• (bkz: anne)
  • (bkz: aranan kan)
  • sırayla ortaokul, lise ve üniversite mezunu olacak kamil insandır.

yıllar sonra geçmişini hatırlayıp filmi geri sardığında ise ''o zamanlar ne kadar da temiz bir insandım ben'' deyip içini çekecektir.

belki de ilkokul bittikten sonra hiç okumayacaktır ama farketmez yine de geçmişini hatırlayacak ve yine aynı şeyleri söyleyecektir içten içe
  • aynı zamanda yükseklisans, üniversite ve hatta lise mezunu bile olabilir.
  • her şeyin diploma olduğu sanan ve başka hiçbir vasfa sahip olmayan cemil cümle üniversite mezunu insana tercih edilebilecek insandır.
  • her iki dedem ve annemin annesi bu gruba girer. buyuk annem de bu grubu ilkokulla kacirir. onlardan olma babam lise, anam universite mezunu olmus. son urun ben ve abim doktora sahibiyiz. evet daha iyi egitim almis gorunuyoruz ama daha durust, daha namuslu, daha iyi kalpli miyiz, tartisilir
    sanirim o sayilan ilk uc ozelligin karin doyurmamasindan kullanilmama atrofisi oluyor. karaya cikan canlinin yuzgeclerinin yok olmasi gibi, daha ileri zamanda bu erdemler de yok mu olacak acaba? oglum ahlak yoksunu, on numara yavsak bir beyaz yakali mi olacak?
    sonra aklima su geliyor, mesela burada tanimlamaya calistigimiz kisi, bir sansi olsa ve bizi yani son urunu gorse urer miydi?
  • insanın iyi olması için zeki olması gerekmez. hem bu ikisi de pek mümkün olmuyor.

john steinbeck - fareler ve insanlar
  • muhtemelen vardır diyip görmediğimdir.

"namuslu" ne demek? iyi ahlak sahibi demek değil mi? iyi ahlak da kimse kusura bakmasın ama okumadan olan bir şey değil. okumamış insanlar genelde atadan dededen nasıl gördüyse öyle yaşıyorlar, çevrelerindeki insanlara da o yaşamı empoze etmeye çalışıyorlar.

iyi şeyleri yanlış sebeplerle yapmaksa bir insanı iyi ahlaklı yapmaz, insan kurtarması için eğitilen köpek insan kurtardığında "iyi ahlak timsali" bir davranışta bulunmuş olmaz, neye programlandıysa o olur. insanlarınsa programlandığı şeyi sorgulayabilmesi için (örgün eğitim değil kesinlikle ama) cehaletten kurtulmuş olması gerekir. türkiye'de ise insanların cehaletten ne ölçüde kurtulduğunun önemli bir metriği son mezun olunan okul.

yoksa "evlenmeden sevişmedim, namusluyum" ne ala memleket amına koyayım, namuslu olabilmek için ata dede ne dediyse yapalım. oldu.
  • iyi ihlik ikimidin ilin bişi diil... senin ben kepçük ağzını...

ulan bu ülkenin hamiyetperver insanları sayesinde sen dürüstlük, iyi kalplilik gördün. onların orospu çocuklarına karşı ülkesini savunması sayesinde sen namuslu olmayı gördün. onlar da senin gibi olsaydı, orospu çocuğu olmaktan başka birşey göremeyecektin.

bu ülkenin fertleri her zaman necip ve azizdir. senin ataların nereli bilemiyorum ama bu ülkenin ve milletin değerlerini sana öğretememişler.

okuma imkanı olsaydı, belki onlar da okuyacaktı. ama dürüstlük, namusluluk, iyi kalplilik noktasında eline su dökemeyeceğin insanları tahsiline göre ayırmaya çalışan zihniyetin ben ta amına koyayım.

tanım: iyi ki olanlardır. anneler, babalardır.
  • insanları diploma ile sınıflandıran insanlardan iyi olan insandır. bu nasıl başlık arkadaş.
hesabın var mı? giriş yap