• bilgisayarda bulunması gereken yedek tarayıcı. chrome un işe yaramadığı noktalarda devreye giren kurtarıcı stepnem.
  • arama çubuğunun dropdown menüsünü çirkinleştirmiş. o an kullandığım arama motorunun ismini arama önerileriyle yazdığım şeyin arasına koyup niye kelimelerin ahengini dağıtıyorsun ki? birkaç sürüm öncesinde arama çubuğunun sol kenarında kullandığım motorun logosu duruyordu mis gibi, onu niye kaldırdılarsa.

ayrıca eskiden o menüde standart önerilerin (yani kişinin değil, tüm dünyanın aramalarından dolayı önerilenler) başladığı noktada suggestions yazardı, kalkmış nedense. standart öneriler ile daha önceki aramalardan dolayı gelen öneriler birbirinden ayırt edilemez olmuş. bleh.

edit/eski haline döndürme imkanı: about:config'den "browser.search.showoneoffbuttons" seçeneğini false'a alınca arama motoru seçmenin gene solda buton olarak kaldığı ve dropdown menünün eskisi gibi suggestionları birbirinden ayırdığı arama çubuğu geri geliyor.
  • şimdi size betik hatasını bir daha almamanın yolunu veriyorum. sıkı durun... durdunuz mu? tamam yesscript eklentisini yüklüyorsunuz. daha önce hangi sayfa bu uyarı verdiyse onları açtığınızda linki girdiğiniz yanında görünen yesscript logosuna tıklıyorsunuz. bir daha o hata çıkmıyor. google amcaya sorsanız o size söylerdi bunu zaten. şu da mozilla'nın bu konu için size önerdiği çözüm yollarını içeriyor tık (bu çözümü zaten buradan bulmuştum vakti zamanında)

firefox çok cici bir tarayıcıdır. kullanın efem.
  • 2 haftada bir gelen güncellemeleriyle iyice kendinden bıktırmış emektar tarayıcım.

yıllardır kendisinden her ne olursa olsun vazgeçmemiştim. ancak bugün canıma tak etti. açtığım her sayfada adobe flash player yan uygulaması çöktü diyor. güncellemeye çalışıyorum olmuyor. şimdilik izin ver izin ver diye diye 2 gündür canımdan bezdim arkadaş.

kendisini kaldırmadım ancak düzelinceye kadar kullanmayı düşünmüyorum.

şimdilik torch browser'i deneme aşamasındayım. umarım en kısa zamanda tekrar görüşürüz firefox.
  • içinde screeshot/ekran görüntüsü alma aracı bulunduran tarayıcı. okuduğunuz sayfanın tamamının screenshot'ını almak isterseniz çok faydalı.

firefox'da herhangi bir sayfada shift+f2'ye basın. altta siyah bir kutucuk çıkacak oraya "screenshot --fullpage" yazarsanız, okuduğunuz sayfanın o an görünmeyen kısımları dahil screenshot'ını alıp harddisk'e kaydediyor, kaydettiği yeri de size bildiriyor. birkaç farklı seçenek seçebiliyorsunuz ama diğer seçenekleri denemedim.

bu da yukardaki yöntemle alınmış bir ss: http://i.imgur.com/3dvpbex.png

not: kullandığım fx versiyonu ingilizce, o yüzden farklı dilde kullananlar için seçenekler ve komutlar farklı olabilir.
  • kısayol eklemek için bir kereye mahsus olmak üzere ctrl+shift+s tuş kombinasyonuyla açılan geliştirici konsolunun sağ üst köşesindeki "araç kutusu seçenekleri"* sayfasından "tam ekran görüntüsünü al" yanındaki kutu işaretlendiğinde, istendiği zaman yine ctrl+shift+s kombinasyonuyla açılan bu konsoldaki fotoğraf makinası simgesine tıklanarak tam sayfa ekran görüntüsü alınabilen tarayıcı. bu şekilde yakalanan ekran görüntüleri, tarayıcının varsayılan kayıt klasörüne kaydedilir.

http://i.imgur.com/yjw3gig.png
  • merhaba, yine ben.

bunu güncelleyen adamı bulup dövücem artık. bu sefer de searh bar'a kafayı takmış. ben oraya 30 tane arama kriteri eklemiştim. kutunun sol başındaki oka tıklayınca aşağı doğru menü açılıyor, istediğim arama motoruna geçip aramamı yapıyordum. (çoğu aramamı context search ile sağ tıkla gelen menüden daha pratik yapıyorum ancak bazen yazmam da gerekiyor. her zaman aranacak kelimeyi fare ile seçme imkanı olmuyor)

şimdi onu değiştirmiş beyzadem, birincisi ancak bir şey yazmaya başlarsan arama motorları geliyor. yani önceden bir bok seçtirmiyor. ikincisi, motorlar artık logoları ile geliyor. isim ancak ilgili logonun üzerine gidince gözüküyor. iyi de esteban, benim tek bir sitede 9 ayrı arama kriterim var, sen hepsini aynı logo ile gösteriyorsun. ben onun hangisinin hangisi olduğunu nasıl anlayacağım. tüm sitelerin logolarını üstelik sırasıyla ezberlememi mi bekliyorsun?

siz de aynı dertten muzdarip iseniz, about:config'e gidip 'browser.search.showoneoffbuttons' kaydını false olarak değiştirin.

bunu seçenek olarak oraya koymayan zihniyetin kafasına da kuş sıçsın.

fikir takibi: firefox yukarıda bahsettiğim çözümü de geçersiz kılmıştı. ben de 42'den sonra güncellemeyi durdurmuştum. şimdi şöyle bir çözüm mevcut:
    https://userstyles.org/…how-engine-names-firefox-43

firefox'a rağmen firefox!
  • flash player sorunu olmasa en iyi browser olabilecekken, neden bir sorunu çözmesi bu kadar zaman alıyor diye merak ettiğim browser. ek olarak ooo gross mauntin adında, kendini flash player güncellemesi gibi gösteren bir trojan'i de kabul ederek bana eklenti olarak kurdurmaya çalıştı. açıklamasında adobe systems incorporated yazmayan hiçbir flash güncellemesini kurmayın diye buraya yazayım dedim.
  • yer imlerini açacam diye o anda açık olan zilyon tane gereksiz sayfayı yer imlerine eklemekten mağdur olan kullanıcılarla organize olup dava açmayı düşündüğüm tarayıcı.

yine de vazgeçemiyom.
  • dünyayı değiştiren, internet explorer garabetini tahtından edip web standartlarını yaygınlaştıran kahraman tarayıcı.

bi ara kendisini chrome ile aldatmış olsam da artık bir tanemdir. gerçi safari adında bir metresim var ama firefox'un kıymetini bilmeyecek değilim*.

chrome hem yazıları kötü render ediyor hem de hepten her şeyi google a bildirdiği için kıl oluyorum. safari çok iyi ama bazı eklentiler safari'de yok veya tam istediğim gibi çalışmıyor.
hesabın var mı? giriş yap