın var mı? giriş yap