• tanım: temizlik yapan emekçi kadınlara olan güveninizi sorgulayacak olaydır.

arkadaşlar öncelikle selamlar,

bir süredir sözlüğe giremiyorum. malum uzun bir kuzey turu yaptık sevgili erkek arkadaşımla. dile kolay 9 gün boyunca maceradan maceraya atladık ve döndüğümüzde bitmiş haldeydik. maceralarımız arasında tren kaçırmak, garda sabahlamak ve uçağa son saniye yetişmek tabii ki ilk sıralarda. tek kelimeyle mükemmel bir tatil geride kaldı. tatilimizin en kötü yanı ise hava alanında hissettiklerimizdi. düşünsenize avrupa medeniyeti ile dolu dolu bir 10 gün geçirmişiz ve adeta birer avrupalı olmuşuz. gel de şimdi bunun üstüne türkiye gibi bir orta doğu cumhuriyetine adım at. zaten oldum olası bu ülkeye ait hissetmem, tam bir avrupalı gibi hissederim kendimi. bu defa uçaktan inip vatana ayak bastığımda bile gerçek anlamda ayaklarım geri geri gitti. ancak baktık ki pasaport kuyruğu uzayacak, arkada da büyük bir kabalık var, hemen koşup yer kapmaya çalıştık. çok şükür ki pasaporttan hızlıca geçtik, koşarak otoparktaki aracımızı alarak hava alanından çıktık. allah'tan akşam trafiğine çok kalmadık. korna, selektör, sollama, küfür derken 2 saatte eve vardık. vallahi avrupa'da hiç böyle değildi. avrupa'nın medeniyeti çok farklı. düşünsenize biz pegasus ile avrupa'ya uçağa binerken bile yaşadık. ülkeden çıkar ayak bile sinirlerimizi bozdular. neymiş efendim el bagajı 8 kg olmazmış. yahu ben uçağa valiz vermiyorum, el bagajım biraz ağır olsun nolucak. avrupa'ya çıkar ayak bir de gişedeki kızla kavga ettim. neyse son anda ortalığı ayağa kaldırdığım için kız pıstı da aldı her şeyi. yaa güzelim işte böyle pısarsın, hahay.

neyse efendim bildiğiniz üzere bir süredir erkek arkadaşımla birlikte yaşıyorum. eşyalarımın tamamını taşımadım. ailem geldikçe kendi evime gidiyorum. malum anadolu kültürüne saygımız var. eşyam fazla olmadığı için 2 odaya kolayca sığdım. ancak hala eşyalarla ilgili bazı problemler yaşıyoruz. meselası erkek arkadaşım "off banyoya malzemelerini koyuyorsun kızım. amacın ne senin?" tarzı şeyler söylüyor. yahu biz değil miyiz evlenme planlar yapan. banyoya 7 krallığın tahtını bile kurarım ne fırçası. bildiğin erkek tripleri işte umursamıyorum.

neyse arkadaşlar konu uzamasın. benden önce erkek arkadaşım ayda 1-2 defa eve kadın alıyormuş. tabii ben gelince ciddi bir ilişkinin ilk adımı olarak temizlikçi kadının günlerini arttırdık. temizlikçi kadın önceleri haftada 1 gelmeye başladı, sonra yetmeyince sayıyı haftada 2'ye çıkardık. hedefim çocuk yapınca yatılı bir kadın bulmak. iş yerimde evinde yatılı kadın olan kimse yok şuan. en kısa zamanda bu boşluğu benim doldurmam ve arkadaşlarıma tecrübelerimi aktarmam gerekli diye düşünüyorum.

neyse uzatmak niyetinde değilim. avrupa seyahatimiz tam bir facia ile sonuçlandı. döndüğümüzde aylardır temizliğe gelen teyze artık gelmeyeceğini söyledi. neymiş efendim bilmem nerede daha iyi iş bulmuşmuş.

arkadaşlar gerçekten kötü konuşmak istemiyorum ama zaten bu mavi yakalı tayfasına hiç güvenilmez. hele bir de kadınsa ekstra korkmak lazım. zaten kadınların kendi aralarında bile hiç huzur yok dikkat ederseniz. hele anne olmamış kadın varsa ortamda aman saklanın yani. avrupa olsa kadınlar yine modern falan ama orta doğu kanı varsa cidden çok fena. hiç bulaşmamak en iyisi.

neyse şimdi bunu kritik etmeyelim de konumuza dönelim. bizim evimizi temizleyen kadın tatil öncesi zam istedi. aylık 200 tl daha verebilirsek olur muymuş. kazancı yetmiyormuş. "bir zam öyle kolay mı kazanılır. sen kalkmış dün bir bugün iki zam istiyorsun. hem daha bu yaşta zaten kariyerinde iyi bir noktadasın, nedir bu acele. biraz devam et, kendini göster, yeni projelerle gel. üst düzey bir performans göster ki biz de zam yapalım" dedim. buna bozuldu bir de. sonraki günlerde böyle evi temizlerken bir havalar, bir tripler. bir çalışan her şeyden öte pozitif olmalı. tamamen yanlış bir tavır yani.

neyse uzatmamak lazım. ancak sinir olmadan da edemiyorum. yahu ben sabah 8 akşam 5 çalışıyorum. hafta sonlarım sürekli sunumdu, rapordu derken telef oluyor. bütün best seller kitapları okuyorum, game of thrones izliyorum, marvel takip ediyorum, yoga yapıyorum, dünyayı geziyorum ancak kazandığım paraya bakıyorum bu kadının kazancıyla neredeyse aynı. kadındaki şımarıklık resmen! oturduğu yerden para kazanıyor bir de zam istiyor.

arkadaşlar gerçekten böyle nankörlük olmaz. resmen ekmek teknesine ihanet etti. günlerdir ev ev olmaktan çıktı. tuvalet, banyo saç dolu, çorap kokusundan geçilmeyen salonda oturacak bir metre kare alan bulan bütün akşam kalkmıyor. yemek falan desen hak getire; açız. suşi yemekten içimizde solucan çıkmak üzere. özetle; perişanız.

arkadaşlar tatil dönüşü bu krizle uğraştığım için öğleden sonraları izin alıyorum. iş yerindeki arkadaşlarıma haber verdim. tanıdık, güvenilir bir kadın bulurlarsa haber verecekler. perişanlığımızı her fırsatta dile getiriyorum. bir de head hunter arkadaşımla görüştüm. bu defa işi sıkı tutacağım. bir sözleşme taslağı bile düşündüm. avukatıma danışıyorum. şuan için 20-30 kadar bir aday listesi çıkardık. ön elemeyi head hunter arkadaşım yaptı. ikinci görüşmeyi ben yapacağım. sonrasında da erkek arkadaşım tanışıp kişilik envanterlerine göz atacak. bu ay sonuna kadar bu meseleyi çözmek planlarımın arasında. sonrasında ise bir akdeniz tatili yapacağız.
  • (bkz: sabah sabah dırdır yapan kadın)

ha bir de anladık sen avrupalısın.
  • tren kaçıran çiftsiniz amk. bir kadın da bulursunuz artık.
    (bkz: tren kaçırmak)
  • valla bu sefer hepsini okudum galiba. hiçbirşey değişmedi hayatımda keşke okumasaydım. dedirtendir...

(bkz: formata saygı)
  • durumunuza çok üzüldüm, alla kolaylık versin
  • sadece paragraf baslarindaki "neyse" kelimelerini okumam yetti. *
  • 10 günde evropalı olmuş mal ay pardon bağyan beyanı. bacım türkçe aksanın da değişti mi charter seferi dönüşünde? bence kesin değişti.
  • neyse kısa kesiyorum bunun erkek arkadaşı okuyorsa bu dırdır makinasını evden kovsun kuzeyli bir abla ile tanışsın. bu ne lan avrupalı hissediyormuş da. lan değişik avrupanın yakından uzaktan alakan yok buram buram kezbansın. varoştan tek farkın konfeksiyon atolyesinde çalışan birinden bin tl hadi 2bin tl fazla maaş alıyorsun.

yemin ediyorum acıdım bu çocuğa ya.

tanım: kezban beyanı
  • özet geçiyorum; kendisi ile aynı maaşı alan temizlikçi kadının işi bırakmasından duyulan rahatsızlık. şimdi dağılabilirsiniz.

hayır bize ne senin el bagajından, kaçırdığın trenden, kimle kaldığından, diş fırçandan... kezbana bak, sanki kavimler göçüyle gitmiş avrupaya.
  • "avrupalı" dan sonrasını okumadığım problem
hesabın var mı? giriş yap