• --- spoiler ---
    dünya sinema tarihinde, isminde spoiler olan belki de tek film. evet cüneyt arkın filmin sonunda dünyayı kurtarır, ama siz bunu, filmin adını ilk okuduğunuz/duyduğunuz andan beri zaten biliyorsunuzdur.
    --- spoiler ---
  • kimse sanattan anlamio..
    o kadar sanatsal bi filmdi ki filmi yapanlar bile ne yaptıklarını annamadılar
  • cuneyt arkin yeni yapacagi ilk bilimkurgu filminde dovusecegi canavarlari kendi eliyle yapiyor. cetin inanc’in yonetmenligini ustlendigi filmin adi simdilik gizli tutuluyor. arkin bir yandan kestigi kumas ve deri parcalarini yapistirarak dusman uretiyor. kendi eliyle imal ettigi bu fusmanlarla film boyunca savasacak olan sanatci canavarlarin kostumleri icin 2.5 milyon harcandigii soyluyor. dekorlar icin de ilk hesaplamalara gore 1.5 milyon ayrilmis. cuneyt arkin ve aytekin akkaya bir nukleer savas sonucu dunyanin 24 saat enerjisiz kalmasini arastirmak uzere uzay gemileriyle ciktiklari yolculuk sirasinda bilinmeyen bir gezegene iniyorlar. ve orada kendilerini bekleyen tehlikelerden habersiz arastirmaya koyuluyorlar. filmde bilinmeyen gezegen icin mekan olarak urgup, goreme yorsindeki eribacalari kullanilacak. saylonlu kizlar, iskelet adamlar, killi adamlar, katran adamlar, ejder, sihirbaz, tas adam ve robot cuneyt arkin’in kiyasiya dovusecegi dogaustu guclere sahip olumsuz yaratiklar olacak.”
    hey dergisi,1982
  • cüneyt arkın kitabında bu filmin afişinin altına : "dünyayı kurtardık film şirketini batırdık" yazmış
  • her sahnesi uzerinde saatlerce geyik yapilabilecek super komedi filmi. yaziktir ki cekenlerin niyeti bu degildi..
  • vücudundan kurtul, zihin ve ruhunla yaşa, o zaman toprak altında nefes alabilirsin repliğinin geçtiği müthiş film jedi öğretisini aşmış olmak lazım
  • --- spoiler --- (!)
    -* hepinizi mahvediceeem!
    -*bunu, zaman gösterecek..
    -*burada zaman yok.biz aştık zamanı..!
    --- spoiler --- (!)

(!)
  • bu arada senaryosunun da cüneyt arkin tarafindan yazildigini atlamayalim. ben isterdim ki, daha az dövüş sahnesi (kurabiye canavari benzeri yaratiklarla olanlari özellikle), daha çok diyalog olsaydi, daha bir feraset görseydik, "kadin ve çapkinlik" anafikirli hatta obsesyonlu daha bol replik kalsaydi bugüne.
    bunun disinda, 14 ayri filmden alintilarla olusturulmus, türk sinemasinin ilk bilimkurgusu, çetin inanç'a "ben özürlü de olsa çocugumla alay ettirmem, hem biz 2300 yilinin filmini yaptik, neden gülüyorsunuz, belki hakikaten öyle olacak insanoglu 300 sene sonra, sinek gibi dolasacak belki de" dedirtmis bir eserdir.
    filmde beni en çok güldüren ve hatta hayran birakan seyse tansiyonun yüksek oldugu bir anda birdenbire ürgüp manzarasina karsi çalmaya baslayan beethoven'in 5. senfonisi oldu saniyorum.
  • yonetmen cetin inanc filmi cekmeye nasil karar verdiklerini bir roportajda $oyle anlatmi$ti:

"o zamanlar uzay yolu diye bir dizi oynuyor ve cok seyrediliyor. cuneyt bey ile oturduk dedik, ya uzay yolu cok tutuldu, biz de onun gibi bir film yapalim. teknoloji bu kadar ileri degil. biz de 2300 yilinin filmini yaptik.

$imdi diyorlar ki, filmi seyrediyoruz guluyoruz. yaa niye guluyorsun karde$im? sen 300 sene sonra yaratiklarin nasil olacagini biliyor musun? insanlar belki sinek gibi dola$acak?! onemli olan hayal. biz urgup'e gittik. bir uzay resimliycez. 300 yil sonranin kara parcasini nerde cekicez? butun turistler geliyor urgup'e hayran kaliyor.

aya giden astronotlarin cekilmi$ filmlerini izliyoruz. urgup ay gibi oyle di mi? i$te urgup'te cekmemizin sebebi bu. ele$tirmenler urgup'e uzay filmini yaki$tiramiyorlar. sanki biz uzaylilar gelicek de urgup'te ya$iyacaklari hayatin filmini yapiyoruz.

bu arada dekor yapmamiza imkan yok, gitmi$ orda yapmi$iz. zaten bir firtina oldu butun dekorlari sel goturdu. yenisi icin cok para lazim. seyirciye anlatmak icin italyan filmi ve yildiz sava$lari'ndan sahneler aldik. cuneyt, "yaa abi farkina varirlar" dedi. varsinlar abi. benim ne yaptigimi anlayacaklar sonra. dedim.

$imdi oradan parcalar almamin sebebi turk seyircisine maliyet parasini kimse vermedi. ben amerikan filmlerinden alip koyuyorum. ileride gorun turk sinemasi ne zorluklarla yapildi, demek istiyorum."

(bkz: atin beni denizlere)
  • butun zamanlarin en iyi filmi bence ... eglendiricilik acisindan ... ve ulu bilgenin uzaylilarin dunyalilari niye yenemedigini aciklama sahnesinin finalinde soyledigi soz ... "cunku uzaylilarin beyinleri yoktu" ...
hesabın var mı? giriş yap