• bilimsel bir yaklaşım olduğu halde, bilimadamı olmayanların fikir yürütürken bilimadamlarından daha cüretkar oldukları teori.

***"derseniz ki, "evrim teorisindeki insan tanımıyla dini kitaplardaki insan tanımı tutmayabilir", o zaman da hala "evrim teorisi din ile uyumludur" diyemezsiniz. tanımları kafanıza göre değiştire değiştire komünizm ile kapitalizmi bile uyumlu hale getirirsiniz. istediğiniz bu şekilde bir uyumluluk değil."

sonunda konuşmak istediğim noktaya gelebilmişiz. evrim teorisi ile din uyumludur demedim ki ben başından beri. sadece eğer istenirse bilimsel yaklaşımın ve dini yaklaşımın aynı noktada eritileceği bir teori ortaya atılabileceğini, bu sebepten dolayı da dini açıdan konuşarak evrim yoktur demenin mantıksız olduğunu açıklamaya çalıştım. birkaç yüz sayfadan oluşan kuran, step-to-step olarak her noktayı aydınlatmış bir kaynak değil. bazı temel kavramlara inanır sorgulamazsın. ama altında yatanı bilemezsin, çünkü sen zaten bir yaratıcı kabul ederek tanrı kavramı karşısında kısıtlı kalacak olan insan beyninin doğal olarak herşeyi kavrayamacağını kabul etmişsindir. bu yüzden de dini açıdan yaklaşıp, "evrim yoktur" denemez.

***"sonuç olarak, adem'i ne şekilde yorumlarsanız yorumlayın, bir "adem" varsa, ruhu nasıl üflenmişse üflensin, kendisi dünyaya ne zaman inmişse insin, babası olsun ya da olmasın, evrim teorisi ile uyumlu bir fikir değildir."

uyumlu olmak zorunda değildir zaten. ama uyumlu olduğu bir hali ile yorumlanabilir, ama bilimin bununla ilgilenmemesi ile gerekir ki ilgilenmiyor da zaten. bilim ilk insan yoktur diyor, bunu derken de söylediğiniz gibi(her entry'nizde referans verdiğiniz videoda da söylendiği gibi) keskin bir ilk insana geçişin olmadığından bahsediyor. diyelim ki din için de ilk insan, 10000 homo erectus içinden yine babası homo erectus, annesi homo erectus olan bir canlı olsun. ondan ilk insan diye bahsedilme sebebi de dış görünüşü veya fizyolojisi değil, mesela yaratılmış bir ruhu olması olsun. bilim bunun böyle olmadığını, veya böyle olduğunu hiçbir şekilde ispatlayamaz. çünkü bahsettiğim nokta pozitif bilimle ilişkisiz bir konu.
  • aslında bu nezih ve değerli başlığa, konu hakkında yabancı kaynaklardan öğrenilen son gelişmelerin paylaşıldığı, insanın zeka gelişimi ve buna bağlı bilgi devriminden sonra evrimin nasıl bir yol izleyebileceği konusunda hararetli tartışmaların yaşandığı ve kültürel evrimin olası sonuçları gibi daha bilimsel ve türkiyenin en elit topluluğu olma iddiasında bulunan ekşi sözlüğe daha yakışır nitelikte münakaşaların bulunduğu entryler girilmesi gerekirken, hala ve inatla varlığının ya da yokluğunun tartışıldığı teoridir.

bi kurduğum şu cümleye bak bi de atalarının anlaşmak için dağa taşa çizdiği garip şekillere. işte bunlar hep nöron. sonra kalkıp evrim yok ya da evrim çürütüldü deme özüne evrilesice.
  • adam gibi tartışmaya çalışan dinci kardeşlerin genelde "peki yaşam nasıl başladı o zaman, atayistler bunu da açıklayın" serzenişinde bulunduğunu görüyoruz.

şakirtlerin veya harun yahya taraftarlarının aksine, bazıları yaşamın nasıl başladığını etek traşımızın boyuna falan karışan bir kitaptan değil, emek ve zaman harcayarak araştırıyor.

bu video da okumayı sevmeyenler için gelsin: http://www.youtube.com/watch?v=lpgodyi7fdq
  • bu başlıktaki bazı entryleri okusaydı darwin'in vazgeçeceğini düşündüğüm teoridir

zögedenk: adam evrim teorisinden soğurdu demeye getirdim beyler, çünkü o teori bir ilerlemeye dayanıyor, gelişmeye...
    tamam vurmayın, adam öldü (darwin'i diyorum lan)
  • bu başlıktaki bazı entryleri okusaydı darwin'in kafasını epey karıştıracağını düşündüğüm teoridir
  • sadece şu video tarafından bile ispatlanan teori.
  • bunca bilim adamının ispatlayamayıp bir maymunun ispatladığı teori.
  • teori değil, hipotezdir. o da en zorlama. teori olabilmesi için kanıtların ve deneysel gerçeklerin olması lazım ortada birazcık. oysa primat ataları ve insanlar arası kayıp halkaya ait olduğu söylenen fosiller ve yapılan deneyler hep asparagas çıktı. piltdown'da bulunan primat ataları ve insanlar arası kayıp halka niteliğindeki charles dawson adındaki fosilde, archaeoraptoradı verilen dinozor tavuk karışımı fosil kalıntısında ve japonya'da yapılan yüz maymun deneyi'nde olduğu gibi.
    elfler, cüceler, insanlar hepsi ama hepsi kandırıldı. ingilterenin londra şehrinde geliştirmişti bu fikri evrimcilerin evrimcisi darwin; insanları kandırabilmek için.

zöge: eksilemenizi anladım da. harun yahya fanı yaftasını pek hak etmediğimi düşünüyorum.
  • evrim'i tartışmak için adnan oktar'ın richard dawkins'i tartışmaya çağırması benim kobe bryant'ı teke tek maça çağırmam gibidir. istediğin kadar gazeteye ilan ver, bağır çağır yine de sallanmazsın, ciddiye alınmazsın.
  • deja vu manyagi olmak isteyenlerin gelip okumasi gereken sozluk basligi.

elli yildir ayni uc paragraf donup duruyor mina koyim, su baslikta birbirinin aynisini soyleyen entry'leri silsek toplam 4 entry kalir.
hesabın var mı? giriş yap