• hemen herkesin bilgisayarla ilk tanıştığında yaptığı, şimdi çoğu komik gelen mallıklardır.

sene 1985-86 falan, babamın aldığı commodore 64 sayesinde hayatımda ilk kez bir bilgisayarı kanlı canlı görmüştüm.

babam bilgisayarı televizyona bağladı, açtı. bilgisayar açılır açılmaz oyunlar başlayacak sandığım için elimde joystick ile bekliyorum.

meşhur mavi açılış ekranı geldiğinde hayal kırıklığı yaşamıştım. babam da -anlamamıştı herhalde ki- bırakıp gitmişti.

oyunun kasetle yüklenen birşey olduğunu da bilmiyorum daha. ready yazısı bana bakıyor ben ona bakıyorum, ne yapacağımı da bilemiyorum.

bir komut verilip bilgisayar anlasın diye bir tuşa basıldığını ve o tuşun return olduğunu da öğrenmişim bir yerlerden, çocuk aklıyla "oyun oyna" yazıp return'e basmıştım ve hayatımın ilk syntax error'ünü almıştım.

hala hatırladıkça gülerim.
  • bu mallıkların arasında mutlaka yanlış bios güncellemesi de vardır.

sonra da cd-rom'u müzik dinlemek için kullandım.
  • şüphesiz ki hakkında pek fazla kaynak bulunmayan mallıklardır.

(bkz: ilk bilgisayar)
  • bir sürü şarkıcının/grubun bir sürü albümünü bulmak/internetten indirmek (ki çok değil, 7-8 sene öncesine kadar kolayca bulup indirmek pek kolay değildi) ve her albüm için tek tek duvar kağıdı bulup şarkıların bulunduğu dosyanın içine atmak.

amma gereksiz işlerle uğraşmışım arkadaş. saatlerimi verirdim bir de bu işe.
  • c:\del *.* yazıp daha sonra y (yes)' e basmaktır. çok güzel günlerdi.
  • ilk sahip olduğum bilgisayarın harddisk'i 128 megabyte ** olunca genelde hafızada alan açmak için yaptıklarımdır.

mario, euro 92 vb. oyunları kurunca bilgisayarda yer kalmamış ve çözüm olarak işe yaramayan dosyalar tarafımdan silinmeye başlanmıştı.

ve elbet sıra windows klasörüne de gelmişti...
  • bilgisayar açılış sesi benim saçma salak sesimdi*. bu sadece başlangıçtı. bütün windows seslerini bok etmişliğim vardır.
  • (bkz: mavi ekran)
    nasil yaptigimi da bilmiyorum aq.
  • sene 1997, lisede bilgisayar dershanesindeki bir bilgisayarın masaüstündeki microsoft word kısayolunu kopyalayıp diskete yapıştırmak. bir gün bilgisayar alırsam word yüklerim diye düşünüp o disketi uzun süre saklamak.
  • okulda ''abi amd'ler çok ısınıyomuş yea sen oyun filan sil fazla yorma aleti'' diyenlere uydum.
    bi oyun vardı sim city 2000 di galiba. sileyim dedim, sildim kısayolu baktım 1 kb'mış.
    amaaan amk zaten küçücükmüş keşke silmeseydim dedim, oyunun kendisini bulamadığımdan da daha oynayamadım.

windows 95, lisanslı haa yanlış olmasın, kitapçığı filan vardı hologram şerit, arkası dolar gibi kaliteliydi.
    klasör oluştururken, çöp kutusunu boşaltırken filan kitapçığa bakıp yapardım.

uhuu google var ya sen büyüksün;

(edit) link kurbağa olmuş da yeniledim
hesabın var mı? giriş yap