• an itibari ile trt müzikteki canlı yayın programında tayyip erdoğan'a oy isteyen bilmem ne. iktidar değiştikten sonra günyüzü görmemesi gereken adamlardan.
  • senin musiki ustalığına da , repertuarında olan 5000 şarkıyı ezbere bilmene de , konservatuar eğitimi almadan konservatuarda eğitim vermiş tek hoca olma özelliğine de , 5-6 saz biliyor olmana da , müzeyyen senar'ın sana vermiş olduğu emeklere de yazıklar olsun..
  • winamp gibi adam.
  • yakın çevremde ismini zikrettiğimde burun kıvıranlar oluyordu. müptelası değilim fakat müziğine denk geldiğimde de değiştirmem. trt arşiv -geçen seneydi sanırım- mustafa keser'in birkaç eserini internete vermişti:

(bkz: sâkiyâ camında nedir bu esrâr/#68529477)

bülent ersoy'un saygısızlıklarına dayanamamış ve programdan ayrılmış. şahane de yapmış. sanat ile uğraşan insan biraz vakur olur. hele ki türk sanat müziğini kullanıp bunun ekmeğini yiyorsan... bunun bir kültürü var. kişilerin yaşayış ve/ya tercihini kastetmiyorum, neyse.

ömrüne bereket sayın mustafa keser. saygılar...
  • hastasıyım. tv'lerde çıkmaya başladığı 11-12 sene öncesi ile şu an arasında zerre kadar değişmemiş, yüzü aynı, coşkusu aynı, esprili şovu aynı. pop çağının sikindirik şöhretlerine benzemez mustafa keser. hayatında 20 şarkı ezberleyememiş, 5 şarkıyı canlı okuyamamış hıyarların sanatçı sayıldığı ülkede, sanatçının allahının allahıdır mustafa keser. hiç kimseyi kırmaz, kimseyi küçümsemez, kendini kaf dağında görmez.

türk halk müziği ve sanat müziği (klasik türk müziği)nin bütün repertuvarını bilir. tarihte türkçe söylenmiş bütün türkü ve şarkıları direkt ezberden okuyabilir. bunların epey bir kısmını dinleyiciler muhtemelen hiç duymamıştır. bildiği binlerce parçadan herhangi birini söylerken, ortamın mood'una bakıp başka herhangi birine geçebilir. orkestraya "lalalalalala" diye ritm ve makam vermesi, mendili ve kendine özgü oyun stili ile yaşayan bir efsanedir, viva mustafa abi.

edit: en önemlisini unutmuşum: en önemli özelliği, bu işi sırf sevdiği için yapmasıdır. tabii kime sorsan "bu işi sırf sevdiğimden yapıyorum" yalanını atar, ama mustafa keser'i bir kere izlemek bile yeter onun müzik yaparken nasıl keyif aldığını. eminim ki, bir post-apocalyptic durum olsa da mustafa keser tek insan kalsa dünyada, aynı şekilde şarkısını söyler. bir türküden diğerine geçer, mendili ile oynar da oynar... arada "lala lala lala lam rara rara rara ram" ritmi verir. öyle bir muhteşem adamdır.
  • medyadaki kimsenin yapamadığını yapıyor ve an itibariyle "hülya avşar müzikten anlamaz, ses yok" diyor. "kasetini dinlediniz mi hiç?" sorusuna da "allah korusun" diye cevap verdi :)
  • çocuktum.

alo ne koyim* ile tanıdım onu.

programı alışılmışın dışındaydı. hareketleri komikti. beraber hoplayıp zıpladığı mendili değişkendi. yaptığı iş iddalıydı. milletin ağzında sakız olmuştu o dönemler.

alo ne koyim sorusuna şunu koy deyipte onun bilemeyeceği bir şarkı söylenemedi. binlerce şarkılık repertuarı vardı zihninde. ne dedilerse kodu... ne dedilerse kodu... saz ekibi bile şarkıyı çıkaramadı ama o; canlı yayında saz ekibine; mendilli eliyle, koluyla ve ağzıyla mırıldanarak nota verdi. söyledi şarkısını. okudu. kodu milletin bi tarafına. kulaklarına.

şimdi düşünüyorum da canlı yayında bırak istek programı yapıp şarkı söylemeyi, playback yapmadan şarkı söyleyecek kaç adam var ki; günümüz şarlatanlar dünyasında.

buyrun bir kaç tane tsm dinleyin kendisinden;

unuturum diye yorma kendini

her mevsim içimden gelir geçersin

artık bu solan bahçede bülbüllere yer yok
  • an itibariyle beyaz show konuğu olan sanatçıdır. taaa 10 yıl fln önce programını izlerken ben 3000 şarkı biliyorum gibi laflar ettiğini hatırlıyorum. bugün beyaz show'da hala 3000 şarkı lafları geçiyor. ya kendisi "yeter amına koyim beynim talan oldu şarkı ezberlemekten" deyip şarkı ezberleme olayını bırakmıştır. yada zamanla eski şarkıları hafızadan silip yenilerini atıyor. ipod gibi lan ne şahane.
  • gönderdiğim maile iki gün içinde sevgi dolu bir cevap vererek gönlüme bir kez daha taht kurmuş büyük usta. şu an sanatçı geçinen ibişlerden 100 kat fazla haketmektedir sanatçı sıfatını*
  • bir $arkı söylemeye ba$lasa ipod 60 gb fuller. tehlikelidir.

bir ara telefonla istek parcası sölüyordu, ma$allahı vardı bilmedigi $arkı yoktu, hep biri bozsun ne bileyim metalica'dan, nirvana'dan bir $arkı istesin bozum bozum bozulsun istiyorduk. ho$ biz iskeletor'un da he-man'ı hep yenecegi günü bekliyorduk. beyhude bir cabaydı bizimki..
hesabın var mı? giriş yap