• ubisoftun ali ihsan yavuz'u oyununda oynattıgını tanıttığı sunum
  • bethesda'nın an itibariyle sıvadiğı konferans. mobil oyun konferansına çevirdi pezevenkler. ghost wire dışında heyecanlandıran bir yapım yok.
  • bu sene 24 üncüsü düzenlenen oyun bayramı. bütün gamer aleminin e3 bayramı mübarek olsun diyerek etklinlikte duyurulan bazı oyunlara şöyle kısaca bir değinmek isterim. geçen sene olduğu gibi bu sene de bazı duyurular allahu ekber wohooo dedirtti ve ben de hangi oyunun bana ne derece allahu ekber wohooo dedirttiğini on üzerinden değerlendirdim. (bkz: awd)

japonsun bir kere, akıllı çocuksun dediğimiz sony bu sene fuara katılmama kararı alarak nice gamer bünyeyi harakiri’ye sevk etti. canın sağ olsun be suşi gözlüm. girizgahı gereksiz bir şekilde uzun tutup entrynin okunurluğuna iyice ket vurduktan sonra gelelim firmaların sunumlarına:

ea games
    -----------------------------
    firma bu sene e3 e doğrudan katılmak yerine fuar öncesi bir canlı yayın etkinliği düzenledi. geçen sene inanılmaz sıkıcı ve sönük bir sunum yaptıkları için bu sene yokluklarının göze batacağını sanmıyorum. etkinlikte tanıtılan oyunlar:

star wars jedı fallen order
    çıkış tarihi: 15 kasım 2019
    platform: pc, ps4, xb1

geçen sene laf arasında şöyle bir bahsedilip hakkında hiçbir şey gösterilmeyen oyunun uzun bir oynanış videosunu nihayet gördük. singleplayer bir star wars oyununa asla hayır demem. hele hele ışın kılıcı ile düşmanları yargıya sevk ettiğimiz bir star wars oyununa allah bile derim lakin ki gösterilen oynanış videosu kötü olmasa bile kendi adıma aradığım heyacanı ve gayri müslim tabiriyle hype’ı bulamadım. combat ve yapay zeka tırtullah geldi biraz açıkçası. umarım kazanılan skill puanları ile farklı hareketlere ve kombolara erişim sağlayıp ışın kılıcı ile bombastik aksiyonlara çok daha çeşitli yollarla girebiliriz. awd: 7/10

fıfa 20
    çıkış tarihi: 27 eylül 2019

futbol oyunlarından genel olarak hazzetmem, psn kardeşliği yaptığım kuzenim serinin delisi olduğu için çıkan her fifa oyununu da bedavadan az çok deneme fırsatı buldum. tek seferde en fazla iki maç yapıp bırakıyorum ve her seferinde ‘’ah ulan şimdi fifa street olacaktı ki’’ diye iç geçiriyorum. ea sesimi duymuş olacak ki fifa 20 de ‘’volta’’ isimli tam teşekküllü bir sokak futbolu modu yer alacak. üstelik öyle yalap şalap bir şey yapıp yüzeysel olarak geçmeyecekler belli ki. zira bu moda özel hareketler, animasyonlar vs yer alacakmış. kendi karakterimizi yaratıp araba altlarından top çıkaracağımız bu modda ayrıca dünyaca ünlü futbolcuların yer aldığı takımlar da bulunacakmış. ilk kez bir futbol oyununu heyecanla bekliyorum sözlük. awd: 9/10

apex legends season two

daha çok singleplayer odaklı oyunları tercih eden bünyeme pek de hitap etmeyen battle royale türünün son örneklerinden olan apex: sebebimsin dizisinin ikinci sezonu geliyor! son sezon çok heyecanlı bir şekilde bitmiş, tufan karakteri vurulmuş, aynur’un töreden kaçışı başta mardin emniyeti olmak üzere herkesi şoke etmişti deyip bu tatsız ve itiş gücü yüksek şakalarımı başlamadan bitirmek isterim. ikinci sezonda yeni karakterler, haritalar ve oyun modları eklenecekmiş. canı sağ olsun. awd: 0/10

the sims 4 island living
    çıkış tarihi: 21 haziran 2019

yıllar yıllar evvel çılgınlık boyutuna varıp uzay zamanı büken sims oyununun dördüncüsüne gelen bu ek pakette bayramı fakir gibi konya’da geçiren hemşerilerimiz tası tarağı toplayıp tropikal adaya gidecek, kah köpekbalıklarına simit atacak, kah deniz kızlarını dikizleyecek. awd: 0/10

battlefıeld v

seriye köşesinden bucağından girmiş, girdiği her oyunda da daha nereden vurulduğunu bile anlayamamış kolsuzlar derneği dönem başkanı olan bendeniz ‘’eyterahh’’ deyip bu oyunu almamıştım. enayiliğin lüzumu yok zira. temmuz ayında bf v e yeni haritalar ve modlar gelecek. bekleyenine duyurulur. awd: 0/10

madden nfl 20

futbol oyunlarıyla aram yok deyince ‘’çünkü sen aslında amerikan futbolu seven emperyalist bir kaltaksın ‘’ diye öfkelenen arkadaşlarım sakin olun zira futbol oyunlarıyla cidden aram yok bu oyun da bir istisna değil. ha delikanlıysan adresini ver senin ben gözünü dizine de indirmesini bilirim. mardo tonne tafankardo ixserri hirrime. awd: 8/10 (ibnelik değil mi lan)

microsoft
    ----------------------------

microsoft yine ve yeniden deldi geçti. sony reisin yokluğunda daha şimdiden e3’ün en iyisi oldu bence. sunumu yetersiz bulanlar 2017 ve öncesindeki microsoft sunumlarına şöyle bir göz gezdirirse aradaki farkı ve gelişmeyi mutlaka görecektir. helal ms kardeşim, böyle devam. 14 tanesi kendi stüdyoları tarafından geliştirilmek üzere toplamda 60 tane oyunun tanıtımını yaptılar. gösterilen oyunlardan bazıları:

the outer worlds

obsidian tarafından geliştirilen fps/rpg oyunu. çok yüksek bir bütçeye sahip değil ama bu heyecanımızı azaltmaya yetmiyor beybi. zira oyunun arkasındaki isimler daha önce kotor, fallout new vegas, pillars of eternity gibi pek çok şahesere imza attı. oyunun dünyası bana biraz fallout biraz da bioshock tadı verdi. awd: 9/10

bleeding edge

ninja theory’nin yeni oyunu. yaptıkları hemen her oyunu büyük bir keyifle oynamıştım. evet herkesin topa tuttuğu dmc: devil may cry dahil. geçen sene microsoft tarafından satın alındıkları duyurulduğunda arkalarına aldıkları mali destekle aaa ve singleplayer odaklı bir hack’n slash oyunu beklemiştim. ortaya çıkan oyun ise 4v4 yakın dövüş odaklı multiplayer bir oyun oldu. genel olarak multiplayer oyunlarla pek aram olmasa da ninja theory’nin hatrına şöyle bir göz gezdirebilirim. awd: 2/10

ori and the will of the wisps

ilk oyunu oynadık, görselliğine, oynanışına ve müziklerine aşık olduk. bu oyun da üç aşağı beş yukarı aynı deneyimi sunacak gibi duruyor. şubat 2020 de sahalara inecekmiş. insin. awd: 8/10

minecraft dungeons

microsoft’un ‘’ulan o kadar para verdik ama sanki yeterince sağamıyoruz biz bu markayı’’ dediği, kitlesi yüzünden önyargıyla yaklaşılan, benim çok sevdiğim ama aynı zamanda 7 yaşındaki şımarık veletler de sevdiği için ortamlarda bu durumu pek dile getiremediğim minecraft’ın diablo ile yaptığı yasak ilişkiden doğan çocuğu. ne yalan söyleyeyim fena durmuyor lan aslında. yerel ve online çok oyunculu desteğe sahip olacakmış. awd: 5/10

star wars jedi fallen order

ea games bölümünde bahsettim. ms sunumunda birkaç esktra sahne gördük o kadar.

blair wıtch

sunumun sürpriz isimlerinden birisi oldu benim için. fragmanın sonunda oyunun ismi gözükene kadar ‘’acaba outlast mi lan?’’, ‘’ay yok bee onlar bu kadar iyi grafikli bir oyun yapamazlar henüz’’, ‘’ ulan hadi parayı bulup yaptılarsa’’ diye git geller yaşarken oyunun adını öğrenmemle dumur olmam bir oldu. seneler evvel izlediğimiz bu kült filmin oyununun yapılması beni biraz heyecanlandırdı açıkçası. awd: 7/10

cyberpunk 2077

cd projekt red’in belinde iki kılıç duruyor,
    attığı her adım bir kalbi durduruyor,
    ey cdpr! gördüğün hiçbir seyden korkmazsın bu doğru,
    ama heybetini gizli tut,
    yürüyüşün ubisoft’u korkutuyor…

muazzam bir sinematik fragmanla ve bir adet metro fenomeni keanu ile çıkış tarihi nihayet duyurulan oyun. yıllar yılı cyberpunk evreninde geçen açık dünya bir oyunun ılık hayelleriyle ıslatmıştım yatağımı. o hayeller gerçek oluyor üstelik bunu da witcher 3 gibi bir şahesere imza atan ekip yapıyor. keanu abi güzel pr olmuş. bana çok fark etmiyor gerçi; oyunda şafak sezer bile yer alsaydı her türlü ön sipariş geçecektim. 16 nisan 2020 de türkçe altyazı desteğiyle piyasaya çıkacak. benim de götüm düşecek, hükümsüzdür. awd: 2077/10

spiritfarer

sanat tasarımıyla beni anında içine çeken oyun. hakkında hemen hemen hiçbir şey bilmiyoruz. kısa kısa oynanış anlarından oluşan video inanılmaz tatlı olmuş. umarım bir o kadar da eğlenceli bir oyun olur. sempatik şey. awd: 7/10

battletoads

allah’ın manyağı geri dönüyor! seneler evvel her konsola atari dediğimiz dönemlerde deli gibi oynardık bu oyunu. geçen sene oyun ilk kez duyurulduğunda aklıma travma sebebi olan motorlu bölüm geldi direkt. bu sunumda da gördük kü o çocuk düşürme sebebi olan motorlu bölümleri 3d olarak yeniden yapmışlar. ben size bir şey demiyorum. ayrıca üç kişiye kadar couch co-op desteği olacak. tıpkı eski güzel günlerdeki gibi… awd: 8/10

microsoft flight simulator

muazam bir video ile duyurulan oyun. o grafikler ah o grafikler. genel olarak simülasyon oyunlarıyla pek aram olmadığı için ms flight serisiyle de uzaktan uzaktan bakıştık hep. ama serinin sıkı fanları da namusu gibi koruyor ve laf ettirmiyordu bu oyuna. acaba şu görselleri gördükten sonra heyecandan kaç tanesi kalp krizi geçirdi. awd: 5/10 (o da sırf youtube’da oynanış videolarını izlemek istediğim için)

age of empires ıı definitive edition

‘’allah allah… avcı… çiftçi… balıkçı… doğru… efendim… emrin… evet… hazır… ileri… madenci… oduncu… saldır… tamam… yaparım…’’ but hd. awd: 7/10

psychonauts 2

microsoft’un double fine’ı satın aldığını duyurmasıyla birlikte oyun basınında yer alan ‘’yapım süreci finansal nedenlerden dolayı sıkıntıya mı girdi’’ haberleri de tarihe karışmış oldu. raz isimli çirkin ama sempatik karakterimizle rüyadan rüyaya diyardan diyara koştuğumuz maceranın yıllar sonra da olsa devam oyununa kavuşması beni çok çok mutlu etti sözlük. merakla bekliyorum, bekleyeceğim, beklerim.
    awd: 10/10

lego star wars the skywalker saga

anadolu çocuğu olduğum için salı pazarından alınan çin malı çakma legolardan başka lego bilmeyen bünyem, vakt-i evvelinde lego serisinin video oyunlarıyla bol bol haşır neşir olup aradaki açığı kapatmıştı. lakin serinin oyunları birbirini o kadar çok tekrar ediyordu ki bir noktadan sonra bütün oyunlar aynı mekanik ve oynanış mantığıyla çıktığı için ister istemez soğuttu kendinden. bu sefer 9 star wars filmini tek bir oyunda toplayacaklarmış. oynanıştan yana yine bir beklentim yok. bizden geçti gari. awd: 0/10

12 minutes

kuş bakışı kamera açısına sahip bu düşük bütçeli oyunun sadece birkaç dakikadan oluşan trailerı beni o kadar çok gerdi ki olduğum yere çivilendim. hiç böyle bir şey beklemiyordum açıkçası. bir zaman döngüsü içerisinde sıkışıp kalan ve sürekli aynı 12 dakikayı yaşayan karakterimizin gizemli hikayesinin detaylarını büyük bir merakla bekliyorum. awd: 10/10

gears 5

sia klibi tadında bir trailer gösterildi. ayrıca ‘’escape’’ isimli takım oyununa dayalı multiplayer bir oyun da gelecekmiş. ana oyunda türkçe altyazı seçeneği yer alacak. awd: 7/10

dying light 2

geçen seneki sürpriz duyurusunun ardından oyunun ana karakterine odaklanan kısa bir trailer gösterdiler. karakterimiz trailerın sonunda önce adını sonrada enfeksiyon kaptığını söyledi. bu ‘’enfekte’’ olayını oynanışa ve senaryoya nasıl yedireceklerini çok merak ediyorum. gel artık damdan dama atlayanım, beyin emçükleyenim. awd: 9/10

the legend of wright

gösterilen videonun başından sonuna kadar ‘’bu ne lan?!’’ dedirtti bana. açıkçası buraya ne yazacağımı, oyun hakkında nasıl bir beklentiye girmem gerektiğini hiç bilmiyorum. awd: ?/10

elden rıng

souls serisi, bloodborne ve son olarak da sekiro ile bizleri mazoşizmin zirvesine taşıyıp bir süre orada boynumuzu falan öpen müthiş yapımcı from software’in ‘’kitap yazarsa ölecek’’ hastalığına yakalanan george r.r. martin ile işbirliği içerisinde geliştirdiği rpg/aksiyon/macera oyunu. trailerdan hiçbir şey anlamadık ama firmaya güvenimiz tam. gel bebeğim ve tokatla sabrımı. awd: 10/10

halo infinite

xbox’un elindeki en güçlü markalardan biri olan halo serisinin şimdilik son oyunu. gösterilen sinematik trailerın duygu yoğunluğu daha önce çok haşır neşir olmadığım bu seriye başlama isteği uyandırmadı değil. bekleyip görelim. awd: 4/10

not: fuar devam ettikçe ve yeni oyunlar duyuruldukça liste de güncellenecek.
  • dün akşamki sunumların önemli yerlerini özet geçtim, takip edemediyseniz ve merak ediyorsanız buyrun

https://youtu.be/eukss4fykry
  • keanu reeves abim cyber punk sunuyoru şuan.
  • rpg severler için gelmiş geçmiş en iyi e3 oldu. fuar genel olarak sönüktü tabi, sony konferans bile yapmadı.

benim için en iyi haber larian studios'un baldur's gate 3 açıklaması elbette. rüya gibi. başlığına uzunca bir yazı yazdım, zamanı olan rpgciler okumaktan keyif alabilir.

cyberpunk 2077 tüm şovu domine eden oyun oldu, keanu reeves sahneye çıkınca tüm kalabalık coşuverdi. youtube'da en çok izlenen ikinci video da bu oyuna ait. xbox için iyi haberdi.

trailerını izlerken yerimde duramadığım üçüncü oyun vampire the masquerade bloodlines 2 elbette. senelerdir bir sequel beklediğim bu oyun artık gerçekten bir şeylere benzeyecek gibi. beni üzen tek tarafı ilk oyunun efsane ötesi karakteri jack ile ilgili hiçbir şey bulunmaması. o karakteri unutup gitmemişlerdir umarım. rpg oyunları arasında tüm zamanların en orijinal karakterleri listesine kafadan girecek bir karakteri harcarlarsa üzülürüm. (oyunu steamden en dolu versiyonu olan vampire: the masquerade bloodlines 2 blood moon edition olarak 129 tl ücretle önsipariş verebilirsiniz. iyi fiyat ama tavsiye etmiyorum elbette.)

obsidian'dan the outer worlds geliyor, bu da kayda değer bir haber. youtube'daki yorumu yazayım buraya da: "son yıllarda bir rpg oyununa rpg unsurları yerleştirmek epey cesaret gerektiren bir hareket. bekliyoruz bakalım nasıl olacak." bir new vegas sequelı değil, borderlands gibi ama değil... güzel duruyor. obsidian bu işi becerir gibi. şerh koymak istiyorum çünkü grafik motoru ve optimizasyonla ilgili çok büyük şüphelerim var. gameplay çok iyi olur, eminim ama oyun deneyimi sıkıntı. oynamadan asla para verip almam bu oyunu. denemem lazım.

the legend of zelda breath of the wild için nintendo'nun yeni planlarının olması, bir sequel haberi filan... kimsenin beklemediği harika bir sürprizdi. elbette benim gibi pc oyuncuları emülatör versiyonlarının çalışmasını bekleyecek ama yine de çok iyi haber.

bunların dışında bir rpg haberi varsa da ilgimi çekmedi. bu kadarı bana yeter de artar zaten. başlı başına baldur's gate 3 yeter...
  • bugün türkiye saati ile 23.00'da microsoft'un konferansının yapılacağı oyun ve eğlence fuarı. geçen seneki microsoft konferansı gerçekten harikaydı, oldukça durgun geçen fuarı bir anda alevlendirmişti bu senede microsoft'tan beklentiler oldukça yüksek umarım güzel bir konferans olur.
  • 11 haziran salı günü başlayıp 14 haziran cuma günü bitecektir. (9 haziranda microsoft var bakalım) steam.tv den yüksek ihtimal canlı yayın yapılacak. ki burada da bol bol konuşuruz.
    ayrıca mr horsehead çok güzel bir şekilde üst entry de (bkz: #90774455) değinmiş oyunlara. son 6 gün bakalım neler olacak
  • gelmiş geçmiş en iyi oyun olan "the legend of zelda"'nın yeni oyununun geliştirilmeye başlanmış olduğu haberini aldığım güzel etkinlik.bu senenin galibi nintendo olacak gibi,bir de yeni bir metroid prime haberi alsaydık çok daha ii olabilirdi.
  • duyurulması beklenen oyunlar:

cyberpunk 2077
    fifa 20
    marvel's the avengers
    bully 2
    red dead redemption 2 "pc"
    gears 5
    star wars jedi fallen order
    halo infinite
    doom eternal
    age of empires 4
    dying light 2
    borderlands 3
    ghost recon breakpoint
    call of duty modern warfare

beklenen süprizler:
    gta vi
    yeni battlefield
    assassin's creed vikings
    watch dogs 3
    fable 4
    resident evil 8
    forza 8
    starfield
    elder scrolls vi
    harry potter rpg
    rocksteady yapımı yeni bir dc oyunu

bunların dışında microsoft'un fuarın yıldızı olması bekleniyor. 14 oyun ve konsol(lar) duyuracağından bahsediliyor. sony bu sene yok. (büyük ihtimalle sonbaharda kendi etkinliklerini gerçekleştirirler.)

rockstar var mı yok mu belli değil. genel kanı microsoft etkinliğinde rdr2 pc versiyonunu duyuracakları yönünde. bully 2 için de teaser görme ihtimalimiz var. gta'yı ise 2020 3.çeyrekten önce görmemiz pek mümkün gözükmüyor.

etkinlik süresince gerekli düzenlemeleri ve açıklama videolarını ekleyeceğim.
hesabın var mı? giriş yap