• viktor tsoi'un solisti ve gitaristi olduğu efsanevi rock grubu. kino gitarda yuri kasparyan, basçı igor tikhomirov ve dramz
    georgiy guryanov ile 80'lerin rusyasına damgasını vurmuştur. 81'de st petersburg'da (o zamanlar leningrad) kurulan grup kino adını yaklaşık bir süre sonra almış, peresteroika ya kadar rock müzik yaptıkları için anti-sovyet olarak algılanıp underground takılmışlar ve sovyetler birliğinin en popüler gruplarından biri haline gelmişlerdir.

bir şişe vodka yanında da zvezda po imeni sontse (güneş adındaki yıldız) tadından yenmez.

şarkılarından bazılarının sözleri için: (bkz: viktor tsoy)

ayrıca merhum sergei bodrov'un syostry (ing. sisters) adlı filimindeki 13 yaşındaki kız kino hayranıdır. filmin soundtrackini dolduran kino ezgileri kahramanın yaşadıkları ile iç içe işlenir. (bkz: sergei bodrov jr) . bu film rus kültürünü bilmeyenler için hem bodrov'un neden bodrov olduğunu anlamak hem de kino ya giriş yapmak için faideli olabilir.
  • 80'lerin ünlü rus post-punk grubu kino hakkında daha fazla teferruat için şu adrese mutlaka bakılmalıdır:

http://www.boshetunmay.com/…istort/kino/frames.html

ayrıca youtube'da 60 videodan oluşan kino mix için buyursunlar:

http://www.youtube.com/…bfbvhw&feature=bottomfeedr#
  • yillar once toplama bir kasette bir sarkisini duyup vuruldugum rus post punk, new wave grubu. kopya bir kaset formatinda elime dusen bu punk derlemesinde baska ne vardi, hic hatirlamiyorum. o zamanlar varsa yoksa kino'nun adini bilmedigim, cikartamadigim o sarkisiydi benim icin. kaldi ki, grubun kino oldugunu ogreninceye kadar da deveye hendek atlatmistik arkadas grubunda. gel zaman, git zaman evlerimize internet girince basladi yine bir arastirma ama i-ih... o sarkinin ne oldugunu bulmak mumkun olmadi. sonra napster, audiogalaxy ve benzeri paylasim programlari cikti ama yine i-ih... yok, yok, yok... cok sonralari e mule ve soulseek donemi baslayinca ulasabildigim tum kino albumlerini indirdim ama nafile. aslinda coktan vazgecmistim ama dun last fm'de kino hayrani oldugunu iddia eden bir rus imdadima yetisti. meger sarkinin adi (latin alfabesiyle yazilmis haliyle) filmi imis. belki rusca biliyor olsam yillardir basimi agritan bu tatli bela sorunun cevabini coktan bulmustum. zira sarkinin adini ogrendikten sonra indirip arsivlemek hic sorun olmadi. simdi bir yandan filmi'yi tekrar tekrar dinleyerek eski gunleri aniyor, diger yandan kino'nun ne kadar iyi bir grup oldugunu dusunuyorum.
  • mükemmel ötesi rus rock grubu. şimdiye kadar çok grup dinledim ama her şarkısını tek tek dinletebilen çok az grupla karşılaştım, kino da kesinlikle bunlardan biri.

zvezda po ımeni solntsepachka sigaretgruppa krovipechal' en sevdiklerimdendir. daha fazla da sayabilirim aslında ama youtube'dan bu kadar bulabildim. ilgilenenler spotify'dan hemen hemen bütün şarkılarını bulabilir.
  • pachka sigaret (bir paket sigara) sarkilari adami alir goturur. sarki tabii ki rusca ama illa ki sozlerini anlamaniza da gerek yok.
    guzel melodi, guzel guzel dinletiyor kendini...
  • rusça'da sinema (salonu) anlamına gelen kelime.
  • sessiz gece adını taşıyan efsane şarkıları şu şekildedir:

sessiz gece
  • ayrica bir knife sarkisi:

i heard a puff i heard a blow
    i felt the ground i felt the snow
    thought of linen and of lace
    i never really saw his face
    i heard a grunt i heard a moan
    i felt the sun
    i saw the moon
    i saw the northern light above and the eclipse of the sun
    i am a breath i am a wish
    i am a rocket and a fish
    i felt his measures and his weight
    my own body as a scale
    i heard a whisper in my ear
    “you are not here, you are not here”
    i saw the northern light above and the eclipse of the sun
    my feet was hurt and heals were sore
    and i wonder why it burned

then i had to climb down
    i went down to see the sun rise
    and then i had to climb back up again
    i had to be there to see the sun rise
    all the air that you sent to guide me had a tone of elephant grey
    we were all there in the morning
    we were there and we wanted to stay
  • hayatımın sonuna kadar bana eşlik edecek yegane efsanevi grup. şarkılarını dinlerken hiçbir şey anlamıyorum fakat o an nasıl hissediyorsam hissedeyim beni duygularımın salıncağında sallamaya başlıyor. müzik dinlerken genelde dinlediğim müzikleri özümseyerek dinlediğimden etkileri bünyemde fazlasıyla sarsıcı olabiliyor. kino öyle bir grup ki, hüzünlü ve mutlu olduğum anlarda eşlik edebiliyor. kino ile ilgili hislerim yazabileceklerimden çok daha yoğun.
    moskova konserinde gruppa krovi adlı şarkılarını çalıp beni bu olağanüstü grupla tanıştırdığı için metallica'ya olan sevgim daha da arttı.
    eğer bu grubu ilk defa duyuyorsanız yeşillendirin, hayatınızı daha fazla kino olmadan devam ettirmeyin.*

vot tak.
  • 1982'de sovyetler'de kurulmuş bir rock grubudur. kurucusu, (bkz: viktor tsoi) rusça öğrenmeme sebep olacak kadar güzel şarkılara imza atmıştır.
hesabın var mı? giriş yap