• hakkında kime inanacağımı şaşırdığım yakıt türü. kullananlardan bazıları diyor ki "ulan arabanın ağzına sıçtı, götü yerden kalkmıyor arabamın, ucuz olmasa işim olmaz", kimi de diyor ki "performans kaybı yaşattığı yalan, kim uydurduysa top olsun." ulan hangisine inanacağız?
  • taktirali daha 7 gun oldu, montajdan 2 gun sonra izmir'den ankara'ya yola ciktim. su ana kadar toplam 2 kisi ve normal bir insan agirliginda bagajla 570 km'si sehir ici olmak uzere toplam 650 km yol yapmisim, ayrica sehirlerarasi yolda da onum musait oldugu surece 120 km/h hizdan asagiya dusmedim. sehiricinde de nispeten kisa mesafelerde kullandim ve hala daha bir miktar gaz var tankta.

bu 650 km'lik yolu almak icin toplam harcagidim lpg bana sadece 116 liraya mal oluyor, benim kilometre basina masrafim 18 kurus oluyorsa ben o simit tankin dis çeperlerini yalarım arkadaş!
  • motorun ömrünü uzatan yakıttır.
  • avrupa'da otomotiv yakıtı olarak kullanılan lpg'ye ait standart en 589 standardıdır. türkçe'ye çevrildikten sonra ts en 589 olmuştur. bu standartla ilgili bir sürü tırı vırı yapıp kafanızı sikertmek istemiyorum ama maddelerinden birinde der ki;

- oto gaz 40 c' de 9 bar işletme basıncını sağlayacaktır.
    ** 9 bar: otomobil lastiğinindeki hava basıncını referans alırsak onun ortalama 4,5 katı. ya da başka bir örnekle suyu yer çekimine karşı 90 metre yükseğe pompalayabilmek için ihtiyaç duyulan basınç. (bkz: metre su sütunu)*

şimdi bunlardan sonra 'arkadaş ben yanıcı, parlayıcı bir gazı* bagajımda 9 bar basınçlandırılmış vaziyette gittiğim yere götürmeye razıyım. yeter ki km başı ödediğim para düşük olsun' derseniz güle güle kullanın.
  • tamamen duygusal nedenlerden dolayı kullandığım yakıt türü,
    tabi bende isterdim m3 bir bmw olsun altımda dayayım super benzini kökleyim gazı ama maalesef ülkemizde benzin fiyatları bir hayli yüksek olmasından dolayı bindiğiniz taksilerin dizel olmayanları hariç hepsinde ve trafiktek araçlarında hatrı sayılır bir yüzdesinden kullanılan yakıt biçimi.

performans açısından bakarsak ise günlük kullanımda öyle çok bir etkisi olmamak kaydı ile ilk zamanlar tabi biraz performans değişikliği hissedilebilir ama normal bir kullanıcı için sehir içi ve dışından pek farkı olmaz.

artık ülkemizdeki yeni sistemler gelişi güzel değil projelendirilmiş bir şekilde hazirlanıp kontrol edilmekte ayrıca araç muanesinden önce ayrı bir muaneye giderek lpg sizdırmazlık testinden başarı ile geçmesi ve bunu kanıtlayan sızdırmazlık belgesi alması şartı koyulmuştur ama tüm bunlara rağmen genede benzinden daha tehlikeli bir yakıt türü olduğundan trafik kazalarından araçtan hızlı bir tahliye islemi yapmakta yarar var .
  • donanımhaber'de bir başlık var, oldukça faydalı. http://forum.donanimhaber.com/m_15649542/tm.htm

burada bir de yorum var, bilgilendirici.

"işin içinde biri olarak aldığınız yakıt istasyonu iyi olmalıdır aldığınız gaz genelde ayni gazdır izmit körfeze gemi yanaşır bütün tesisler açar vanasını doldurur
    yani o gaz bu gaz hikaye sonuçta ayni gaz ama birde şunu belitreyim bp den aldığınız gaz tamamı total gaz dır shell den aldığınız gaz aylık olarak %30 total%70 milangazdir,aygaz ve mogaz aynidir po gaz şu an için milangaz kullanıyor ama yakında tesisi açılıyor ve kendi gazını verecek tabiki körfeze her iki günde bir yanaşan lpg gemisinden aldığı gazı diğer firmalar gibi alıp piyasaya verecek o yüzden aldığınız istasyon temiz olsun iyi kötü ismi olsun,çok da duyulmamış markala birşey diyemem iyi de olabilir kötü de..."

kendi fikrime gelince, yıllarca sırf tavsiye diye aygaz kullandım, yok abi benzin gibi yakıyordum, az km. gidiyordu. sonra tamamen tesadüf eseri total kullanmaya başladım, gayet yolunda her şey. 30 tl.'lik lpg ile 300 km yol gidiyorum +-10 km oynuyor işte. şehirçi-dışı karışık.
  • 2 kasım 2010 sabahına küfürle başlamamıza vesile olmuş gazdır. % 5 zam gelmiş litre satış fiyatına. peki neden ? petrolün varili 150 $ iken 2 tl altına satılabilen ürün, şimdi varil fiyatı 82 $ civarındayken neden satılamıyor ?
    cevabını ben vereyim yine :

" çünkü sizin kitabınız yok, örtülü ödenekten doyurmanız gereken aç imansızlarınız bekliyor. "
  • söyleyecek söz bulamıyorum. yaptıkları resmen şerefsizlik. garibanın yakıtı lan o. parası olan zaten lpg kullanmıyor. nerden çıktı 10 kuruşluk zam. haberimiz olmadan petrol fiyatları 150 dolarımı geçti. bütçe açığını yine gariban kapatsın. biraz adil olunda şu vergi oranını yüzde seksenden yüzde altmış beşe indirin.
  • şerefsiz vampirlerin, vicdansız sırtlanların, insanlıkla uzaktan yakıntan alaksı olmayan din simsarlarının, milletin saflığından istifade ederek hergün ırzına geçen totoşların ve daha burada yazmayı uygun görmediğim her türlü şerefsizliğe ve cibiliyetsizliğe sahip bazı yaşam formlarının yeni oyuncağı olmuş; orta gelirlinin, iyi kötü bir arabası olan sade vatandaşın bütçesine uygun görüp kullandığı ama artık kullanmaması gereken yakıt türü. akp hükümeti ne yapmaya çalışıyor anlayan biri varsa anlatsın. hangi ahlak kitabında, hangi dinde hangi düşüncede böyle bir şerefsizliğe, utanmazlığa izin veriliyor. son bir ayda lpgye yüzde 15 zam yapıldı. ve bunu apan yaşam formları ( bunu yapan insan olamaz) utanmadan televizyona çıkıp ekonomi şöyle iyi böyle milli gelir var deyip kendini övüyor. sokayım sizin milli gelirinize, enflasyonunuza.
  • (bkz: lgp)
hesabın var mı? giriş yap