• yurtdışına yerleşen bazı tiplerde sıklıkla gördüğüm şey.

sizin türklükle müslümanlıkla alakanız kalmamış arkadaş.
    siz çocuğunuza ne türkçeyi ne de güzel dinimizi öğretirsiniz, yazıklar olsun.
  • misal osman, ömer,hamza,ayşe vs... isminin koyulması. iki türk çocuklarına arap ismi koyuyor...
  • işte bunlar hep fazla lahmacun yemekten oluyor.
    kime ne diyeceğim durum.
  • biri de demiş ki türklük ile müslümanlık ile alakanız kalmamış. sanırsın türk demek direkt müslüman demek. evet bende yabancı isim koydum hatta daha da uyuz ol. direkt rum kökenli bir isim verdim ikinci çocuğum olursa da arnavut kökenli bir isim vereceğim. sana mı soracaktık.
  • batı kökenli ya da batıya uygun isim koymaları pragmatik bir davranıştır. desteklenmesi gerekir. çünkü herkesin bildiği gibi arap hükmü ve arap önderliği bin yıl önce bitti. bizim de bazı şeyleri kabul edip doğuya totoşumuzu dönmemiz gerekiyor. batıya endeksli bir hayat planlaması hem kendini hem de aileni daha ileriye götürecektir.

(bkz: adalet bilim ve insanlık neredeyse orada ol)
  • türkiye'deki insanların %93'ü zaten yabancı isme sahiptir.

ha fatma koymuşsun ha fergie koymuşsun aynı şey, ikiside yabancı isim.
  • hafsanur sıddık'ları üzen olay.
  • yabancı dilde sevişmiş bile olabilirler. oh yeahhh.. schön.. fuck me falan.. çocuklarına da ondan mütevellit müslüman bir isim koymayı uygun görmemişlerdir.
  • mesele muslumanliksa adini yerli ve milli koyulmasiyla ilgili bir kaynak bilmiyorum. buna karsi cikanlar konuyla ilgili detaylari paylasabilirler. yani benim bildigim islam'a gore bunda herhangi bir sorun yok. turkluk kaynakli elestiri ise bana tutarsiz geliyor.

mesele kendi kulturunden ayri bir isim koymak ise, onu yurticindekiler de yapiyor.
  • yabancı(arapça, farsça hariç) isim çok görmüyorum fakat sıkça rastladığım bir durum batılıların da rahatça söyleyebileceği isim seçmeye, içerisinde türkçe karakter olmamasına falan dikkat ediyor bazıları. bana ise çok saçma geliyor ben nasıl maykıl, corc demeyi öğreniyorsam o da benim adımı öğreniversin bi zahmet. yoksa bu işin sonu doğu asyalılar gibi gerçek isminden ziyade batılı 'nick name' ini kullanmaya kadar gider.
hesabın var mı? giriş yap