• kücük hindistan cevizi de diyebilecegimiz baharatin latincesi myristicae fragrans'tir. muskat cok sert oldugundan rendelenerek ya da piyasada (büyük marketlerin baharat reyonlari veya aktarlar) toz haline getirilmis olanlari kullanilir. antiseptik, istah acici, mide ve kalbi kuvvetlendirici ve de safra taslarinin erimesine yardimci özellikleri vardır. hint edebiyatinda ise muskatin agiz kokusuna, bas agrisina ve soguk alginligina iyi geldiği söylenmektedir.

güzel kokulu bir baharat cesiti olarak muskati kullanabileceginiz yemekler:

patates püresi-patates corbasi ve patates kroket (evet patatese cok yakisiyor), brokoli salatasi-corbasi ve taze krema/creme fresh soslu brokoli (aslinda tüm brokoli yemekleriyle uyumludur), besamel sos ve benzerleri ile peynirli yemeklerde, bazi sebze corbalarinda, tatli hamur islerinde (hic denemedim nasil olur acaba diye düsünmekteyim), quiche/kis (sebze ya da et malzemeli tart) yapilirken yemeklere aroma versin diye tercih edilir.

muskat ayrica soslar icin kıvam arttirici, koyulastirici ve corba terbiyesi icin malzeme anlamına gelen bir mutfak terimi olan liaison hazirlanirken kullanilir. liaison hazirlanirken krema ve yumurta sarisina ek olarak muskat unutulmamalidir.
  • içine katılmış bir yemek yenildiğinde kokusu hemen ayırt edilebilen keskin aromalı baharat. ilk tattığımda asırlık bir sandık yiyormuşum gibi hissetmiştim. insanın ağzında rutubetli bir tahta tadı bırakıyor. tahta yedim oradan biliyorum.
  • psikoaktif etkilerini deneyimlemek isteyenlerin sabah vakti aç karnına yemeleri gereken baharattır. yedi-sekiz tanesini rendeleyip (blenderdan geçirmeyin blenderın camını çatlatabiliyor bu haylazlar) demlenmiş kahveye karıştırmak ve her içişten önce kaşıkla karıştırarak parçalarının yüzeye çıkmasını sağlamak suretiyle (keskin tadından dolayı öğüre öğüre) tüketebilirsiniz. tüm parçalarını tüketmenize gerek yoktur.

zamanında bunları bir anlatan olsaydı boşu boşuna uğraşmazdık. deneye yanıla bulduk ne bulduysak.

kafası sekiz - on saat sürer. uyumak fayda etmez. acıktırır, azdırır, güldürür ama düşündürmez. salakça ama zevkli bir gün geçirmek istiyorsanız tavsiye edilebilir.

legaldir o yüzden göte girmez.

edit: en garantili yolu sekiz-on tanesini rendeleyip düz çayını demlemekmiş. üç bardak çay çıkıyor bundan ve tüketiminden dört saat sonra kafası geliyor. bir adet rendelenmiş muskat, bir parça karanfil ve tarçın kabuğu ile mikrodozingi de mümkün ve anksiyeteye iyi geliyor. aktarlarda ve süpermarketlerde satılan bu legal maddenin, ülkemizde hala illegal uyuşturucu kategorisinde değerlendirilen ve ancak sokaklardan temin edilebilen malum kurutulmuş meyveden farklı olarak yoğun kullanımında araç kullanımı kesinlikle tavsiye edilmez. hatta mümkünse hiç insan içine çıkmayın bunu kullandığınız gün.

edit2: yine aynı illegal uyuşturucu maddeden farklı olarak dozaşımı durumunda ölümcül etkileri de gözlemlenebilir. on iki taneden fazlasının kullanımı kesinlikle tavsiye edilmez.
  • karanfil-karabiber arası bir tadı ve kokusu var. hiç muskatlı bişey yemedim, acaba tadı nasıl diye merak edenlere duyurulur.
  • bebeklerin gaz problemine karşı önerilen baharat. ancak sütle alındığında sanrılara sebep olabilir.
    nitekim bebek dedigin paso süt içtiğinden muskatı da verince hülyalara dalar, aglama mağlama kalmaz.
  • içinde bulunan myristicin sayesinde kişiyi çok farklı evrenlere götürüp geri getirebilir. yasal olması da oldukça gariptir. üzerinde kapsamlı çalışmalar yapılmadığı* için gösterdiği etkilerin mmda*'e çok yakın olduğu söylenir. kesinlikle dmt salgılanmasını ciddi bir seviyede arttırıyor.

uzun araştırmalarımın ardından kendi üzerimde bir şeyler denemeye karar verdim ve sürekli evde olduğum için yaklaşık 1.5 ay boyunca gün aşırı 25 gram civarı tükettim kendisinden.

öncelikle;

myristicin'i damardan enjekte etmek veya sigara gibi tüketmek ciddi anlamda tehlikeli.

tanesine 3-4 tl isteyenlerden almayın, eğer büyükşehirlerdeyseniz kilosunu 150 liradan falan satıyorlar.*

toz olarak maalesef satılmıyor, dolaştım her yeri. bu yüzden internette satılan muskat değirmeni ürünlerinden falan alın ve aldıklarını rendeleyin. ortalama 1 muskat 3-5 gram ediyor.

etkisinin başlaması duruma göre değişiyor, rendelediğiniz muskatın kalitesine de bağlı. aynı yerden aldıklarınızın bazıları çok garip etkiler yaratırken, bazıları çok az etkiler de yaratabiliyor. genelde 4-6 saat arasında başlar.

ilk önce ağız kuruluğu başlıyor, daha sonra kalp atışında ciddi bir hızlanma ve sürekli kahkaha atma isteği geliyor. eğer panikatağınız varsa ve ilk kez tüketiyorsanız kalbiniz hızlı atmaya başladığında panikatak geçirebilirsiniz, bu yüzden korkacak bir şey yok.

avuç içleriniz aşırı terler ve gözleriniz kan içerisinde kalır. ama yatağa uzanıp space ambient parçalar açarsanız, yatak sizi içine çeker ve huzurdan ölürsünüz. sanki havadasınızdır ve süzülüyorsunuzdur.

1.5 ay sürekli kullandım ve yaklaşık bir hafta önce kestim. kesmemin sebebi ise neredeyse bütün vücuduma bir anda kramp girmesi ve yatağa düşmem. majör depresyonu, depersonalizasyonu ve panik bozukluğu olan birine bunu yapmayın. etkisindeyken mutluluktan ve rahatlıktan havaya uçsa bile sonrasında tehlikeli oluyor normal olarak. neredeyse yetmiş iki saat uyudum dört günde. sürekli ağlama krizi ve asla yemek yiyemediğim o mide bulantısı devam ediyor. zar zor su içiyorum.

nasıl atlatılabilir bilmiyorum fakat internette yazan deliriant etkileri gerçekten de doğru.

not: kimseyi uyuşturucuya veya uyarıcı maddelere teşvik etme amaçlı değil, bilgilendirme amaçlı yazıldı. uyuşturucu tehlikelidir ve illegaldir.
    not2: fatal dozun 75 gram+ olduğunu söyleyenler var, yabancı forumlarda 75 gramı alkol ile alıp hastanelik olanını gördüm. ama 50+ ciddi anlamda tehlikeli olmalı.

günler sonra edit:

--- spoiler ---
    ciddi anlamda tehlikelidir.
    --- spoiler ---

asla ama asla uzun süreli kullanmayın. bir kere, iki kere deneyin bırakın. hatta onu da yapmayın diyeceğim ama denemekten zarar gelmez.
    an itibariyle bünyemde dinmeyen kaygı ve endişe yaratmıştır. sürekli el terlemesi ile de karşı karşıyayım.

bir yıl sonra edit: el terlemesi ve anksiyete yaklaşık altı ay devam etti. bundan sonra herhangi bir şekilde ssri'a ara verdiğimde çok ciddi bir şekilde anksiyete ile karşı karşıya kalıyorum. kalıcı bir etki bırakmış olabilir. her gün 25-40 gram içersem olacağı buydu.

ikinci yıl editi: üzerimde bıraktığı hasarlar hâlâ dinmedi. yeterli araştırmalar olmadığı için de herhangi bir çözümü bulunamıyor.

olaydan yaklaşık 3 sene sonra editi: kalıcı panik bozukluk ve anksiyete için sınırsız ilaç dışında hiçbir çözümü yok.
  • kafa yapıcı minyatür hindistan cevizi.
  • küçük hindistan cevizi ya da hint cenevizi dense de hindistan ceviziyle akrabalığı olmayan, meyvesi ve çekirdekleri tüketilebilen ağaç. yüksek dozlarda halüsinojenik ve toksiktir.
  • havuçlu cevizli tarçınlı keke mutlaka eklenmesi gereken, süper kokuların sebebi baharattır. ceviz şeklinde biraz suda bekletilip dış kabuğu rendelenmek suretiyle katılmalıdır.
  • eğer doğrudan damarınıza enjekte ederseniz zehirlermiş.

not: tabi neden böyle bir şey yapasınız dimi ama.
hesabın var mı? giriş yap