• ankara nın en doğusunda bala ile çubuk arasında çankayaya sınırı olan yaklaşık 30000 nüfuslu ilçedir. bayram aracı nın memleketi olup, elmadağ ın eski ismi asi yozgat dır. kayak merkezi bulunup, yöresel yemek açısından zengindir. eğer yolunuz düşerse;

- bazlama
    - gözleme
    - elmadağ tiridi
    - höşmerim denenmelidir.

bir de şivesi vardır ki, örnek sunmamak elde değil.

- lay gaçın delibraam (or deli mıstaaa) geliyo gafaya sumsuğu godun mu bekmezi akıttırıvırı layyyy.

- guıızz! ağşama ekmeğaşı yapak didiydim herife, ipraaz almayı unutmuş işşekskesice... (eşek sikmek abartı olmuş evet)

- gapıyı icik govzat guzum üstün bek yukka.
  • bugün ankara'ya dönerken elmadağ'dan geçtim.
    "buraların havası temiz olur dedim" içimden.
    camı açtım; bildiğin kömür isi doldu arabaya.

yazık olmuş sanki.
  • "elmadağdır dedikleri, tirittir yedikleri, ne de güzeldir nattayon dedikleri" diye bir söz vardır bu ankara ilçesi için.
  • ankaradakinde bir deniz inzibat karakolu vardır. ilçede başka da deniz kuvvetleri birimi yoktur. üç ihtimal; ya bir zamanlar burda iç deniz varmış, ya nuhun gemisi elmadağında, ya da unutulmuşlardır.

yıllar sonra edit: elmadağ'da deniz kuvvetlerinin ayrıca bir harp karargahı varmış; ilçedeki tek deniz birliği burası değilmiş.
  • ankara'nın dibindeki taşraymış. bugün elmadağ'da oralet içerken tanıştığım bir elmadağlı "fırsatını bulursa hemen gideceğini, hiç bir cazibesinin olmadığını" söylemiş, her yerin kendince bir güzelliği olduğu argümanıma karşıysa burada onun da olmadığını söylemiştir. iş bu tutanak taraflarca imza altına alınmış olup...
  • angara'nın winterfell'i.
  • ankara'da referandumda hayır oylarının eveti geçtiği tek küçük merkez ilçe. çankaya, yenimahalle, etimesgut ve mamak (%50.10 şu anda) dışında bir tek elmadağ'da hayır eveti geçmiş. memleketim olsa da pek sevmem ama ilk defa gururlandırdı.
  • ankara'da kayak yapilan yerine ankara merkez sicakligi 10 derece iken gittik. kaymaya calisanlarin oldugu yer 2 derece idi. hacettepe universitenin bir baglantisi var tesisin girisinde universite adina arac basina 10 tl alindi. 200 metre kadar yol gidip kayanlarin oldugu yere variyorsunuz . kar burada basliyor. dedigim bu sicakliklarda tabi. onun disinda yolda kar yoktu. hemen kizak kiralamaya calisan gercekten angarali oldugu belli cocuk irisi cocuklar geliyor basiniza. gun boyu kizak 10 tl. pazarlik imkani mevcut. telesiiej calismiyor. tesis namina bir lokanta var sadece. tuvalet 1 tl. kaysk takimiyla kayan haliyle gormedik. yukariya arac gitmiyordu. sanirim yukarida jandarmanin tesisi varmis diyolla. velhasil 2 kez kaydik. donduk. yol uzerinde bar diyebilecegimiz yerler varidi. sairin yeri falan. ayrica eskiden tursan oteli varmmis. otel var ama aktif degildi. gorduklerim boyle. (bkz: eksisozluk haber servisi sundu)
  • google earth ün neden bu kadar ayrıntılı görüntülediğini anlayamadığım yerleşim birimi.acaba burda jandarma komutanlığı olduğundanmıdır nedir burası nerdeyse ankaranın merkezinden daha ayrıntılıdır bütün mahalle cadde binalar çok rahatlıkla seçilebilmektedir.

(bkz: google acaba ne isler ceviriyor)
  • avrupa yakası dizisinin yıllardır çekildiği semt(miş).
hesabın var mı? giriş yap