• asli keman icin niccolo paganini tarafindan yapilmi$ eser. franz liszt, paganini'nin olumu uzerine bu eseri piyanoya aranje etmi$tir (transkripsiyon). parcanin unu de bu enstruman sayesinde artmi$tir.
  • bugün bi arkadaşımın "bok gibi" diye tabir ettiği paganini eseri. bence bunun ne olduğunu bilmiyor ve gerizekalılığından fikir beyan etmek zorunda hissetti sanırım kendini. yoksa sırf şu eser üzerinden karakter tahlili yapabilirim. içimdeki kelebekler titriyor lan dinleyince. bok gibiymiş. ibiş.

http://www.youtube.com/watch?v=jerzlseoaom
  • çok kazıktır, insanı bunalıma sokar. çok muhteşem bir eserdir, insana güç verir. çalmadıkça sorun yoktur.
  • lizst'in piyano uyarlamasi, piyano icin yazilmis en zor etudlerden biridir. zaten liszt'in calmasi kolay bisi yazdigi gorulmemistir ama la campanella piyanistlerin narin yerlerinden ozellikle kan alan bir parcadir.

lizst, etud vs. demisken bir de (bkz: mazeppa)
  • lizst'in uyarlamasını olan piano versiyonunu dinlediğimde "aaa ne kadar kolaymış, ben bunu çalarım lan" dedirten, notalarını aldıktan sonra şöyle bi yutkunduran, piyanonun başında hala beni debelendiren eser. ilerleme var ama. inşallah günün birinde hepsini çalacağım. umut fakirin ekmeğidir tabi.
  • bir insanın adanmışlığının ölçüsü nedir? çok çalışmanın elle tutulur göstergesi nedir?

sağ el için iki oktavdan daha geniş aralıklar ve piyaniste elini oynatması için tanınan çok kısa zaman nedeniyle adamın eline kramp geçirtir. sol el ise bazı yerlerde üç oktav aralıklarda gezinir. bu bile muazzam birşeyken üstüne dördüncü ve beşinci parmaklarla yapılan thriller biner.

ilk önce şu videoyu seyredin durumu bi kavrayın. sonra da şu abiyi seyredin de dünya üstünde gezen ne pisikopatlar var anlayın.
  • kardeşim eserin sağ ellik kısmını çalmaya çalışırken şunu gördüm ki, bir piyanistin "la; campanella" diyebilmesi için karışının 30cm olması gerek. o ne öyle; ben seyrederken krize girdim, çalmak ne demek bunu!
  • shine'da david'in hocasıyla beraber çaldığı parçadır bu. hocası david'e "sol elim ol" der ve beraberce çalarlar. tek bir piyanist için bile zor olan bu parçayı o ikisi nasıl bu kadar koordine bir şekilde çalarlar bilmiyorum. filme dair aklıma takılmış bir detaydır bu. parçaya söylenecek zaten hiçbir şey yok. bildiğimiz en neşeli virtuozite gösterisidir bu parça. bilkent'te piyano eğitimi alan 13 yaşındaki bir tanıdığıma hocası "tekniğini geliştirmene yardımcı olur" diyerek ödev vermiş bu eseri, ama yalnız bazı bölümlerini, tamamı aşarmış genci şimdilik. öyle de bir zorluk derecesine sahiptir.
  • şahanedir harikadır falan filan ama bunu çalamayıp piyanoya küsen insan tanıyorum ben. çocukluğundan beri ''ben dünyanın her yerinde piyano çalacağım'' diyen insan bu liszt uyarlamasını çalamamasıyla başlayan sürecin sonunda jübilesini yapıp gitti mimarlık okumaya başladı.

bu arada yundi li icrası da gayet iyidir.

edit: yundi li akıllı olsun, evgeny kissin var önce.
hesabın var mı? giriş yap