• ne konustugunu adamakilli bilmeyen aymaz teresler ve hoduk gafillerce pahali ve ucuz sifatlarini alabilen bir terim olagelmis. “pahali/ucuz fiyatli” yahut “fiyati pahali/ucuz” ne canim kardesim!? fiyat yuksek olur, pahali olmaz. ayakkabi o pahali olan. yuksek fiyatli = pahali; dusuk fiyatli = ucuz. mantikli degil mi? ne guzel anlattim bak... hadi bak'im, hadi gulum...

bu ayar avareller yuzunden*** galat-i meshurlar arasinda yer bulacak bu “fiyat pahaliligi” da yakinda.
  • kimilerince maliyet+markup=fiyat şeklinde oluştuğu söylenir. bu kişilerin bir çoğunun ise ekonomi diplomasına sahip olması oldukça endişe vericidir. fiyat her zaman için arz ve talep eğrilerinin kesişmesiyle belirlenir. hatta maliyetler fiyatı değil fiyat maliyeti belirler.

bunun için iki kanıt sunayım.
    birinci kanıt şudur. eğer fiyat maliyet ile belirleniyor ise o halde satış fiyatı her zaman maliyet üzerinde belirlenir. eğer böyle olsaydı işletmeler asla zarar etmezdi. fakat bazı işletmeler zarar ettiğine göre maliyetler fiyatı belirlemez.
    ikinci kanıt ise şudur. maliyetler fiyatları belirler diyen kişi maliyete, yani üretim faktörlerinin fiyatlarına bir kendiliğindenlik atfeder. üretim faktörleri özleri itibari ile değersizdirler. örneğin şu ekskavatörün "özü itibariyle" hiçbir değeri yoktur. bu ekskavatör tüketicinin hiçbir ihtiyacını karşılamaz. sizi a noktasından b noktasına götürmez. onu yiyemezsiniz veya giyemezsiniz. bu ekskavatör dolaylı olarak değerlidir. bu ekskavatör daha sonra tüketici ürünlerinin üretilmesinde kullanılacak madenleri çıkarır. bu ekskavatör sadece tüketici ürünleri üretmede olan katkısından dolayı değerlidir. o halde ekskavatörün değeri onun tüketici ürünlerinin üretiminde olan katkısı nisbinde değerlidir. bu sebeple fiyatlama mekanizması maliyetten ürüne doğru değil üründen maliyete doğrudur. fiyatlar maliyetleri belirler.
  • instagramdaki gonderilerin altinda cokca bulunan kelime.
    bakiyorsun bir gonderinin altinda 100 tane fiyat soran mesaj var. bi de tek kelime “fiyat”.
    hesabin sahibi issiz de usenmemis tek tek hepsine dm’den cevap vermis donmus bi de mesajlara tek tek “dm’den iletildi efendim” yazmis.
    hangisi daha salakca karar veremiyorum.
  • bir şeyin üç fiyatı vardır: taban, tavan ve gerçek.

taban fiyatı, maliyet belirler.
    tavan fiyatı, talep belirler.
    gerçek fiyatı da rekabet belirler.
  • oluşması için piyasada arz talep dengesi bulunması geren varlık.
  • fiat ve ucretle her daim karistirilan kelime.
  • (bkz: efiyat.com)
  • piyasada arz ve talebin birbirlerini kestigi noktaya denge fiyatı denir.yani fiyat bir malı belli bir fiyattan almak isteyenler(bkz: talep) ile belli bir fiyattan satmak isteyenlerin(bkz: arz) uzlastiklari noktada ortaya cikan ekonomik degerdir.
  • alıcı ile satıcının anlaştığı miktar.
  • bir malın ederi'ne karşılık öngörülen para.
hesabın var mı? giriş yap