• tgb'nin soma'ya yardım için düzenlediği konser için duman'ın 23 bin euro ücret talep etmesi. olayın özü bu. devamı şöyle:

hesapta soma'ya yardım için konser düzenlenir ama buradan elde edilen gelir ancak konsere katılan sanatçıların ücretlerini karşılar. dolayısıyla değil soma'ya yardım etmeyi organizasyondan zarar edilmiştir.

gelelim bu konuyu özel kılan hususa.

konsere çeşitli entelektüeller ve cem adria, resul dindar, erkan oğur, grup çığ gibi sanatçılar davet edilmiştir. organizasyona konuşmacı olarak katılanlara herhangi bir ücret ödenmemiş sadece yol-konaklama masrafları karşılanmıştır. aynı şekilde organizasyona katılan ses sanatçılarına ise yol+konaklamanın yanında belli bir miktar ücret ödenmiştir. geldik zuranın zırt dediği yere. bu ses sanatçıları içinden duman 23 bin euro istemiş. bizim tgb'liler de vermişler. hal böyle olunca da konserden elde edilen gelirin büyük bir kısmı duman'a gitmiş. organizasyonu üstlenenler de pişman olmuşlar tabi. aynı konsere davet ettikleri resul dindar çok cüzi bir ücret karşılığında harika bir performans sergilemiş. (insanın derdi para olmayınca böyle oluyor galiba.)

buyurun, haberden ilgili kısım:

" şölenden zarar edildi. sadece, salonda ve bankadaki bağışların toplamı olan 5 bin 120 euro’yu soma’da taşeron işçiler için kurulan ‘taşeron işçiler dayanışma derneği’ne yatıracağız.şenlikte konuşmacılara ücret ödenmedi. sadece, konaklama ve yol masrafları karşılandı. masraflarımızın en önemli bölümü salon ve sanatçı kadrosuna gitti. duman ve cem adrian için 43 bin euro ödendi. duman sahneye çıkmak için 25 bin euro aldı. konaklama, yol masrafları derken rakam 43 bini buldu. duman, talepleriyle doğru bir tutum sergilemedi. duman’a çok para verildiği doğru. geriye bakıldığında sanatçı seçiminin yanlış olduğunu görüyoruz. sanatçılarımızdan resul dindar, çok küçük bir rakama gelmesine rağmen muhteşem bir sahne performansı sergiledi. yanlışlardan ders çıkaracağız.” kaynak

sitem: böyle şeyler neden kimsenin umrunda olmuyor, hele ki sözlüğün nasıl gözünden kaçıyor anlamak mümkün değil. duman'ı seviyor olabilirsiniz, ama bu onun tutum ve davarnışlarını her halukarda onaylamanızı gerektirmiyor.

son not: böyle haberler resul dindar gibi "adam"ları tanımamızı sağlıyor. duman'ı da yakından tanımış olduk bu arada.

edit: duman'ı linç etmeye çalıştığımız düşünülmüş. yanlış. bakın tgb'liler yanlış bir iş yapmışlar ve pişman olmuşlar. dileğimiz o ki, bundan sonra herhangi bir yardım organizasyonu düzenleyecek olanlar daha dikkatli olsun, mesela dumanı çağırmasındır. ha, bu arada soma'dan rte için %47 oy çıktı diye soma'yı itin götüne sokup duman'ı linç ediyorlar diye onu sahiplenmeye çalışmanız bir harika... ne soma sizi anlar ne siz somayı anlayacaksınız.

edit-2: soma cumhurbaşkanlığı seçiminde rte'ye %47 oranında destek verdi, bu yüzden onlara her şey müstahak diyenler...ey yılmaz özdil kafalılar, duman vicdanlılar... yazmayım dedim ama kısaca değinmeden de edemiyorum. bak benim sığır kardeşim... soma'nın %47'sinin rte'ye oy verdiyse 50'si de ihsanoğlu'na oy verdi. bu biir. varsay ki, faciada ölenler ve yakınlarının tamamı akp'ye tepki koydu ve rte'ye oy vermedi. mümkün mü? evet. ama sen soma ilçesinin %47'si rte'yi desktekledi diye tüm ilçeyi göt kılıymış gibi düşünüp "onlara artık her şey müstahak" dedin. bak sevgili davar, senin mantığından hareketle söylüyorum; değil %47, soma nüfusunun %99'u rte'yi desteklese dahi, oradaki %1'lik kitle için senin seferber olman gerekmez mi? her şeyden öte; orada yardıma muhtaç çoçuklar var lan! yuh sana... mental olarak akp'den zerre farkınız yok.
  • duman'ın değil tgb'nin halt yemesidir. adamlar fiyatlarını söylemiş senin işine gelmezse cagirmazsin. sanki zorla aldilar parayi. yine tgb'nin bok edip suçu başkasına attigi bir başka olay. bir işiniz düzgün olsun arkadaş ya.

edit:olay hiç tgb'nin anlattigi gibi degilmis. adamlar soma kazasindan önce planlayip anlasmis dumanla. zaten tgb'den de bu beklenirdi. bu adamlara inanip gaza gelmeyin amk işleri güçleri dezenformasyon.
    (bkz: #44945415)
  • iletişim sorunu nedeniyle yaşandığına inandığım hadise. şimdi duman bu konser için 23 bin euro istemiş, demek ki duman duyarsız, kendi çıkarlarını düşünen bir grup. acaba öyle mi? tgb ekibi duman'ı bu konsere davet ederken nasıl bir çağrı yapmış bunu biliyor muyuz?

tgb, duman'a "soma için yardım konseri düzenliyoruz. siz de alacağınız ücrette fedakarlık yapıp hatta gerekirse ücret almayıp konserde sahneye çıkar mısınız?" diye mi sormuş yoksa "önemli olan sizin sahneye çıkmanız. zaten bu sayede gelecek insan sayısı artacağı için yeteri kadar bağış toplayıp istediğimiz yardımı yapacak düzeye geliriz." mi demiş.

eğer duman'a ilk şekilde bir çağrı yapılmış ve duman kabul etmemişse tgb neden duman'a yine de istediği parayı verip grubu konsere çıkarmış. yok eğer tgb ikinci şekilde çağrı yaptıysa o zaman duman'ın suçu ne burada?

duman'a biri, "siz yeter ki gelin biz size normalde konser için talep ettiğiniz ücreti vermeye hazırız. zaten siz gelince biz izleyici sayısı artacağı için istediğimiz yardım miktarına ulaşırız." diyorsa duman ne yapsın? kaldı ki duman'ın ticari amaçlı konserlerinde 23 bin euro'dan daha fazla aldığını tahmin ediyorum.

haliyle tgb, duman'a bu parayı vermek istemiyorsa baştan doğru iletişim kuracaktı. duman'ı şimdi suçlamak çok anlamlı değil.
  • 100 bin isteseler de artık kimsenin sikinde olmayan olay.

(bkz: fıtrateji)
  • gezi direnişi sırasında direnişçilere destek şarkısı yazan bir grubun soma konusunda da aynı hassasiyette olmasını beklerdim doğrusu. en başta bir destek konseri için yaklaşık 70bin lira istemek nedir? bunu kabul edenler sanırım daha büyük bir katılım bekliyorlardı. ancak beklenti olmamalıydı belirleyici olan.
  • baya baya linç kokan hareketler bunlar. yalnız benim dikkatimi çeken duman ve cem adrian toplam 43.000 euro almışken sadece dumana laf edilmeye kalkılması? maksat hakikaten laf etmek mi yoksa duman tü kaka dedirtmeye çalışılmak mı? gerçi tgbden ne hayır beklediğinize de bağlı tabi tüm bu şeyler.
  • duman'ın suçu değildir. soma konseri için olsun, başka yardım kampanyası için olsun adamlar fiyatlarını menejerleri aracılığı ile bildirmişler. sanki organizasyona beleş çıkarım diyip konser sonrası 23 bin euro istemişler gibi bir algı yaratılmaya çalışılmış. normal organizasyonda kimin ne kadar alacağı, kimin katılıp kimin katılmayacağı istisnalar haricinde en az 1 ay önceden belli oluyor zaten. organizatör ile menejerler etraflıca konuşup anlaşıp akabinde konserini verip parasını alıp giderler. yani öyle bir lanse ediliyor ki kafaları anlamak imkansız.

duman'ın yardım konseri için para istemesini tartışırsın onu anlarım, ama zorla parasını almış gibi bir algı yaratamazsın. 23 bin euro çok mu kardeşim, tamam de geç amk. hem çıkartıp hem niye sitem ediyorsun ki ?
  • soma'ya yardim konserinin fitratinda bu var.

tekmeleri yedikleri adamlara oy verip ustune bedava muzik mi dinleyecekler?

cagirsinlar zerrin ozer'i falan.
  • duman'ın acıma yetime ile başlayan özdeyişi yerinde kullandığını göstermiştir.
  • geri zekalılığı bir tarafa bırakıp şu açıdan bakalım bir de:

yardım konserinden para kazanmayı planlamak çok da keyifli değil be..ciddi ciddi düşün..tamam vermiyorlarsa gitmezsin ama şöyle bir haber olsaydı ne düşünürdün?:

"grup zubarra'nın, yardım konseri için 10 bin euro istemesi hakkında ne düşündükleri sorulan duman üyelerinden kaan tangöze 'bu bir yardım konseri. bu yüzden biz para talep etmedik. edenler için de yorum yapmak istemiyorum.' dedi."

ne kadar şirin değil mi..böyle bir haber sonrası bir duman sever olarak evin içinde kolları açıp 'heey! çok sevdiğim bir grup olan duman ne kadar da düşünceli hareket etmiş..iyi ki seviyorum onları..çok iyi insanlar' diyerek koşacakken şimdi çemkirmenin bir anlamı yok..

gidersin gitmezsin sana kalmış..çağıranlar da suçlu olabilir..ama bu olayın ortaya çıkardığı şey şu: duman, yardım konserine çıkmak için para talep etmiş..etmeseydi övülecekken ettiği için yerilmesi kadar mantıklı bir şey yok..
hesabın var mı? giriş yap