• üzerine yüzlerce sayfa dolusu hikayeler, şiirler yazılacak giriş cümleleridir. kitabı ele alır almaz okuru son satırına dek okumaya ikna eder. aklıma ilk gelenlerden biri tolstoy'dan:
    "bütün mutlu aileler birbirlerine benzer, her mutsuz aileninse kendine özgü bir
    mutsuzluğu vardır."*
  • "dünyaya gelmek bir saldırıya uğramaktır. doğan bebek havanın ciğerlerine olan saldırısının verdiği acıyla haykırır. soğuk saldırır bize, sıcak saldırır. açlığın, hastalığın, korkunun saldırılarını savuşturma yoluyla yaşarız, hayatta kalırız. yaşıyor olmak, savaşıyor olmaktan başka bir şey değildir. bir gün son nefesimizi verdiğimizde bize yapılan ilk saldırıyı tamamen püskürtmüş oluruz. savaş bitmiştir."
    **
  • "hayatımın en mutlu anıymış, bilmiyordum" ile masumiyet müzesi; "bir gün bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti" ile yeni hayat.
  • tescilli birincidir:

j.d. salinger çavdar tarlasında çocuklar

"anlatacaklarımı gerçekten dinleyecekseniz, herhalde önce nerede doğduğumu, rezil çocukluğumun nasıl geçtiğini, ben doğmadan önce annemle babamın nasıl tanıştıklarını, tüm o david copperfield zırvalıklarını filan da bilmek istersiniz, ama ben pek anlatmak istemiyorum. her şeyden önce, ben bu zımbırtılardan sıkılıyorum."
  • ''yüz binlerce insan avuç içi kadar bir yere toplanıp üst üste yaşadıkları toprak parçasını çirkinleştirmek için var güçleriyle çalışmış olsalar; üzerlerinde hiçbir şey yetişmesin diye her yanına taş dikmiş, filizlenen her otu kökünden koparmış, havayı taş kömürü, petrol yakarak ellerinden geldiğince kirletmiş, çevredeki tüm ağaçları kesmiş, tüm hayvanları, kuşları uzaklaştırmış olsalar bile gene de ilkbahar ilkbahardı.''

(bkz: diriliş)
    (bkz: lev nikolayeviç tolstoy)
  • "gregor samsa, bir sabah, sıkıntılı rüyalar gördüğü uykusundan uyandığında, kendini yatağında ürkütücü dev bir böceğe dönüşmüş buldu."
    (bkz: franz kafka) - (bkz: dönüşüm)

"santiago nasar, onu öldürecekleri gün, piskopusun geleceği gemiyi karşılamak için sabah saat 5.30 da kalkmıştı."
    (bkz: gabriel garcia marquez) - (bkz: kırmızı pazartesi)
  • "devrim, vaktiyle bir ihtimaldi ve çok güzeldi."
    (bkz: tol)
  • sözlük yazarlarını etkileyen romanların ilk satırlarıdır. öyle ki, bu romanlar daha bu ilk satırlarları sayesinde bile okuyucuyu kendisine çekebilirler. hatta asla unutulmayanları bile vardır. örneğin, bir insanın hayata ne kadar yabancılaştığını daha kitabın ilk satırında anlatan şu cümle:

"annem bugün ölmüş, belki de dün. tam hatırlamıyorum"

yabancı-albert camus
  • "alemlerin rabbine hamdolsun"*
  • "hayatimin en mutlu aniymis, bilmiyordum."

(bkz: masumiyet muzesi)
hesabın var mı? giriş yap