• o kişinin kitaplığına/kütüphanesine hakimsen, okuduklarınızdan konuşmuşluğunuz varsa mis gibi hediye. hangi türü sever, kimleri okur, kimin yeni kitabı çıksa hemen alır, kimin yazdıklarının ilk baskısını bulsa sevinçten deliye döner gibi birtakım altın ayrıntıları da biliyorsan o hediyeyi yeme de yanında yat! diğer türlü ziyan olursun!
  • samimi olmadığınız biri tarafından yapıldığında can sıkan eylem. sizi fazla tanımayan birinin aldığı o kitabı nezaketen okumak bazen işkence gibi olabiliyor. özellikle de kitaplarla pek alakası olmayan birinin kitapçıdaki görevliye sorarak hediye kitap alması durumu çok fena, "aman zaten bunu vereceğim insan kitap kurdu, ne versem okur" mantığıyla alıyorlar çünkü. kitap okumadıkları için onlara göre kitapların hepsi aynı; yazar, tür, yayınevi, çevirmen fark etmiyor. neyi neden tercih ettiğini anlamıyorlar.

çocukken o samimiyetsizliği yetişkinlerin yüzünde çok net görebiliyorsunuz. bir defasında d&r'da dolaşırken, birisinin görevliye kitap hediye edeceği çocuğa hangi kitabı alabileceğini sorduğunu gördüm; kitapçı şeker portakalı'nı tavsiye etti. yani hayatında şeker portakalı'nı hiç okumamış bir yetişkin bir çocuğa bu kitabı hediye etti, onun yerine basit bir oyuncak alsaydı daha iyiydi. okumadığın kitabı çocuğa hediye ederek okuma sevgisi mi aşıladın şimdi? sanki o çocuk senin o yapmacık kitap sevgini hissetmeyecek, sırf hediye almış olmak için aldığın o kadar belli ki.
  • kitap sever biri olarak hediye edilmesinden hoşlanırım. arkadaşım daha önce istediğim bir kitabı alıp hediye etmişti. güzeldi okuduğumda daha değerli bir kitap olmuştu. sevgilimin kitaplığında okumadığı kitaplarını da ben aldım okumak için. bir nevi hediye sayılır benim kitaplığımda. okuma tarzımı bilen biri bana kitap hediye edebilir.
  • merhaba ekşi ahalisi. yıllar evvel ekşi duyurudan yine bir post açmıştım üniversite sınavına hazırlanan bir kardeşimiz için ve sağ olsun bazı arkadaşlar kendisine sınava hazırlık kitapları hediye etmişti. o kardeşimiz şimdi ebelik son sınıf öğrencisi.
    şimdi de o kızımızı küçük kardeşi sınava hazırlanıyor ve az çözülmüş ya da sıfır olarak sınava hazırlık soru bankası hediye etmek isteyen bir gönlü güzel çıkar mı diye sormak istedim. ben daha önce aldım ama onları bitirmiş ve maalesef ki öğretmen bütçem oldukça kısıtlı. yardımcı olurum diyen varsa bir adım öne gelebilir. şimdiden teşekkürler.
  • -amazon'un kampanyasından seçeceği 10 kitabı ya da amazon'un kampanyasından seçeceği 5 kitabı,
    ya da
    -amazon’dan seçeceğiniz * bir kitabı

toplamda üç öğrenci ya da okumayı seven kişiye hediye edeceğim

lara gofretin teyzesinin oglu'ndan ilham alınmıştır. kendisine yardımlarından dolayı teşekkür ederim. nice gönülden kitap hediye etmelere.

"iyilik yap" düsturu ile çıkılmıştır bu yolcuğula.
    kötülükten çok canı yanmış biri olarak dünya'ya az da olsa iyilik bırakabilmek adına.

edit-1: kampanya linki eklendi. bir kişiye hediyesi gönderildi.
    edit-2: ikinci kampanya linki eklendi.
    edit-3: ikinci kişiye hediyesi gönderildi.
    edit:4: üçüncü kişiye hediyesi gönderildi.

bir sonraki ay görüşmek dileğiyle.
  • yenilerde fark ettiğime göre akademik alemlerde, "al bu kitabın sosyal medyada reklamını yap lütfen" gibi bir alt metni de olabiliyormuş. izan, nezaket kalmadığı gibi mahremiyet alanlarınımıza da taarruz ediyorlar artık. oysa ne inceliktir...
  • en sevdiğim hediyeleşmedir
  • bir çok kişiye kitap hediye ettim, sadece bir kişi bana kitap hediye etti sadece 1 kişi. hayatımdan geçen insanlara diyecek lafım çok.
  • hem etmesi hem de alması ayrı bir heyecan doğurur insanda; aynı satırların okunacağı düşüncesiyle eden tarafı, acaba ne anlatıyordur iki kapak arasındaki satırlarda diye alan tarafı.
    bu ay, benim için anısı olan kitaplardan hediye edeceğim.

(bkz: aylak adam) - yusuf atılgan
    (bkz: martı jonathan livingston) - richard bach
    (bkz: simyacı) - paulo coelho
    (bkz: küçük kara balık) - samed behrengi
    (bkz: ah’lar ağacı) - didem madak

edit: tek bir kişi yazdığı için, kendisinin istediği kitapları hediye ettim.
hesabın var mı? giriş yap