• çalışmaya başladığımdan beri dün sanırım ilk kez öğleden sonra dışarıdaydım (hepimiz hafta içi öğleden sonralarımızı satıyoruz ama dün benimki bi şekilde elimde kaldı. para etmedi dün öğleden sonram). öğrenciyken de fark etmiştim bi gariplik olduğunu ama çok da şeyimdeydi o zamanlar. neyse işte bi şekilde bi sebepten mesai saatleri dahilinde dışarda olursan görüyorsun, sokakta bayağı bi kalabalık var. hani sadece üniversite öğrencileri, yaşlı emekli teyzeler amcalar filan değil. bayağı böyle kafelerde oturan, tavla oynayan, sokakta boş boş sigara içen, gaste okuyan 25-60 yaş arası bi güruh. kim bunlar abi? hepsi mi işsiz? bütün beşiktaş, bütün taksim iş arayıp da bulamıyo mu? pardon ama bu ihtimal hiç inandırıcı değil. e napıyo bunlar? ve ben neden haftada 6 gün eşşek gibi çalışıyorum? ve güzel güneşli istanbul öğlenlerini çıldırasıya yaşayan bu insanlar bu şansı nasıl bulabiliyo? ne yerler ne içerler kim bunlar ya? okmeydanı'nda trafik vardı abi saat 3?! bi biz miyiz anasını satiym sabahtan akşama kadar kendini ofise tıkan. yüz elli bin tane soru işareti çıktı kafamda. çalışamıyorum dağıldım.
    bibok anlamadığım kalabalık.
  • bu psikoloji ile "herkes yürüsün gitsin evine" demek istiyor insan.

bu kalabalık orda gezsin tozsun, çay kahve içsin diye çalışıyorsun, çalışıyorum..
  • bi gün aralarına girip "kimsin ve burda napıyorsun" anketi yapıcam. çıkacak sonuçlarla ilgili nerdeyse hiçbir tahmin yürütemiyorum.
  • en azından yarısı o esnada çalışmaktadır. yani bir iş için bi yerlere gitmektedir. herkes bi ofiste kapalı kalıp mesai doldurmuyor bebeyim. kimisi de mesai süresince dışarıda it gibi koşturuyor.

ha işi gücü olmadan takılan bi kalabalık da var evet. ben onların... neyse. iyi günler...
  • almanya dakilerin % 80 i kadın veya türkdür.

evden çıkmalarına pek izin olmadığı için bu % 80 in sadece %10 u her ikisinin kesişimidir.
  • mesai saatlerinde evde yayıp oturan kalabalığın yanında solda sıfırdır bunlar.. netekim çoğu aslında çalışıyordur da bir şekilde o gün oradadır.. ama ya hiç çalışmadan evde yatanlara ne demeli?

biraz aklım olsa zengin ve kısır koca bulurdum be.. ohh, yat evde akşama kadar. çoluk çocuk da yok... akşamada bir baş ağrısı ayarladım mı, tamamdır.
  • özellikle nişantaşı, bebek ve boğaz sahilyolunda da boy gösteren kalabalık. bazen iş yemeğim oluyor öğlen çıkıyorum buralara. gerçekten bir güruh var giyinmişler böyle cicili ve pahalı kıyafetlerini kızlı erkekli gruplar halinde falan takılıyorlar. yaşlar kafadan 35+. arkadaş baya da sayıca üstünler. nereden geliyor bu değirmenin suyu anlamak mümkün değil. ne iş yaparsın gelirin nedir diye harbiden bi anket yapılması lazım. siki taşşağına denk bir kısım var dışarda ve hepsine uyuzum.
  • çok kıskandığım insan topluluğudur. hayır, işileri varsa falan da bana işleri yok gibi geliyor. bir de bunlar utanmadan güzelim cafelerde felan oturup birşeyler yiyorlar, içiyorlar. bir kahkahalar, bir mutluluk, değme gitsin yani. nispet mi yapıyorlar nedir anlamadım ki. madem çalışmıyorsunuz gülmeyin yahu o zaman, can bu çekiyor. mesela bak bana; dün işe gitmedim ama onlar gibi sokaklarda sürtmedim, evde yanlaya yanlaya yattım. terbiyeliyimdir.
  • heh evet ya! kendileri hakkında sık sık derin düşüncelere daldığım kalabalık. bu düşüncelerimi paylaştığım insanlardan da "nasıl günün orta yerinde burda olabiliyorlar" adlı soruma geçerli bi cevap alamadım "izin günleridir" "istanbul çok kalabalık" vs dışında. çevirip sormak lazım "az önce cafede çay içiyodun ödediğin çay parasını nerden edindin" diye.
hesabın var mı? giriş yap