• kainatta gelmi$ gecmi$ en iyi mizah yazari olmasinin yani sira, bu sifatini muhte$em bilim kurgu sentezleme yetenegiyle birle$tirdiginde pek cok norona "e ama bu cok fazla" tepkisi verdirebilen, oturup yazdigi paragraflari manzara seyreder gibi seyredebileceginiz insan.. yazdiklarini okurken sirf aldiginiz hazzi tekrar ya$amak icin onceki cumleye donesiniz gelir..

  kendisi "a five-volume trilogy" adini verdigi hitchhikers guide to the galaxy serisiyle ek$i sozluk ve benzeri olu$umlarin en etkin fikir babasi olmu$, improbability drive, babelfish, paranoid android, so long and thanks for all the fish gibi tanidik tabirlerin mucididir..

  1952 cambridge dogumludur.. 2001'deki erken ölümünü kisa hayatina sigdirdigi pek cok $eye veya onun tabiriyle "ufak bir yanli$ anla$ilma"ya baglamak mumkun..

  "there is a theory which states that if anyone discovers just exactly what the universe is for and why we are here, that it will instantly disappear and be replaced by something even more bizarre and inexplicable. then there is a theory which states that this has already happened." --douglas adams / hitchhiker's guide to the galaxy
 • sadece otostopçunun galaksi rehberi serisi değil, diğer kitapları da süper. "ruhun uzun karanlık çay saati" mesela. oradaki "unutulmuş ve hiçbir zaman açılmaya cesaret edilememiş eski bir buzdolabının içinden sorumsuzluk tanrısının doğması" olayına bayılmıştım mesela.
 • "ne lan bu cok sacma" diyemiyecegim kadar mantikli komedisacmaliklari silsilesi, sonuc itibariyle faydali insan
 • her otostopçunun galaksi rehberinden başka bir kitabını daha gördüm ben çevrilmiş, remzi yayınlarından çıkmış...
 • tanrinin evrende ya$ayanlara son mesaji aslinda onun soyledigi gibi olmayabilirdi.. "aslinda sabahlari di$lerinizi fircalamanizin hicbi geregi yoktu"
 • "life is wasted on the living" demis bulunan, aramizdan ayrilmasiyla "ya simdi?" diye dusundurten buyuk yazar...
 • douglas adams'in senaryosunu yazdigi bir de adventure oyun var, adi starship titanic. mukemmel bir kurgu ve harika bir hayal gucu. ayrica cok da komik.
 • uzen insan..
hesabın var mı? giriş yap