sorunsallar (12)
72170 entry daha
 • 3. kez adaylığı yasal değil deniyordu ama muhalefet ses etmedi. yoksa şu anda ülkenin cb'si de onun kurduğu hükümet de hem ülke içinde hem uluslararası alanda meşruiyet problemi çeken bir halde olabilirdi. yapılması gereken bangır bangır bu adaylığın -gerçekten öyleyse- yasadışı olduğunu bağırmak ve kesin suretle bu adaylığın tanınmadığını belirtmekti. böyle bir hükümet, avrupa'nın dibinde ve nato üyesi olan ülkede nah iktidarını sürdürebilirdi.
  rte vazgeçmeyip aday mı oldu ve üstüne tekrar mı kazandı, sürdürün aynı tavrı. tanımıyoruz deyin, mv olduğunuz halde meclise gitmeyin. o zaman görürsünüz borsanın halini, avrupa'dan gelecek homurdanmaları. bir süre sonra bürokratlar, memurlar bile diyecek lan yasadışı kararları uyguluyor olmayalım. sonra gelsin rte'siz bir erken seçim.

  yüz yıl öncekinin komünist hareketine bakın biraz propaganda, teşkilatlanma öğrenin. sadece 15 bin üyesi olan bir partinin aylar boyunca her türlü agresif protesto ve propaganda faaliyetleri ile çar yönetimine kurduğu psikolojik baskıyı ve nihayetinde 150 milyonluk bir ülkenin başına nasıl geldiğini, halk-bürokrasi-ordu üçgeninde nasıl destek kazandığını anlayın. itekleyici gücü tetikleyerek dip dalgayı sağlaması gereken chp gençlik kollarının başkanı da gençosman killik hahahaha.

  böylesi palazlanmış ve devlet haline gelmiş bir partiyi çiçekle böcekle zor gönderirsiniz, sana söz yine baharlar gelecekmiş haha gördük baharı. çamura yatmaksa çamura yatın, bir zahmet birkaç ay manevi maddi zorluk çekmeyi göze alın ama yok kimse rahatını bozmak istemiyor, hem ayranım dökülmesin hem bilmem ne olmasın oh.

  beş yıl sonra rte, özbekistan liderinden örnek alarak önceki görev süresini sıfırlamaya kalksa eminim yine yalandan bir iki itiraz yapılıp kabul edilir sonunda. böyle ılık muhalefete böyle iktidar. bu seçim sonunda anladım ki muhalif halk olarak tek başınayız. iktidar gibi, temsilcimiz olduğunu iddia eden partiler de bu çarpık düzenin bir parçası.

  herkes yolunda, ekmeğine bakıyor gerçekten. iktidar tarafındakiler de muhalefet tarafındakiler de yine alacaklar maaşlarını, spot ışıklarının önünde yapacaklar şovlarını, gül gibi geçinip gidecekler. kendileri refah içinde, çocukları özel okullarda keyif içinde yaşayıp gidecekler. olan biz sıradan ve sefil halka oluyor.

  hele chp'den iyice soğudum. zaten parti içindeki torpiller, yetersiz ve beceriksiz teşkilatlanma düzeyi, akp'den beter trol ordusu ve linç kültürü, antidemokratik partiiçi mekanizması herkesin malumu idi. kötünün iyisi, el mahkum diyerek gidip oy verdik ama gelinen noktada çıldırmamak elde değil. iktidarın en zayıf dönemi, tünelden önceki son çıkış gibi laflarla girdiğiniz ve kesin olarak kazanmanız gereken bu seçimi rezil bir şekilde kaybediyorsunuz, ondan sonra pişkince bunu başarı diye yutturmaya çalışıyor ve değişim talepleri karşısında köylü kurnazlığıyla duymazlıktan geliyorsunuz. böyle devam ederse sonraki seçimde inadına akp'ye basmazsam mührü namerdim.
 • son dönemi olması dolayısıyla efsaneleşmek için daha yumuşak bir dil ve siyaset tercih edeceğini düşünmekle beraber, ölüme yaklaştıkça türkiye'yi daha fazla kendi dünya görüşüne göre dizayn etmeye başlayacaktır.
 • sonuçtan sebebe gidecek olursak, ergenekon ekonominin erdoğan'ın kucağındayken patlamasını daha uygun görmüş görünüyor.

  en başından planlarının bu olduğu kanaatinde değilim ama baştan böyle yola çıktılarsa ülke için daha vahim.

  şöyleki, ergenekon'un nihai amacının iktidara doğrudan el atmak olduğu aşikar.

  erdoğan ile iktidar mücadelesine girecekleri nokta hayati idi.

  erdoğan'ın yıkılacağı kadar zayıf ama hala yönetilebilir bir ülke bulmak esastı. (en azından görünen durum buydu)
  bir noktada eteklerindeki taşları dökerek, oluşacak akp ve erdoğan nefreti ile erdoğan iktidarını bir şekilde sonlandırıp, toplumsal tepki rüzgarıyla dolan yelkenleri sayesinde kendi gemilerinin yol almasını planlıyorlardı.

  ya şimdiye kadar erdoğan'ın tek seferde alaşağı edilecek kadar zayıfladığına kani olmadılar ya da ekonominin durumunu çok önceden görüp, kucaklarında patlamaması için planlarını öteledirler.
  ülke için vahim olan senaryo ise şu:

  eğer erdoğan seçim ile koltuğı kaybetmiş olsaydı, başarı sadece kendilerine değil, toplumun geniş kesimlerine ait olmuş olacaktı. ayrıca toplumca ciddi normalleşme beklentisi olacaktı. o durumda istedikleri bağnaz rejime geçiş zorlaşacaktı.

  ekonominin erdoğan yönetiminde duvara toslayarak ülkenin devlet krizine sürüklenmesi durumunda ise, ülke için bir kurtarıcı olarak kendilerini davet ettirip, halka normal şartlarda kabul etmeyeceği katı bir rejimi dayatma imkanları olacak.

  kanaatimce planları budur!
 • adam tatile çıkmış.her seçim sonrasi yapar bunu. siz daha rakibinizi taniyamamissiniz.

  tıpış tıpış istifa edeceksin kilicdaroglu.
 • seçimi kazanmasına rağmen yüzü gülmüyor. sinirli ve mutsuz. hala muhalefete yükleniyor... neden ? çünkü istediği bu değildi. yüzde 60-70 alarak tek adam rejimini onaylatmak istiyordu. halkın yarısının onu istememesi ve onaylamaması hoşuna gitmiyor. tüm havuz medyasına rağmen, devletin tüm imkanlarına rağmen, ithal suriyeli seçmenlere rağmen sadece yüzde 52 alabildi. ülkenin yarısının onayını alamadı.

  akp başkanının istediği şey tüm muhalefetin mhp moduna gelmesi. yani sözde muhalefet özde ise akp li olması. aykırı ses olmayacak. milletin aklını karıştırmayacak. eleştirmeyecek. beşli çeteden hesap soracağım demeyecek... şimdi bunun için uğraşacaklar. yani chp nin başına sözde muhalefet birini getirip tüm aykırı sesleri susturmaya çalışacaklar.
 • karşına kendi adamını koymana rağmen, ikiniz birden uğraşmanıza rağmen bu ülkenin görünürde yarısı, gerçekten 70'i seni istemiyor. seni başarısız buluyor ve bu seçimde sen de bunu fark ettin. yüzün gülmüyor.
  bence sevinmelisin çünkü senin gibi bir lider için 30 bile büyük başarı sen cehalete dua et.
 • normalde anayasanın açık hükmü gereğince tekrardan 3. dönemde de cumhurbaşkanı olamayacak cumhurbaşkanımız.
  madde 101/2: ''cumhurbaşkanının görev süresi beş yıldır. bir kimse en fazla iki defa cumhurbaşkanı seçilebilir''
  hayırlı olmasını diliyorum milletimiz açısından 3. dönemde de cumhurbaşkanı olmasını
 • dw'den güncel bir belgesel; https://www.youtube.com/watch?v=ws99qtc2hbo

  erdoğan hatası sevabıyla tarihe geçen önemli bir figürdür ve yükselen islamcılık akımının türkiye şubesidir.
 • tam bir winner. hiç konuşmasın kimse yok oy çaldı yok yabancılar oy kullandı diye yaptırmayacaksınız nokta!

  gecen bir videoda beylikdüzü oylarının derdine düşmüş “onu halledemediniz, halledin” diye yanındakileri darlıyordu. adam kazandı ve hala çalışıyor.

  piro da su kadar oy kazandık desin :))
62 entry daha
hesabın var mı? giriş yap