• üst edit: onlarca mesaj geldi benzer olayı yaşayan yazarlar tarafından, sanırım bu mevzu gayrt normal bir hal almaya başlamış. 1 sene 2 sene sonra geri dönen firmalar mı dersin, arayıp arayıp en sonunda bir daha haber alınamayanlar mı dersin... gerçekten ufkum açıldı. bir de destek olmak amacıyla firma adı soran arkadaşlar var, teşekkür ederim hepinize ancak yukarıda da yazdıgım gibi, tek bir firma olsaydı keşke de el birliğiyle ağızlarının payını verebilseydik ancak genel bir durum söz konusu. türkiye'de kötü olan her şeyde olduğu gibi sistemin kökten temizlenmesi gerekiyor sanırım. aksi daha kötü durumlara yol açabilecek bir hal alıyor zira. bu mevzuda ben eğer halihazırdaki işimi bırakmış olsaydım, gerçekten ağır bir mağduriyet yaşasaydım elbette sadece bu şekilde değil hukuki olarak da hakkımı arardım, bu durumda olan arkadaşların da böyle yapması gerekiyor zaten, ucuz atlattık o yüzden komik bir anı olarak kalsın istiyorum şu an.

hepinize destekleriniz için tekrar teşekkür ederim.

yemin ediyorum, ben bugün bunu gördüm!

6 ay evvel ismi lazım değil, bir firmaya iş görüşmesine gittim. havuzdan bulmuşlar üstelik ben de başvurmadım, neyse gittim ik ile 2 oturumdan oluşan 1 toplantı yaptık. 2 taraf açısından da olumlu geçmesi hasebiyle bir de genel müdür ile görüşmeniz olacak dediler, ertesi gün de müdürle görüştüm, o da olumlu geçince bir ik personeli ile bütün şirketi gezdim, benim pozisyonumla alakalı bütün departmanlarla tanıştım, ardından kendi ofisimi gösterip yapacağım iş ile alakalı bütün brifi verdiler, pazartesi günü sizi arayacağız gerekli evraklar için deyip gönderdiler beni...

pazartesi oldu, arayan soran yok, öğleden sonra ilk görüştüğüm ik personelini arayayım dedim, aradım, kadın beni engellemiş. şirketi arıyorum, kadının adını veriyorum, bağlıyorlar, telefona çıkmıyor kadın. ik'dan herhangi biriyle görüşeyim diyorum, en sonunda birisi çıktı, beyefendi size haber verilecek dedi... o andan sonra umudumu kestim, ulan dedim ya ne biçim insanlarsınız falan yoluma devam ettim.

aylar sonra bugün... ahahahwh ulan hala gülüyorum, baktım bir numara arıyor, açtım telefonu. merhaba dedi xx firmasından ikhanım ben. abi aldı beni bir gülme... aaa dedim ikhanım hayırdır? sng bey sizinle yaptıgımız görüşmeyi hatırlıyor musunuz ? dedi. evet dedim. bir görüşme daha yapmak istiyoruz dedi. siz dedim hatırlıyor musunuz yaptıgımız görüşmeyi? evet dedi, hani dedim ofisime kadar gezdik, bilgisayar şifreme kadar söylediniz falan, sonra tipimi beğenmeyen kezban gibi telefonlarıma çıkmadınız? aa öyle mi aradınız mı siz beni falan dedi. ya dedim ikhanım, allah askına işim gücüm var buyurun ne istiyorsunuz? yapacağımız görüşmede bunu konuşacaktık, genel müdürümüz özellikle sizi aramamızı istedi dedi. ne dedi tam olarak, "6 ay önce gelen bi salak vardı onu arayın" mı dedi? dedim. estafirullah sng bey derken, hanımefendi iyi çalısmalar deyip kapattım.

abi gerçekten bu insanlar profesyonel iş hayatında ekmek yiyorlar ve bu firmalar iş yapıyor ya bu memlekete gerçekten hayret bile edemiyorum artık...
  • sevgili yaptıktan sonra geri dönen eski sevgiliyle aynı mantıktır. iş işten çoktan geçmiştir.
  • senin yerine aldıkları işten ayrılmıştır. o yüzden arıyorlardır.
  • 2012 ekim ayında girdiğim sınavını kazandıktan sonra 2013 şubat ayında mülakatına çağrıldığım kuruma, 2014 şubat ayında başladım.

6 ay kısaymış.
  • tam iki sene sonra sizin bizde bir tarihten kalma numaranız var gelin bi görüşelim diyenle muhatap oldum 2020'de. aradan bir sene askerlik geçmiş bir seneye yakın da çalışma hayatım olmuş.
    cevaben de "bul bir kurban dişine göre hadi başka kapıya pis dracula" dedim.
  • tam olarak aynısı olmasa da bir benzeri başıma gelen olay. süre 8 yıl.

yaklaşık 8 yıl önce kariyer'den bir ilana başvurdum, görüşmeye gittim. ilk görüşme yapıldı, uygun görürsek ikinci görüşme için çağıracağız sizi dediler. tamamdır dedim. açıkçası o isyerinde çalışmayı çok istesem de, ertesi gün görüşme yaptığım başka bir şirket aradı ve işe girmem gerektiği için kabul ettim ve işe başladım. zaten aramadılar da.

sonra ara sıra kariyer'e baktığımda, bu beni aramayan firmanın benim pozisyonumda olan ilanının sürekli yayında olduğunu farkettim ve iyiki de çağırmadılar diye halen daha ara ara aklımdan geçiriyorum.

aradan sekiz yıl geçmiş, bu firmanın ilanı 8 yıl boyunca yayında, arada bir havuzdan beni bulup cv'me bakıyorlar. derken bir ay kadar önce telefonum çaldı.

açtım buyrun;
    'zırt tekstilden arıyorum, cv'nize havuzdan ulaştık da, sizinle iş görüşmesi yapmak istiyoruz, uygunsanız yarın için randevu şeapalım mı?'

dedim kız annem, ben sekiz sene önce sizinle iş görüştüm ve beni aramadınız. o gün bu gündür ben ne zaman mor siteye baksam sizin ilan aktif. açıkçası bu haliyle bana hiç güven vermiyorsunuz. sekiz yıl boyunca eleman tutturamadınız da şimdi sıra bana mı geldi?

- ama efendim, biz sürekli gelişen ve değişen bir firmayız bla bla bla...

dedim vaktim yok iyi günler. çıkıt kapattım telefonu.

bu da böyle bir anıdır.
  • zombieing diye bir şey var; hani ghosting eylemi sonrası belli bir süre geçince yapılan. işte bu tam da o.
    yahu bunu şirketler de mi yapıyor artık? ahahaha yemin ediyorum çağa (!) ayak uydurmuşlar.
  • acaba benzer şeyler başka ülkelerde de yaşanıyor mu diye merak ettiren olay.
    2014 yılında staj için başvurduğum firmadan geçen ay '' iş arayışınız devam ediyor mu ? '' sorusuyla başlayan bir telefon aldım. herhangi bir platformda sitede falan cv'im bulunmadığı için cidden dumur olmuştum. nasıl bir arşiviniz var arkadaşım sizin ? nasıl buldunuz o başvuruyu 7 yıl sonra ? bana göre tek açıklaması ik yöneticisinin zaman yolcusu olması. diğer hiçbir ihtimal bu olayı açıklayamaz.
  • demekki sadece benim başıma gelmemiş sevindim
hesabın var mı? giriş yap