• oneui denen rezilliği kullanmamak için ios'a geçmeye karar verdim ve benim için en ideal model buydu. 15 ile 13 arasında kalmıştım ama 13k farka değmez dedim ve 13 aldım. kamera anlamında çoğu güncel telefondan iyi. en büyük rakibi s23. genel olarak her şeyinden memnun kaldım. ekranın canlılık on numara ancak 60hz. benim ipad air ve önceki telefonum da 60hz olduğu için bana sıkıntı yaratmadı. pc tarafında da 1440p 144 hz gibi seçenekler yerine 4k 60hz tercih ettiğimden hiç sorun olmadı. ha eğer oneui denen şeyi beğeniyorsanız sorgulamadan s23 alın.

iphone 14 ile 9-10k farka değecek hiçbir şey olduğunu düşünmüyorum. yok kamera diyaframı daha açık yok 1 tane fazladan grafik çekirdeği... en büyük artısı 1 yıl daha fazla güncelleme almasıdır ama ben telefonu öldürene kadar kullanmaktansa aşırı eskimeden değiştirmeyi tercih ederim. hala üretildiği için eğer bilindik yerlerden alırsanız ios 17 yüklü halde ve yepyeni üretilmiş bir telefon almış olursunuz. ben hb üzerinden almıştım ve kutudan ios 17 ile çıktı.
  • pil ömrü berbat. apple watchla beraber kullanıldığında acayip şarjı gidiyor.
  • pili zortladı hemen bitiyor
  • 120 hz olmamasını geçtim, arayüzü/ animasyonları 60hz samsung s10 plusdan daha yavaş, gerçekten kanset etti. s23 dururken bu paraya alınmaz.
  • almaniyadan sahiplendigim telefon,ülkemdeki fiyatla 200 dolar falan fark yapıyordu
  • ıphone 11 ile aynı işlemciye sahip fakat kamera, ekran, pil ve performans gibi parametrelerin tümü bakımdan 11'den zayıf ıphone se 2020 ile 2 buçuk yıllık maceramdan sonra 10 kasım 2023 tarihinde geçtim bu telefona. bugün itibariyle de 2 buçuk ay bile olmamış birlikteliğimizi ıphone 15'e geçerek sonlandırdım.

özellikle pil bakımından çok mutlu etti beni. sürekli açık whatsapp, günde 3-4 saat sosyal medya 1-2 saat müzik ve 1-2 saat kadar da oyun kullanım senaryomda hiç bir zaman yarı yolda bırakmadı beni, her zaman günü çıkardım.

kameraları da beni çok mutlu edecek düzeyde, tatmin edecek hatta zaman zaman heyecanlandıracak kadar güzel. leice, sony lens kullanan bir telefonla ya da ıphone'un pro modelleriyle kısaylayacak olursanız biraz aşağı kalır ama se'den geçen için gerçekten çok çok iyi.

en beğendiğim ve telefonu almamdaki en geçerli sebebim ise magsafe olayı.
    en basit anlatımla demirin demire geçirdiği ısıyı elektrik enerjisine vererek telefona giren bir kablo olmadan şarj ediyor telefonunuzu, işin içinde yine bir kablo var orası ayrı ama yanımda olmadığı zamanlarda eksikliğini çok çekiyorum. telefonu şarjdayken dik olarak bir yere koymak, oyun oynarken, bir şeyler izlerken elimi nasıl tutsam, kabloyu hangi parmaklarım arasından geçirsem derdi çekmemek çok büyük rahatlık.
  • yeni aldım, kamerasını pek beğenmedim. teknosadan 45 bine alabildim anca sanırım ayak üstü bişeyler kakaladılar. cidden bi telefona bu kadar para verilmez ama gel gelelim en kötü telefon 15 bin üzerine biraz daha ekleyip iphone almak çok daha mantıklı.
  • çocukluk dönemimden beri minimalist endüstriyel tasarımlarını beğendiğim apple şirketinin ürettiği cep telefonu.

uzun yıllar android telefon kullandım (en son samsung a31 kullanıyordum) ve geçen yıldan beri iphone 13 kullanıyorum. genel olarak memnun kalsam da bazı işlevlerdeki eksiklikler nedeniyle ciddi rahatsızlık duyuyorum.

android telefonumda yapabildiğim fakat mevcut iphone telefonumla yapamadığım şeyleri burada listelemek istiyorum. eğer bunların çözümünü veya alternatifini bilen yazarlar varsa benimle iletişime geçebilirler veya sonraki entrylerde yazabilirler. aynı telefonu kullanan başka insanlara yardımcı olması açısından burada paylaşacağım.

- klavyenin kelime hatırlama özelliği son derece zayıf. sürekli yazdığım kelimeleri bile hatırlayıp tamamlamıyor, her seferinde uzun uzun yazmam gerekiyor. klavye ayarlarında metin değişimi seçeneği var ama kullanışlı değil.

- arama kaydını tutmuyor. konuştuğum bir kişiyi rehberden seçip son altı ayda hangi gün ne kadar konuştuğumun bilgisi android telefonda vardı fakat bunda yok.

- çok yakından çekim yaparken odaklama yapamıyor ve görüntü bulanık.

- fotoğraf çekerken deklanşör sesini kapat seçeneği yok, bunun için kısayollar uygulamasından ayar tanımlamak lazım. oradan fotoğraf çekerken sesi kıs yapıyorsunuz, o sırada telefonun sesini tamamen kısıyor müzik video dahil. yeniden sesi açmanız gerekiyor.

- gün içerisinde çok sık video izlemesem de tam dolu şarj 12 saat bile yetmiyor.

aklıma geldikçe eklemeye devam edeceğim.
  • bütçeniz yetiyorsa 15 almanız daha uygun...tek sıkıntısı makro modu olmaması yakından resmi netleştiremiyor bunun için çözümü olan varsa bilgi atabilirmi tşk.
  • (bkz: hala madrid)
hesabın var mı? giriş yap