• ahmet altan'a verdiği ödülle kolay kolay unutulamayacak bir rezalete imza atmış, ismini taşıdığı sosyalist devrimcinin kemiklerini sızlatmış, kendini bir an önce lağvetmesi gereken ne idüğü belirsiz vakıf.

(bkz: #25387179)
  • ahmet altan'a verdiği ödülle epey konuşulacak vakıf. vakfın içişlerine karışmak haddim değil. ama nacizane kanaatim bu son ödül, kenan evren'e demokrasi ödülü vermek gibi bir şey olmuş.
  • yakın zamanda çıkmış "kardes: çokkültürlü hafıza turları rehberi" gibi, istanbul'da, daha doğrusu eski istanbul'da başıboş ve amaçsız gezerken yürürken telefonlardan adım atılan sokakları, belki hep önünden geçilen ama nâdir "görülen" camileri, kiliseleri ve sinagoglara dair sunduğu minik bilgiler sunan ve yürüyüşe biraz tarih katan ve yürüyüş parkurları da içeren bir uygulamayı çıkarmış, bugün kadar geçmişle barışmanın adresi vakıf.

bkz. kardes
  • vakfın medyada nefret söylemi ve ayrımcı dil:ocak-nisan 2013 raporu yayımlandı. ayrıntılar da şahane,bir bakın derim..
  • yemekle ilgili bir ajanda ararken karşıma çıktı. bahsedildiği gibi her sene ajandalarının teması farklı oluyormuş bu seneki de yemek. her sene farklı bir temanın işlenmesi ve türkçe, ingilizce ve ermenice 3 dilde yazılmış olması bence ilgi çekici ve yaratıcı. ama beni asıl etkileyen vakfın vizyon ve misyon kısmında yazanlar. tam da şu dönemde aslında bütün temennilerimi dile getiren bir yazı aşağıdaki satırlar:

" gelin önce birbirimizi anlayalım...
    gelin önce birbirimizin acılarına saygı gösterelim...
    gelin önce birbirimizi yaşatalım. " hrant dink

"hrant dink'in hayali:
    ... birbirimizi dinlediğimiz, acılarımızı paylaştığımız,
    başka acıların yaşanmaması için çabaladığımız,
    ötekileştirmeden farklı olabildiğimiz,
    farklılığımızla bir kalabildiğimiz
    bir türkiye ve bir dünya ...

hrant dink'in mücadelesi:
    katışıksız sevgiden,
    hesapsız samimiyetten,
    korkabilmeyi de içeren cesaretten,
    hakkını vererek yaşamaktan,
    umudu üretmekten
    beslenen bir mücadeledir.

hrant dink'in dili:
    yeni sözlerle tüm ezberleri bozan,
    çatışma kültürünü dönüştüren,
    çocuk saflığında sorularla
    kafaları karıştıran,
    zihnimizi ve yüreğimizi açmaya,
    birbirimizi aracısız, önyargısız tanımaya davet eden,
    vicdanlara seslenen
    bir barış dilidir.

hrant dink'in yüreği:
    doğruluğa, şeffaflığa,
    dostluğa, insanlığa olan
    inancı ve sevdasıyla
    hepimizi kucaklayan
    koca bir denizdir."
  • kaliforniyada kurulan vakifla alakasi olmayan, istanbul merkezli vakiftir, mutevellisini dink ailesi olusturmaktadir.
  • iki sene aradan sonra 4-5 kasım 2022 tarihleri arasında istanbul'da konferans düzenleyen vakıf.
    ''istanbul, 1914-1922: savaş, çöküş, işgal ve direnişin tarihi konferansı''nın toplam 8 oturum, yaklaşık 8 buçuk saat süren kaydı youtube'ta bulunuyor.

ben dinledim; alacağımı aldım ama bir şeyi not düşmek gerekiyor sanırım.
    gelen konuşmacıların büyük kısmı teknik sorunlarla cebelleşti.
    şimdi burada sorulması gereken soru şu:
    türkiye'de kısa sürede bu kadar tanınan ve iki sene sonra ilk kez bir konferans düzenleyen bir vakıf nasıl bu kadar teknik sorun yaşıyor?

yurt dışından bir dünya akademisyen getirebilen bu vakıf; artık taşra okullarının bile online eğitimde çözdüğü ufak teknik meseleleri eş-dostla mı çözmeye çalışıyor yoksa?

bu konuya özen gösterilmesi gerek diye düşünüyorum.
  • yayimlandigi ajandalari cok basarili buldugum vakif. bu seneki ajandasinin temasi, tabii ki "sokaklar."
  • azınlıkların değil, dünyadaki iyi insanların temsilcisi olan vakıftır. sevgiyi çoğaltır, iyiliği ödüllendirir...

iyi ki doğdun ahparig...
hesabın var mı? giriş yap