• farkındalık yaratmak amacıyla emzirirken fotoğraf paylaşan bir hanımefendi. emzirmenin önemine dikkat çekmeye çalışmış kendince.
    ama insan bunun da fotoğrafını paylaşmamalı yahu. neden bunu paylaşır ki bir insan? bu neyin duyarı? kimse senin emzirmene laf ediyor mu ki? sosyal medya hayatımda gördüğüm en vasat duyar sanırım. ayrıca ilk 6 ay anne sütünün önemini anlatan kamu spotu gibi. umarım bu bebek ona göre emiyordur sütü.

https://twitter.com/…tatus/1280436755511025664?s=20

edit: nerde nasıl emzirdiği beni ilgilendirmez. evet bir ihtiyaçtır. benim eleştirdiğim nokta bunu sosyal medyada paylaşmak. özel hayat ve mahremiyet algısının kalmaması. hem de sırf dikkat çekmek, popüler olmak uğruna. kendi bedenini teşhir ederek bir yerlere gelmeyi doğru bulmuyorum.
  • hicbir hayat tecrubesi olmayan ergen oglan hedefi olmus kadin.

"ama insan bunun da fotoğrafını paylaşmamalı yahu"
    sana mi kaldi neyin paylasilabilecegi yahu (bkz: edeb ya hu)

"bu neyin duyarı?"
    bebek emzirmemek ciddi bir sorun. bir cok kisi bilincsizlikten emzirmiyor. emzirmenin cok ciddi faydalari var.

"kimse senin emzirmene laf ediyor mu ki?"
    evet ediyor.
  • bu mu şimdi güçlü kadın? böyle mi güçlülük gösteriliyor? haksız demek istemiyorum söylemlerine ama sapla saman birbirine giriyor. her halükarda türkiye'de bu işlemez. sıçarken fotonu atıp "hangimiz yapmıyoruz ki?" demeye benzer.
  • görgüsüzlüğün ve soytarılığın dik alasıdır.

yakında helada hacet giderirken de video yahut fotoğraf çekip, onu da sosyal medyada paylaşacaklar. zira utanma ve empati vasfını kaybeden insandan her şeyi bekleyin o saatten sonra.

gerçekten bazı şeylerin iyice cılkı çıktı şu ülkede.
  • açık fikirli biri olmama rağmen beni rahatsız etti. beni rahatsız eden emzirmesi değil anne sütü bebek için en temel ihtiyaç ama bir kadının mahrem yerlerini bu şekilde ifşa etmesini hiç bir zaman doğru bulmadım.

olayı ahlak penceresinden değerlendirmiyorum bunu kişisel hak olarak görüp isteyen istediği fotoğrafı paylaşır bakma o zaman diyen yarım akıllıya soralım bakalım çok afedersin ama ben dal taşak fotoğraf atsam aynı reaksiyonu verecek misin? ben senin memeni görmek zorunda mıyım?
  • isteyen istedigi fotoyu atar, isteyen de o fotoya istedigi lafi soyler. cift tarafli ozgurluk .
  • emzirirken köşe bucak saklanan, biri görürse rezil olurum diyen oysa dünyanın en doğal ve kutsal işini yerine getiren kadınlara yönelik bir duyar girişimidir.

parkın ortasında cocuğu boğana kadar meme görünmesin diye kapatan annelerin bu duyardan faydalanmasını umarım lakin fikrimce göze sokmak olayı işin içinde olduğundan, bu duyar biraz kayıtsız kalacaktır insanların gözünde,
    özellikle ekşi sözlük duyar terörü tespit ediciler tarafından yargılanıp durulacaklardır...
  • hanımefendi direkt memesinin fotoğrafını atsa kimse aaaaa bu ne böyle demezdi, hatta takipçi sayısı artabilirdi belki.

öte yandan emzirirken fotoğraf attığı için tepki çekmiş. yani soyunmak için çıplak fotoğrafa lafımız yok (hatta sözlükte seksi fotoğraf vaadi veren başlıklarda link ister bunlar), ama emzirmek için göğsünün gözüktüğü fotoğraf koymaya tepkiliyiz, öyle mi?

ikiyüzlülük bu. ya tutarlı davranıp ikisini de eleştirmeli ya da hiçbirini.

edit: bunları 3.5 sene önce yazmıştım. eşim ve pek çok diğer kadının emzirirken ne sıkıntılar çektiğini maalesef az buçuk gözlemleme fırsatım olmuştu. yer yer sosyal hayatta sıkıntı çekerek ya da gizlenerek emzirdiği durumları görerek yazmıştım. evde kendi babasının yanında bile bir örtü altında emzirirken babasının garip hissetmesi sonucunda kendisinin de garip kaçtığını hissetmesi beni üzmüştü. ancak bunları gerçekten emziren ve sıkıntı yaşayan kadınlar için yazmıştım.

instagram'da son dönemde denk geldiğim paylaşımlar ise onlyfans hesabı olan ve memesini açmak için yol arayan ve emzirmeyi buna alet eden kadınlar olduğundan bu üstteki satırları onları savunmak adına yazmadığımı belirtmek zorunda kalıyorum, o dönem yoktu bu kişiler. bu gidişle yakında vajinalarını göstermek için de doğum yapıyorum şeklinde oyuncak bebek filan çıkaracaklar. günümüzde politik doğruculuğun geldiği noktayı da gözler önüne sermektedir bu olanlar ve olabilecekler.

isteyen istediği yerini açsın isteyen istediği yerini kapatsın bunlar çok takılmamamız gereken şeyler. sadece bunu instagram gibi en küçük çocukların bile girdiği bir mecrada yapmaları biraz sorgulanması gereken bir durum. kızımıza özel bölgelerini öğretmeye çalışıyoruz mesela, ola ki bir gün bu gönderileri görürse çelişkiye düşebilir minik aklında.
  • normal bir şey evet tamam da fotoğrafını sosyal medyada paylaşmak.. sıçmak da çok doğal bir şey atıyor muyuz story
  • doğaldır isteyen paylaşır, ama gerekli mi? bence değil, birçok diğer afişe iletileri gibi yani.
hesabın var mı? giriş yap