• aksi yapilirsa ahirette gote girecegine delalet eden inandirma sekli. muslumanlar bu sekilde yemin eder bazen. (bkz: bayraga ekmege ve kurana el basmak)
  • ulkemizin populasyonunun buyuk bir bolumunun dogmatik kavramlarin ve sembolizmin kolesi oldugu bilindiginden, insanlara dogruyu soyletmek veya soz verdirtmek icin cok etkili olduguna inanilan bir yontem.

ama tek kontrol mekanizmasi olarak bu kullanilmamali, baska yaptirimlarla da pekistirilmelidir. daha dogrusu, baska yaptirimlar bununla pekistirilmelidir. zaten yalan soyleyerek veya sozunu tutmayarak rahat edebilen bir insan, ozellikle dinine bagli degilse, kurani da siklemez elini de.

yillar once mahkemelerde sik sik kullandildigini duydugum, ve inanamadigim yontem.
  • islami yasam biciminde yemin etmek anlamına gelir
  • öbür elle de incile el basılırsa elektrik çarpıyormuş.
  • herşeyin çözümü.

koy bir masa, onun da üstüne kuran-ı kerim'i. getir nerede yolsuzluk iddiası olan adam varsa karşısına, el bastır. götü tutuşmadan, elleri titremeden inandığı allah'ın kelamı önünde durabiliyorsa, tamam derim. bu adamlar yolsuzluk yapmamış. yok bilimsel raporlarmış, yok ses stüdyolarından alınan raporlarmış. bitti gitti işte.

not: biz çok müslümanız , muhafazakar demokratız, islamın emir eriyiz demelerinden kaynaklı bir öneri. yoksa ben de isterim sosyal, hukuk ve laik bir devlette işleyen bağımsız yargı ve polis kuvvetlerinin işlerini yapmalarını. :kıps
  • miras konusunda ibnelik yapan ne kadar insan varsa kuran'a el basıyor. hem bizzat şahit oldum, hem de çok çok fazla duydum. yeminlerini bozacakları zaman şu argümanı sunuyorlar: "yetim doyururum, ne olacak?"

kuran'a el basayım diye güven vermeye çalışan bir insana asla asla güvenmem.
  • 33 ‹‹yine atalarımıza, ‹yalan yere ant içmeyeceksin, ama rab'bin önünde içtiğin antları yerine getireceksin› dendiğini duydunuz.

34-35 oysa ben size diyorum ki, hiç ant içmeyin: ne gök üzerine, çünkü orası tanrı'nın tahtıdır; ne yer üzerine, çünkü orası o'nun ayak taburesidir; ne de yeruşalim üzerine, çünkü orası büyük kral'ın kentidir.

36 başınızın üzerine de ant içmeyin. çünkü saçınızın tek telini ak ya da kara edemezsiniz.

37 ‹evet›iniz evet, ‹hayır›ınız hayır olsun. bundan fazlası şeytan'dandır.››

matta 5:33-37
  • yapıldığında da, üzerine yemin edildiğin de beni çok etkilemeyen bir yemin çeşidi. yalan söyleyen birinin bu tür bir yemine ihtiyacı olmaz.
  • etkisizdir.

(bkz: #110773133)
hesabın var mı? giriş yap