• bir tarafta beylikduzu'nu traktorle yararak dere yapmayi vaat eden ak partisi, diger tarafta guneydogu anadolu bolgesine 3 milyon nufuslu bir endustri sehri kurmayi vaat eden chp.

evlatlarinin gelecegeni kurtarmak bu milletin elinde, ya kendilerini de bizi de yakacaklar ya da birlikte bu bok cukurundan cikacagiz. hayirlisi olsun.
  • boğaz'a ikinci kanal açıp geçen gemilerden para alma projesinin çılgınlığını an itibariyle itin götüne sokmuştur. saçmalığını kanıtlamıştır.

evet mantıklı proje dediğin böyle olur.
  • trakya'yı ikiye bölmek isteyen çılgın projelerden sonra akla yatkın ve halka faydalı bir proje duymanın huzurunu yaşıyorum.

haydi türkiye, kurtulacağız din ile uyutup halkı soyan arap kıçı yalayan haramilerden.
  • yıllardır istanbul'un nüfus problemini nasıl çözeriz diye, göçü tersine nasıl çeviririz diye düşünüp duruyoruz... bu projenin gerçekleşmesi demek bunun da kendiliğinden çözülmesi demektir.

her sene 15000 üniversite öğrencisi yurt dışına mastera gönderilecek, 10 senede en az 50000 doktora yapmış beyin yeni kurulacak tesislerde çalışmaya başlayacak.

ben akp, mhp ve hdp'nin yerinde olsam dükkanı kapatır chp'ye katılıp bu proje için çalışırım. bence ülke olarak yapmamız gereken şey budur. hatta pkk'lı olsam dağdan inerim şu an. musul olsam türkiye'ye katılmak isterim.
  • kanal istanbul projesinden çok daha faydalı gibi duruyor.

projeyi canlı dinledim. en çok dikkatimi çeken yanı hayali olmaması. ''5 yıl içinde dünya lideri olacağız!!!1'' gibi bir durum söz konusu değil. sağlam adımlarla geliyor. hadi inşallah.

--- spoiler ---

merkez türkiye projesi

merkez türkiye adı verilen proje için 6 dakikalık tanıtım filmi de gösterildi. tanıtım videosundaki bilgilere göre, dünyada ticaret yollarını birbirine bağlamayı amaçlayan üç proje var. merkez türkiye dördüncüsü olacak. türkiye’yi içine düştüğü orta gelir tuzağından kurtaracak. sadece yolları birbirine bağlamıyoruz; ülkeleri, kültürleri yaşamları birbirine bağlıyoruz. bürokrasi sıfırlanacak, 2020’de faaliyete geçecek ve büyüyecek 2035 yılına gelindiğinde tamamlanacak. yeni bir şehir, küresel bir proje. akdeniz ve karadeniz limanları üzerinden dünyaya bağlanan bir merkez. 3 milyon nüfuslu yaşanacak bir cazibe merkezi olacak. otoyol ve demiryolu ağlarının tam ortasında yer alan bir şehir. ar-ge, tekno park şehri. bölgenin en fazla yeşil alana sahip şehri olacak. 1 milyon 633 bin kişiye çevresine ile 2 milyon 200 bin kişiye istihdam yaratacak. 2035’de 100 milyar dolar katma değer yaratacak. 2035 yılında türkiye insani gelişmişlikte dünyanın ilk 20 ülkesi arasına girecek. işsizlik yüzde 5’in altına inece büyüme hızı ortalama yüzde 6 olacak. tüm yakın coğrafyaya barış mutluluk ve refah gelecek

merkez türkiye projesinde türkiye'nin limanları ve demir yollarıyla türkiye'de üretilen ve paketlenen ürünler dünyaya türkiye'den yayılacak.

yüzyılın projesi diyoruz çünkü...

bu projeye yüzyılın projesi dememizin anlamı bu. eğer biz gücümüzü kullanırsak coğrafyanın bize verdiği avantajları kullanırsak türkiye bölgenin ve dünyanın önemli bir ülkesi olacaktır. sadece ve sadece ekonomik büyüme projesi değil, barışın da projesi. kültürler, kentler hepsi entegre olacak.

üç dev proje hayata geçmek üzere

bu projeyi neden hazırladık? küresel ekonomide gelişen ve yükselen ekonomiler var. toplum küresel ekonomide çok daha fazla pay aldığını biliyoruz. 1990 yılında gelişen ve yükselen ekonomilerin küresel gelirden aldıkları pay yüzde 30 ticaretten ise yüzde 23. bugün aynı ekonomiden küresel gelirden yüzde 57, küresel ticaretten yüzde 42 pay alıyorlar. türkiye bütün avantajlarına rağmen bu başarıyı yakalayamıyor. bu proje ile biz bu başarıyı yakalamak istiyoruz. bu bizim öngördüğümü yeniden bulduğumuz bir proje değil. üç dev proje hayata geçmek üzere.

maliyetlerde yüzde 15-20'lik avantaj

biz küresel dördüncü projeyi türkiye’de hayata geçirmeyi amaçlıyoruz. bu proje ile biz 4,5 saatlik uçuş mesafesinde 58 ülkeye ulaşıyoruz. 1,5 milyar nüfusa ulaşıyoruz. hiçbir ülkeye nasip olmayacak bir avantaj. devasa bir ekonominin güçlü bir parçası olmak istiyoruz .

demir, kara, hava ve deniz yolu ile küresel sisteme türkiye entegre olacaktır. sadece bir lojistik merkezi yapmıyoruz biz. mükemmel alt yapısı ile bir anadolu’da mega kent oluşturuyoruz. buradan ürünler dünyaya ulaşacak. o nedenle 21. yüzyılın projesi ve merkez türkiye projesi dedik. bu proje bölgemize ne kazandıracak? bölgemize barışı, zenginleşmeyi getirecek. bölgeyi kendi içinde entegre edecek. şangay’dan yüklenen mal bakü’ye gidecekse 55 gün geçiyor. bu proje hayata geçtiğinde o mal 15 gün içinde bakü’de olacak. maliyetlerde yüzde 15-20’lik avantaj sağlanacak.

yapımı ne kadar sürecek?

projenin yapımı ne kadar sürecek? projeyi gerçekleştirirken pek çok fondan yararlanacağız. işe demir yollarını yeniden ele alarak düzeltme ile başlayacağız. samsun ve trabzon’u mega kent ile buluşturacağız. mersin ve iskenderun’u mega kent ile buluşturacağız. ulaştırma, iletişim, enerji alt yapısını yeniden düzenleyerek işe başlayacağız.

bürokrasi sıfıra inecek

mega kent’in yönetimi nasıl olacak? özel bir yasa ile kurulacak. bürokrasinin sıfıra indiği özel bir yasa ile. vali atanacak, yönetimi sivil toplum örgütlerinden oluşacak. aynı zamanda bilim üssü olacak. yönetimde odalar borsalar birliği, nakliyeciler derneği, turizm yatırımcıları derneği gibi pek çok kuruluş burada görev alacak.

maliyeti: 20 yılda 200 milyar dolar

maliyeti ne olacak? 200 milyar dolar olacak 20 yılda tamamlanacak. 40 milyar dolarını kamu, 160 milyar doları özel sektör tarafından gerçekleşecek.

dünyanın bütün önemli kuruluşları mega kentte yer almak için yarışacak.

2 milyon 200 bin kişiye iş imkanı

bu proje tamamlandığında ekonomiye 147 milyar dolarlık katma değer yaratacak. dünyanın bütün yollarını birbirine bağlayan görkemli projelerden bir tanesi. bu proje sadece türkiye’ye kazandırmayacak dünyaya kazandıracak. 2 milyon 200 bin kişiye iş imkanı sağlayacak.

anadolu'da kurulacak

mega kent anadolu’da kurulacak. sadece ticaret ve üretim merkezi mi olacak. hayır. kültür, sanat ve fuarlar merkezi olacak. buradan çıkacak her şey bütün dünya tarafından konuşulsun istiyoruz. kendi güneş enerjisini kullanacak. akıllı bir kent yapacağız.

neden 2035

neden 2035? 2035’in türkiye için çok önemli bir anlamı var. genç nüfusumuzun olduğunu söyledik. yaşlı nüfus az, genç nüfus fazla. bunu da üstünlük olarak kabul ediyoruz. 2035 tarihinde türkiye yaşlı nüfusu fazla olan ülkeler sınıfına girecek. o yüzden önümüzdeki yolları çok iyi kullanmamız gerekiyor. bu avantajı kullanamazsak türkiye kan kaybeder.

kurulan mega kent diğer kentlerin rakibi mi olacak? tam tersi... bu kentin anadolu’nun bütün kentlerine büyük katkıları olacak. türkiye’nin en temel sorunu orta gelir tuzağından çıkmak. sadece orta gelir tuzağı değil, bizim aynı zamanda orta teknoloji tuzağından da çıkmamız gerekiyor. bu merkez iki alanda da bize güç verecek.

kent için özel yasa çıkarılacak

kişi başı gelir 33 bin dolara çıkacak. kent için özel yasa çıkacak. bunun temel nedeni burayı bir dünya markası haline getirmektir. bu kent için özel teşvikler getireceğiz. sesi olan ürünleri ile dünyaya ses veren bir kent haline getireceğiz. anadolu ses verecek.

türkiye'nin ve dünyanın buna ihtiyacı var

kamuoyu böyle bir projeyi beklemiyordu. ama türkiye’nin ve dünyanın buna ihtiyacı var. denizi olmayan ülkeler için türkiye’yi küresel liman haline dönüştürüyoruz. ürünlerini getirecekler, burada imal edecekler, burada paketleyecekler. 21 trilyon gelire buradan ulaşacaklar. bölgesel dengesizlikleri de gidermiş olacağız. nasıl biz asgari ücreti 1500 lira yapacağız diyorsak, bakü’ye çinlilerin 15 günde mallarını satmalarına imkan sağlayacağız. güney amerika’nın ürünlerinin daha düşük maliyetle orta asya’ya gitmesini sağlayacağız.

--- spoiler ---
  • küçüklüğümüzden beri bize öğretilen ancak henüz fiiliyatta bi esprisini görmediğimiz "türkiyenin en önemli özelliği jeopolitik konumudur" dalgasının avantaja çevrileceği proje.
  • "daha ne yapsınlar lan!" dedirten projedir.
    rüzgar ve güneş santrallerini görünce orgazm oldum o derece.
  • bu arada üzerinde fazla durulmadı ama kurulacak o şehir aynı zamanda ülke kanunlarından bağımsız olacak, bizim bürokrasimiz, sorunlarımız vs. orayı etkilemeyecek. tüm dünyanın güvenebileceği bir yer olacak. bence en kilit nokta bu.

ayrıca taşımacılık vs. espiri yaptığını sananlara da iki çift laf edeyim, sen böyle bir lojistik merkez kurabilirsen oraya üretim de gelir, ar-ge de gelir, her şey gelir.
  • bizim duyduğumuz: merkez türkiye, lojistik, doktora, kalkınma, ar-ge, küresel proje.

çomarların duyduğu: dinsizlik, camiyi ahır yapmak, türkçe ezan, cehape zihniyeti.
  • ben her insani "analiz yapabilir" kabul ederim. benim icin, ortalama insan zekasi vardir, ve bu zeka analiz yapmaya muktedirdir. ve herkes de uc asagi bes yukari ayni zekadadir. acikcasi ben dehaya guvenmem. bana gore herkes agirlik merkezi diyince anlar mesela, kabaca moment almayi bilir. yani daha basit analtayim, bir kaya uzerine koyulmus bir tahtanin iki ucuna hangi agirliklari koyunca dengede olacagini hesaplayabilir. tahtirevalli ya da pazar terazisi. bu kadar basit analizleri yapabilir diye dusunurum standart insan.

ama suradaki "olmamis. iah. oyle olsa iyi ama yokh. olmaz. lojistik. niieaah" yazilarini gorunce ulan diyorum galiba herkes ayni zekada ayni kapasitede degil.

abiler, dunyanin gittigi bir yon var. dunya, tek bir ulke olmaya dogru evriliyor. su an aslinda uc tane merkezi var, amerika, avrupa, cin.

uc tane temel ,uretim ve mal degerleme uzerine kurulu bolge var. bunlari yuvarlak icine cekin.

bu bolgeler, birbirlerine ulasmak istiyorlar. ulasacaklar. daha kolay ulasacaklar. son on yilda kac tane havaalani yapildi? once insanlar ulasmaya basladi. sonra mallar, uretilenler, hammedeler ulasacak. daha hizli ulasacak. daha basit ulasacak. bir zaman sonra, insansiz ulasacak hatta, yapilan demiryolu turevi .hatta vakumlu hava tuneli hatlarla ulasacak.

bundan kacis yok. bu esyanin dogasi. ama daha bu analizi yapamayanlar var aramizda. 9gag diye bir site var, meksikali adamla ayni seye guluyorsun. global kultur, global mal, global urun geliyor, sinirlar zaten aslinda kalkti, resmi olarak duruyor, 50 sene sona kalacagini sanmiyorum.

cin'den, avrupa'ya bu hat o-la-cak. ipekyolu'da vardi sonra denize kaydi, deniz tekonolojisi surtunmeyi dusurup birim mali daha ucuza goturdu. ama simdi, trenler, hava tunelleri ayni seyleri vaadediyor gunes enerjileri. karadan birim maliyet daha ucuza gelebilir, sureden tasarruf soz konusu cunku. super hizli gemiler olursa o ayri. su an teknoloji oraya evrilmiyor. teknik imkansizliklarini bilmiyorum.

neyse, acin onunuze dunya haritasini bakin:

http://geology.com/world/world-map.gif

cin'den, avrupa'nin agirlik merkezine bir cizgi cekin.

nereden geciyor? turkiye'den.

guney amerika'nin agirlik merkezinden, asya'nin agirlik merkezine bir cizgi cekin. nereden geciyor? turkiye'den.

turkiye, global ticaret yollarinda, en avantajli ulkedir.

dubai su an bundan rol calmaya calisiyor. ama basaramaz. kendi nufusu yok.

bu vizyonun gelmesi muthis bir sey.

yeaea boyle bir proje mi olur degil, bu proje nasil gerceklestirilir, onu konusmak lazim her fikrin onunde engeller vardir.

1-) rusya, dogal rakibimiz. bu agdan pay almak ister. amerika -rusya zaten boyle bir hat planliyor:

http://www.interbering.com/

http://www.independent.co.uk/…america-10132564.html

rusya - ameriak bile artik is birligi yapiyor. bu kacinilmaz.

2-) ortadogu'nun sekillendirilmesi henuz bitmedi. turkiye batakliga cekilmeden, bu proje ile uniter yapisini koruyabilir. tek cikis noktasi bu. bunun icin avrupa'nin ve cin'in ayni anda, rusya'ya ragmen, destegini almak zorunda.

tek sansimiz bu. tek yolumuz bu. umit bu.

daha iki satir analiz yapamayan adamlar gelmis yeaea meaaa diyor. bu da beni umitsizlige sevk etse, de dunya'nin donusu ve akisini hic bir sey durduramaz. bu yol da turkiye'den gececek. onemli olan, nasil gececek? yanci olarak mi katialcagiz, ana aktor olarak mi?

gelecek on yil, demiroylunun 2. altin cagi olacak deniyor, daha bunlari okumamis adamlarin gelip burada analiz kasmasi valla yuregime indiriyor bazen.
hesabın var mı? giriş yap