• avatar kısmına ''resim mesim yok,sonra aşık oluyonuz'' şeklinde yazı bulunan fotoğraf yükleyen insanlar vardı.
  • beklenen kişi çevrimiçi olduğundaki o yürek çarpıntıları. daha da güzeli sana "selam" yazdığında duyduğunuz o "dırıdıdıdık" sesi...

bir de sözleşipte girerdik. yarın akşam 8de aynı yerde gibi. güzeldi.
  • tanıştıktan hemen sonra numara yerine msn adresini istemek. eve gidip msn'den ekledikten sonra, acaba ne zaman çevrimiçi olur diye çevrimdışı pozisyonda pusuda beklemek. güzel duygulardı ya.

edit: imla
  • "kişisel iletinizi yazın" kısmında media player'dan dinlediğiniz müziğin yazması ve bunun sonucu insanların sana "bunu mu dinliyosun sen" diyeceği türden müzik dinleyememek.
  • "bu kadar sık titreşim yollayamazsınız"
  • - msn plus diye eklenti uygulama vardı. konuşmaların kaydını* alırdı. en güzel tarafı da acil bir anda ctrl+space tuşuna basınca bütün pencereler gizlenir, görev çubuğunda bir simge oluşurdu. kaçak sohbetler için iyi çözümdü*

- ad-soyad olarak kolayca aldığım hotmail adresimi, aynı ad soyadaki kişilerin eklemesi ve onlara benim o kişi olmadığım derdini anlatmak. tarih hocası zannederek beni ekleyen ve antalya'da yaşayan bir kızla bir dönem sanal arkadaşlığımız olmuştu bu şekilde. tek derdi evlenmekti. bunu öğrenince ufak ufak uzamıştım. nihayetinde tanışma üzerinden geçen bir altı ay sonra birini bulup evlenmişti. ne yapıyordur acaba?

- "silmiş mi/engellemiş mi" diye bir sürü saçma sapan uygulamanın peşinde koşmak. bir internet sitesi vardı, oraya kişinin mail adresini yazınca online ya da offline olduğunu söylerdi. uzun süredir offline olan kişiden şüphe duyulunca kontrol yapılırdı. bakardın ki online, hemen "ühühühühüh engellemiş" yapılırdı. teknolojiden çok anlamayan arkadaşlarım bu konuda benden yardım isterlerdi. "yaa birinin beni engellediğini nasıl anlarım nvibi??:("

- silinen kişinin de seni silip silmediğini kontrol etmek için bir yöntem bulmuştum. menüde bir yer vardı orada var olan ve silinen kişilerin listesi vardı. eğer ki silinen kişinin üzerinde sağ klik yaptığında "sil" seçeneği aktif görünüyor ise o kişi listeden silmiş demek oluyordu. ne çok yuvalar yıkılmıştı bunu öğretmemle.

- alttan onun çevrimiçi olmasını gösteren pencerenin açılması, msn sesi, heyecan, "hayır ilk o yazsın, şimdi içine düşmüş gibi olmayayım" tribi, onun yazmayıp bir süre sonra offline oluşu. "yazıyor" belirtecine odaklanman. yazmaması umudu yavaş yavaş kesmen ve kaçınılmaz son.

- "ne dinliyorum" ile verilen mesajlar.

ne güzel günlerdi. yine çıksa yine aynı heyecanla kullanırım bence. hiç kullanmasam bile sesi yeter.
  • seni engelleyip engellemediklerini bulma taktikleri vardı.
  • iletiye "duş...." yazılıyordu :(
  • herkeste böyle miydi bilmiyorum ama benim çevremde sohbet hep şöyle başlardı:

-nbr?
    +ii sen?
    -bn de iim napysun?
    +hiç sn?
    -hiç

sonra bir şekilde konu açılırdı bir yerden.
hesabın var mı? giriş yap