• sebzeyi pişiren de sadece biziz diye biliyorum ama..
  • size bir sır vereceğim. kimseyle paylaşmayın. midede de pişirme işlemi yapılıyor normalde. asit ve mide hareketleri yiyecekleri ateşteymiş gibi pişirir.

insanların ateşi bulmalarının evrimi hızlandırma noktası parazitlerden ziyade o eti midede pişmiş hale getirmek için harcanan enerjiden tasarruf edilmesi ki bu azımsanmayacak kadar yüksek bir enerji miktarı. işte bu enerjinin beyine harcanması, büyük çene ihtiyacının zamanla yok olması dolayıyla kafatasının ideal şeklini alabilecek alan bulması gibi sonuçlarla hem hayat kalitemiz, hem de zekasal gelişiminiz büyük gelişim gösterdi.
  • ateşi sadece insanoğlu kullandığı içindir.

edit: başlık bize kalmış yine.
  • yanlıştır.
    kedim meselâ tüpü yakabilse pişirir eti. pişmiş et verdiğimde yiyor. bu pişmiş abi demiyor.
  • normal şartlarda doğadaki yaşam süresinin iki katı kadar hayatta kalabilen tek canlı da insan
  • yahu bunları anlatmaktan vallahi sıkıldım. ama yine de kendimi tutamıyorum.

300 bin yıl kadar geriye gittiğimiz zaman şimdiki insana artık benzememeye başlıyoruz. yani şu anki modern insan haline ne zaman geldik diye sorarsak 200-300 bin öncesinde bir sınır çizmemiz gerekiyor.

fakat ateşi 1,5 milyon yıldır kullanıyoruz. yani bundan 1 milyon yıl önce bize hiç mi hiç benzemeyen ilkel atalarımız bile eti ateşte pişirerek yiyordu.

yani sırf daha rahat yeniyor diye yakın zamanda keşfettiğimiz bir şey değil bu. insanlar zaten pişmiş et yiyerek evrimleşti. çene kemikleri küçüldü, sindirim sistemi buna göre değişti, beynimiz bile bu sayede büyüdü. biz zaten pişmiş et yiyerek evrimleştik. daha doğrusu, pişmiş et olmasaydı biz de bugün burada olmazdık.

hadi şimdi gidin çiğ et kemirin çok merak ediyorsanız.
  • yenecek etin işlemden geçirilmesi olarak bakarsak, bazı timsahlar avlarını suyun altında bir süre bekletip, çürütüp de yiyorlar. buna benzer "etin/proteinin sindirim sistemine girmeden önce kimyasal olarak değiştirilmesi" işlemini yapan başka hayvan ve bitkiler de mevcut.
  • bu yeteneği sayesinde akrabası olan diğer primatlar da dahil tüm canlılarla aradaki farkı epey açmıştır.

arkeolojik bulgular et pişirilip yenilmeye başlandıktan sonra insan kafatasının (dolayısıyla beynin) büyüdüğünü göstermektedir.
  • çiğ patates yesene delikanlı
  • eti hala kanlı yediğimizi düşünenler var , bakın etin içinde kan olsa piştiği zaman o kan uçup gitmez yani et kanlıysa pişirende pişirmeyen de eti kanlı yer o akan kırmızı sıvı kan değil etin suyudur .

konu sahibine ithafen çeşitli sebzeleri , baharatları karıştırıp yemek yapanda bi biz varız ,
hesabın var mı? giriş yap