• kadir topbaş'ın 2009 temmuz ayında yaptığı açıklamadan kısa bir alıntı ;

''bahsettiğim gibi iett ayda 12 milyon lira yani 12 trilyon lira her ay zarar etmekte. bir miktar çok cüzi zam yapıldı ama bunu karşılamıyor.''

kadir topbaş'ın 2009 aralık ayında yaptığı açıklamadan kısa bir alıntı ;

''mümkün mertebe zam yapmamaya çalışıyoruz ama ne var ki bu kurum ayda 10-12 milyon civarında zarar ediyor. bu kurumun bütçesini ayakta tutabilmek için kaynaklar oluşturmamız gerekiyor.''

aradan beş ay geçmiş 1.2 tl olan metrobüs 2 tl olmuş bunlar hala zarar ediyor anlamak mümkün değil vallahi.

nasıl zarar ettiklerini birazda olsa anlamak için buyrun burdan ;

(bkz: #17266771)
  • "hizmet için kurulmuş ve vatandaşın ödediği vergiyle bütçesi oluşturulan bi kurum kâr mı etmeliydi" diye karşılık verilesi beyanat.

bu özel bi şirket mi ki zarar mı kâr mı ettiğine bakalım.. aptalca önkabullerimizden biri de illa her şeyin kâr etmek zorunda olduğuna dair kanaatimiz. oysa tabii ki iett'nin derdi kâr etmek olmamalıdır. ona ödenen para zaten bizim cebimizden çıkmakta.. iett bu parayı bize geri dönüş olarak harcayacak bi kurumdur. bizim ödediğimizden fazlasını harcıyorsa bu kötü bi şey değildir. eğer ortada bu zarara neden olan kötü bi uygulama yoksa tamamen kabul edilecek bi zarardır.

hatta o zarara bi de bizim açımızdan bakarsan, harcadığımızdan fazlasını alıyorsak biz kâr ediyoruz demektir. illa bi kâr hesabına bakacaksak parayı harcayan bizim açımızdan bakılmalıdır. üstüne üstlük aslında burada bi dezenformasyon var.. iett'nin zarar ettiği hesabında bizim otobüs biletleri için ödediğimiz parayla iett'nin masrafları karşılaştırılıyor sadece.. hesaba bizim vergiler katılmıyor bile. yani biz zaten iett bütçesi kurulsun diye vergi veriyoruz, bi de üstüne bilet parası veriyoruz.. sadece ikinci ödediğimiz para iett'nin harcamalarından az. yani aslında iett zarar bile etmiyor.

bi de sanki biz devlete sadece iett vergisi mi ödüyoruz.. gelir vergisinin yüzde elliye dayandığı bi memlekette varsın iett de aldığından fazlasını harcıyor olsun.. ne yanlış var ki bunda..
  • hollanda'lı tırtılların sağda solda yatması ile oluşan sonuçtur.
  • "vakit kaybetmeden özelleştirmek lazım.." açıklamasının girizgahı olabilir..

not: kar etmek istiosan gece de çalıştır toplu taşımayı, taksiler yerine sen kazan..

imza: iç çamaşırı giyen bir dost.
  • bir naneye yaramayan araçlara milyon euroları yatırmamayı denesinler, zararları azalır en azından. kamu kurumu olduğu için kar etmesi gerekmiyor o ayrı.

bu arada o alımları yapanlar özel bir şirketin çalışanları, yönetcileri falan olsa, bırakın aynı koltukta oturmayı, garajda otobüs yıkama işi bile yapamaz olurlardı.
  • devletin bile halktan kar etmeyi amacladigini gösteren aciklama. hayir elbetteki zarar etmesin, kar etsin, süper yatirimlar yapsin, daha cok daha cok otobüs olsun, daha cok trafik olsun, biz hep bunu istiyoruz ama, gene de böyle tavuk gibi hissetmek koyuyor adama. allahtan taksiye gectim de, kar eder oldum. soyuldum, sogana döndüm otobüslerde sayin baskan. ona da bir el atin bi ara olur mu. kib, aeo.
  • kurumun bagli oldugu ki$i olarak kendi ba$arisizliginin itirafidir. iyi bir yonetici degilim, iyi bir yonetici bulamiyorum, dolayisiyla zarar ediyorum demektir.

ote yandan bir kamu kurulu$unun kar amaci olmamalidir gibi soylemler kapitalist sistem icerisinde anlamli degildir. zira sosyal devlet yonunden baksak dahi, ettigi zarar yine vatanda$in cebinden cikiyor oldugundan eksik bir baki$ acisidir. goreceli olarak sosyal devletler milyonlarca euro luk yatirimlar yapmasina ragmen bu kurulu$lar zarar etmiyorlar, bunun tek sebebini de pahali biletlere baglamak saflik olur.

kalem kalem masraflari cikarilir iett nin, zararin sebebi gelirin du$uklugu mu maliyetin yuksekligi mi anla$ilir. bu kadar basit.
  • (bkz: beter ol)
  • bir şirket düşünün ki piyasada tek..tekel yani herkes o firmayı kullanmaya mecbur ama ona reğmen zarar ediyor hemde ufak bir miktar da değil..bu şirketin yöneticisi o koltukta oturabilir mi?
    tamam iett nin asli görevi kar değil ama ayda 12 milyon lira zarar ne demek, 17 milyon nufusu olan bir kent, otobusler surekli dolu, buyuk miktar otobuste 10 yıllık falan, metrobus dısında oyle surekli bi yenileme falan da yok napiyorsunuz boyle bir zarara yol acmak için!!
  • "zamanında birilerine peşkeş çekilen öho hatları neden 1 milyon tl gibi uçuk rakamlardan satılıyor o zaman?" diye kendi kendime düşünmeme sebep olan beyanat. ulan aynı hatlarda çalışmıyor mu bunlar? ey iett, madem öho şöförleri sizin müdürlerinizden danışmanlarınızdan daha iyi biliyor bu işletme işini, o kadar adamı neden istihdam ediyorsunuz? sakın zarar etmenizin esas sebebi de o müdürler, danışmanlar olmasın?
hesabın var mı? giriş yap