• tedaviden 2 hafta sonra nüksedip insanı çıldırtabilen enfeksiyon türü. bari bir ay bekleseydin anasını satayım. ne metabolizma varmış bende de, şu 20 kat döşeğin üstünden bezelyeyi hisseden prenses halt etmiş. rüzgar esse zatürree oluyorum. modern tıp bizim gibi doğal seleksiyon kaçkınlarını yaşatmayı bıraksın bence ya.
  • hayatı kabusa çevirebilecek mantar türü. yutacağınız hapların yanında, mantarlı bölgeye sürebilecek ilaçlarla da takviye yapılması daha çabuk sonuç aldırır. bir de doğal ilaç isteyenler kaynayıp soğutulmuş suya elma sirkesi ekleyip temizlenerek bu illetten kurtulabilir. ne yaparsanız yapın tekrarlaması muhtemeldir.vücut direncinde ve bağışıklık sistemindeki en ufak bir düşüş, bilinçsiz antibiyotik kullanımı mantar oluşumunu hızlandırır. çoğu insanın sandığı gibi başka şeylerden bulaşması pek muhtemel değildir. günlük çamaşır değiştirmek, çamaşırları sıcak ütüyle ütülemek gerekir.
  • kalın yüzüğümü parmağımdan hiç çıkartmaz, uyurken parmak bir nefes alsın diye akıl dahi etmezdim. şimdi küçük görünen bir ihmalin, derin acısını ve kaşıntısını yaşıyorum.

yüzük taktığım bölgede beyaz, kauçuk tarzı bir şerit oluşmuştu, o ara daha sık kimyasal temizlik ürünleri kullanarak evi temizledim derken, birgün bir baktım, parmağımın üzerinde sivilce tarzı benekler oluşmuş. sivilceleri sıktım, çıktıkça sıktım derken bir ay içinde şöyle bir hal aldı;görsel

o ara korona muhabbetleri daha korkutucu geldiği için doktora gitmeyi biraz erteledim. ev doktorum parmağımın durumuna tam bir teşhis koyamadı, biraz şekere yordu. verdiği kremle de parmağım iyileşmedi. enfeksiyon büyüdü büyüdü ve şu hale geldi;
    görsel

ilk iki görseldeki gibiyken dermatolog kontakt egzama teşhisi koydu, krem verdi fakat elim gün geçtikçe daha berbat bir hale geldi ve gördüğünüz gibi son resim elimin bugünkü hali :(

alanında uzman olduğuna inandığımız başka bir dermatolog bugün mantar teşhisi koydu. hakikaten halka şeklinde daireler, şiddetli kaşıntı, kızarıklık, yer yer kuruluk, yanma hissi, minik minik sivilceler, yer yer sulu gözenekler ve sürekli çoğalması bunu kanıtlıyor.
    antibiyotik tedavisinin gerekli olduğunu söyledi, emziren bir anne olduğum için, çocuğumu da hemen sütten kesmek istemediğim için önce krem tedavisine başlamak istedim. iki hafta sonra kontrol olacak ve inşallah krem tedaviye cevap verir. bende bu arada bağışıklığımı güçlendirmeye ve şeker kullanmamaya gayret göstereceğim. çünkü mantar şekerden besleniyormuş. bulaşıcı bir hastalık olduğu için ve ilk zamanlar oğlumun bacağına da bulaştığını bildiğim için korkuyorum. [ oğlumun bacağında çıkan gözenek şeklinde mantar, hiçbir ilaç kullanmadan yaklaşık 1.5 ayda geçti, bağışıklığının iyi, bağırsakların temiz ve o bölgenin kuru kalmış olmasına yoruyorum. ]

1.gün: bugün kremi iki kez kullandım ve elimi kuru tutmaya gayret gösterdim. kremden önceki o yanma ve kaşınma hissi hafif azaldı ama tamamen geçmedi. elimi kaşımayacağım, kaşıdıkça şişiyor ve alerji görünümü veriyor.

2.gün: gün içinde bazen kaşıntı hissi oluştu fakat gece kadar şiddetli değildi. ya rabbi, o nasıl bir kaşıntı istediğidir, gerçekten kendimi çok zor tuttum. yanma hissinin azaldığını da söylemek istiyorum. ayrıca kaşıntıya hindistan cevizi yağı imdada yetişti. biraz rahatladım. şimdi hemen uyuyacak ve sabah daha iyi olmuş elimi görerek mutlu olacağım. defne yapraklı sabunla ellerimi yıkayarak kremi tekrar süreceğim.
  • sistemik mantar enfeksiyonunda :

1- amfoterisin b

2-kaspofungin ( bu da glukan sentezini bozarak mantar duvarını inhibe eder. bunu da 1,3 beta glukan sentetaz'ı inhibe ederek yapar. )

3- vorikonazol kullanılır.
  • iki aydan fazladır uğraştığım dert, ensemdeki saçlı deride çıktı. dolmuştaki koltuklardan geçtiğini düşünüyorum. bir damla bir sprey bir şampuan kullanmama rağmen geçer gibi olup nüksediyor allahın cezası.

zaten milletin derdi ya midesine ya başına vurur benim cildime vuruyor ne zaman bi şeye canım sıkılsa anında görüntü.

neyse bu da geçer ya hu.
  • yeast infection için şurada tavsiye edildiği üzere günde iki defa yoğurda bulanmış tampon kullanmak veya yatmadan önce kabuğu soyulmuş bir diş sarımsağı vajinaya sokup sabah çıkarmak iyi gelirmiş.
    (bkz: böyle bir şey olabilir mi)
  • dermatofit enfeksiyonlarında potasyum hidroksit damlatırız ki keratini eritelim ve mantar yapısı meydana çıksın.

hatta mantar tanısı koyabilmek için gram boyama bile yaparız. zaten tüm mantarlar gram + olarak boyanırlar.

gomori methenamine gümüşleme'de pnömosistis jiroveci enfeksiyonunun tanısında kullanılır. bu da bir doku mantarı boyasıdır.

histoplasma capsulatum da bir hücre içi mayasıdır. ve giemsa ile boyanırlar.

çini mürekkebi'de kullanılır kapsüllü maya olan cryptococcus neoformans'ı boyarlar. bu negatif boyadır. esas kapsülü boyayan boya da musikarmin'dir.

kalkoflor beyazı kitin'li duvar boyasıdır. ve bu boyayla tüm mantarlar boyanır.

laktofenol pamuk mavisi de tüm kültürlerde üreyen mantarları boyar.

edit: bilgi eklendi.
  • canımızdan çok sevdiğimiz mantarlarımızın hasta olması durumu. ıhlamur çok iyi geliyormuş bu durumda.
  • la oglum eligizi ayagizi hergun beyaz sabunla yikayin hele.pis zibil geziyonuz sonra vay efendim hifa vay efendim mantar.
  • evcil hayvandan da bulaşabilen bir enfeksiyonmuş.

deride pütürcüklü kızarıklık varsa ve kaşınıyorsa geçmiş olsun arkadaşlar, bir doktora gidin derim. ben 1 hafta bekledim, bir şey alerji yaptı zannederek. sonuç: evcil hayvanınız mı var? iki tane var hem de benim odadan hiç çıkmazlar!

fakat bu başlığın altına tekrar eder filan yazmışsınız bütün moralim alt üst oldu. 1 saattir bütün vücudum kaşınıyor zaten huylandım bir kere. doktor hemen geçer dediydi bugün oysa. terbisil diye bir krem verdi.

düne göre kaşıntı hafifledi ama yok diyemem. editleyeceğim gidişatı.

edit1: kaşıntı akşamları oluyor daha çok. görüntüde hiçbir değişiklik yok. kırmızı ufak sivilcecikler gibi. kremi kullanmaya devam ediyorum.

edit2: aradan 1 hafta geçti tam. kırmızı ufak sivilcecik görüntüsü tamamen gitti. kaşıntı sıfıra indi. bölgede renk farkı var sadece. geçtiği vakit editlerim. kreme devam ediyorum.
hesabın var mı? giriş yap