• <giris> ortaokul ve hatta lise yillarinda blok yapilan edebiyat derslerinin cekilmez iskencesi olan kompozisyonlarin yüzde cogunu olusturanlardir bunlar.konu degisir,basliklar cesitlenir ama ilk sözcük olarak "insanlar" yazmama gayreti zaman kaybettirmekten ve beyhude bir caba olmaktan öteye gitmez cogunlukla.

<gelisme> 40 kisilik bi sinifta yazilan kompozisyonlarin belki 30'u "insanlar" diye baslarmis.notun ve $u sikici saati gecistirmenin derdinde olan ögrenci farkinda olmuyor tabi bunun.biz de bihaberdik bu fenomenden,ta ki <araya ani serpistirme> hocamiz iyi kompozisyon yazmakla ilgili bazi ipuclari verirken arada "yaziniza insanlar diye baslamamaya calisin" diyene kadar.ondan sonra bi stres,bi sikinti aldi bizi.ilk kelime "insanlar" olmasin diye cabaliyor,ama tipki baslik bulmakta oldugu gibi bi yaraticilik sorunu cekiyoruz.kulaga geldiginden daha zor bi durum,zira devrik cümle kurmak yasak puan kiriliyor.öyle "ademoglu","maymun soyu" falan gibi varyantlar riskli,göt yemiyor.vel hasili zaten ismarlama bi konu hakkinda zoraki,o konu üzerine bi sey okumus muyuz,ilgi alanimiz dahilinde mi,hic kafa yormus muyuz sormaksizin yazdirilan bu dayatma yaziyi iyice zorlastirmisti bu olay.bi de yaraticiligimizin ne kadar kisitli oldugunu,ne kadar tekdüze seyler yazdigimizi görmüs olduk bununla.

<sevgi sacan sonuc> bence insanlar birbirlerine karsi daha saygili olmali.böylelikle dünya daha yasanir bir yer olabilir.bence
  • özellikle lise yıllarında severek yazardım ama şimdi bu tanımı görünce aynı herzeyi yedim mi diye içime bir kurt düştü.
  • hayatımda hiç bir zaman kompozisyon sınavından 40'ın üzerinde not alamadım , bir gün hoca kompozisyon sınavını erken başlatıp ders arasına çıktı gittim başka bir sınıfa, bir kıza rica ettim bana bu konuyla kompozisyon yaz diye kız hazır kıta çıktı elinde o konuyla ilgili bir yazı varmış onu verdi. bu arada bu arkadaşımda her kompozisyon sınavından 90-100 arası alır. neyse koydum kağıdı sıranın altına başladım yazmaya ufak tefek değişiklikler yaptım ve kağıdı verdim. ertesi hafta sınavlar açıklanınca bir baktım yine 40 almışım , yani sikerim böyle eğitim sistemini.
  • tarih boyunca/yüzlerce/binlerce/milyarlarca* yıldır diye devam edebilecek öğrencidir. ileride itfaiye/tesisat ya da manifatura ile ilgilenebilir. en sevdiği yiyecek jumbo karides olup hayatları boyunca genellikle serin yerlerde yaşarlar.

bu insanlık tarihi boyunca aha beyle gelegelmiştir.*
  • ileride fantaya sarı kola der.
  • en asil duyguların öğrencisidir.
hesabın var mı? giriş yap