• güney sıcaktır. kuzey mesela daha bir takım elbise ve kravattır, güney ise daha ziyade bermuda şort ve sandalettir.
    güney renk olsa mavidir; mavi özgürlüktür; güney daha bir özgürdür.
    güneş en çok ve en uzun güneyi aydınlatır; güney esmerdir.

güçlü ve isyankardır. direnişini ağıtla değil, neşeli marşlar ve şarkılarla yaşar. sırf bu yüzden amerikanın bile güneyi bir başkadır; gidilesidir.

her güney biraz da "yılmaz"dır, yıkılmazdır.günü gecesi film gibidir.

güney coşkudur; tüm yolculuklar kuzeye ise iş, güneye ise eğlencedir.

güney kumsaldır; üzerinde koşulası, denizdir en derinlerinde dalınası, aşktır sıcak yaz gecelerinde tutku ile yaşanası.

güney deyince aklıma gelen bembeyaz dişlerle süslü kocaman esmer bir gülümsemedir, gözlerde başlayıp tüm bedenine yayılan. elle karıştırılıp dağıtılmış siyah saçlardır. yerinde durmaz bir asi, bir şeytan tüyüdür, bir zaptedilemez erkektir; kocamdan sonraki ilk erkeğimdir; oğlumdur.
  • adımı kendim koysam güney koymalıymışım. güney benim çünkü.
    benim düşündüğümü benden önce, benim yapacağımı benden heyecanlı yapan insan.
    fırtınam o benim, coşkum, çığlığım.
    harbi kankam, delicesine terleyene kadar beraber yerde yuvarlandığım. dağınık saçlım, delikanlım.
    ailenin esas reisi, kural koyanı.
    ayndaki yansımam, gelecekteki dert ortağım. en hafif yüküm. arkadaşım. oğlum.
  • eski türklerde yön ifadesi hem zamanla hem de renk simgeciliğiyle ilgiliydi.

güney için genelde gün ortası/kün ortası (yani öğle zamanı) derlerdi.

(kuzey, tün ortası/gece yarısı; güney, gün ortası; doğu, gün doğusu; batı da gün batısı)

renk simgeciliğiyle ilgili olarak da kuzeyin rengi siyah, güneyin kızıl, doğunun mavi/yeşil, batının rengi ise aktı. merkez yani toprak ise ya sarı, yağız ya da konur olarak simgelenirdi.

(bkz: türk mitolojisinde renkler/@ay hatun)

at kültünün önemli bir yer tuttuğu hunlar, ana yönlerle ilgili kozmolojik anlayışa bağlı olarak, kuzey cephesine kara atlıları, güney cephesine kızıl atlıları, doğu cephesine boz atlıları ve batı cephesine de beyaz atlıları gönderirlerdi.

ateş unsurunun yönü güney (eski türkçe kün-ortusi: güneşin tepede göründüğü yön), saati öğle, mevsimi yaz, rengi kızıl, göksel cisimleri kızıl saksağan denen yıldız takımı ve merih/mars’tı.

(bkz: türklerde beş element/@ay hatun)

"dokuz oğuz beğleri, boyları! bu savımı iyice işit; katıca dinle. ileri gün doğusuna, beride gün ortasına, geride gün batısına, yırıda tün ortasına, anda içindeki boylar hep bana görür."
    (orhun yazıtları - kül tigin abidesi, güney yüzü)

"güneş doğduktan sonra, bir yarım daire çizer ve ondan sonra batar. güneş, bu yarım dairenin tam ortasına geldiği zaman, vakit öğle çağına gelmiş demekti. ama aynı zamanda, güneş de tam bu sırada, güneyde duruyor ve güneyi gösteriyor olurdu. bizce eski türkler, biraz daha derin düşünmüş ve güney yönünü bu yolla anlatmışlardı.
    eski türkçede beri sözü de, güney manasına gelirdi. bu söz, bugünkü türkçemizdeki beri, öteberideki beri sözüdür. eski türkçede bu söz, sağ taraf manasına gelirdi. türklere göre doğu, yani güneşin doğduğu taraf kutlu idi. türkler, yüzlerini doğuya dönerek yönlerini söylerlerdi. yüzümüzü doğuya dönünce, sağ tarafımız güney oluyordu. bunun için de eski türkler, güneye sağ demişlerdir."
    (bahaeddin ögel - türk kültür tarihine giriş)

okuma yapılan ve yararlanılan kaynaklar:
    yaşar çoruhlu - türk mitolojisinin ana hatları
    bahaeddin ögel - türk kültür tarihine giriş
    emel esin - türk kozmolojisine giriş
  • pamukkale şarapçılık'ın üretim yaptığı ilçe.

edit
    2021
    marka adları ise pamukkale şarapları diye kullanılıyor. ikisi de aynı kapıya çıkmakta yani.
  • tam kuzey kutbu'ndayken nereye bakarsanız bakın göreceğiniz yön. (havaya da bakmayın bi' zahmet.)
  • mikro olsun, makro olsun, global bazda olsun, ülke bazında olsun, şehir bazında olsun her türlü coğrafyada bir kaç istisna dışında kuzeye göre hep daha az müreffeh olmuş, sorunlar yaşamış, geri kalmış kısım. aynı kör talih batı kıstas alındığında doğu için de gözlenir. bu durumun bariz biçimde tam aksi yönde tecelli ettiği bir örnek britanyadır ki onların her şeyi terstir zaten.
  • güzel de bi isimdir.
  • incesaz'in bu $arkisi enstrumentaldir, kederlidir, bizdendir, türkiye'yi ozletir.
  • kuzeye bakarken arkanizda kalan yon..
  • şahane bir incesaz parçası.
hesabın var mı? giriş yap