• hic unutmuyorum tek başıma ilk gittiğim zamanlardı 19-20 yasında var yokum pek paramda yok eskiden bu piçler ağız birliği yapıp tek fiyat vermiyordu aralarında daha ucuza satanlar oluyordu. kumpirleride güzeldi yalan yok. önlerinde gezerken hepsi böyle bagırıyor yine öküzün biri dur dur gitme dedi oyaladı beni, o sırada baska müsterilerde geldi benim önüme geçtiler.

bende o sırada biraz tüyer gibi diğerlerine bakmaya gittim o öküz hayvanoglu hayvan tam alacagım yere geldigimde siparisi verirken sipariş verdigim kadına bagırdı oradan, ona vermeeeğğğ ona satmayacaaaksaaaan, kumpircidr korktu veremedi korkusundan kadın. cok utanmıstım hayvan oglu hayvan ya. gittim sahildeki kafetarya lokanta tarzı mekanda yemiştim bende.

tamamen doğulu ahlaksız hayvanların elinde olan yerlerden biri gitmeyin yemeyin aç kalıp belki insan olur hayvan oglu hayvan olanları…
  • topkapı otogarı gibi amk, alakan olmadığın otobüse bindirmeye çalışıyorlardı.
  • elli tane kumpir tezgahını yanyana dizmek, üzerlerine il plaka kodlarını yazmak kimin aklıysa ben böyle aklı seveyim afedersin. randevu evine asker çağırır gibi hişt gel birsey dicem nidaları ayrı yarmıştır.
  • kerhane sokağı gibi
  • ölmeden önce yapmanız gerekenler listesi saçmalıklarına zamanında bir şekilde girmiş ama her gelene bir kere ittirildiği için artık aç kalmış esnaflardır.

5 yıl önce gittiğimde bile bir daha gelmem demiştim.
  • ortaköy'de ilk kumpir furyasının başladığı zamanlarda bu kadar kötü esnaf portresi yoktu. sonra aralarına tatlı parayı gören malum ırktan birkaç esnaf girdi ve bütün düzen bozuldu.

bu kişiler; çığırtkanlıkla, edepsizlikle başkalarına giden müşterilere dadanmaya, bu duruma itiraz edenleri malum yöntemlerle sindirmeye başladılar. zamanla kendi ırklarından adamlarla başka dükkanlara da "çöküp" iyice semirildiler. bu çirkefliğe, hemşericiliğe dur diyecek adalet mekanizması da olmadığından işlerini yürütüp paralarına para kattılar. devletin kollamadığı düzgün esnaf ezildi, sindi, sahipsiz kaldı ve güzel atlara binip gittiler. oranın sindiremedikleri esnafları da iş yapabilmek için bunlara benzeyince ortaköy'de esnaflık rezil bir hale büründü.

bugün paylaşılan videoda gördüğümüz şey, malum ırkın girdiği ortamların iflah olmamasına örnektir.
  • hayatımda bir kere bile sırf o tarafa baktım diye çağrıldığım herhangi bir yere girmedim, binmedim, iştirak etmedim. en sevmediğim şeydir, açlığımdan ölceğimi bilsem bir tane kumpirciye giremem ya da yağmurda sırılsıklam olmuş bile olsam, uzaktan uzunları suratıma çakan, korna basan taksici minibüsçünün arabasına binmem. aç köpekliğe hiç tahammülüm olmadı, kemeraltındaki arsız manisa ve cağ kebapçılardan da alışveriş yapmam, kızlarağasının arkasındaki kahvecilere de sittin sene oturmam.

hatta minibüsçüyle göz göze geldiğim andan itibaren arabasına dimdik bakmaya başlarım, tam yanıma geldiğinde durur, binmiyor musun diye sorar, el mi kaldırdım niye durdun derim, siktir olur gider.

bu aç köpek akbabalara da müşteriymiş gibi yanaşacaksın ,bi kaç bir şey sorup diğerine geçeceksin. delircekler durcaklar.

videonun tanımı: sırf ana caddeden yürüyüp boğaz kenarına geçmek isteyen her insanın, denetimsizlik yüzünden defalarca sözlü tacize uğraması.
  • biraz ilerisinde restoranlar var. orada oturup rahat bi sekilde yiyebilirsiniz.(fiyatı aynı) burdaki saklabanlardan alıp ayakta yemek asiri sacma.
  • cahilliğime verin ama neden 78 tane kumpirci yanyana kumpir satmaya çalışıyor? hayır kumpir hayati bir zımbırtı olsa ne bileyim günde 3 tane yemezsek ölecek olsak anlarım ama nasıl bi ticari zekadır bu? insanın aklına 40 yılda bi gelen onda da üşenilmezse alınan bir ürün için çarşı gibi bir yer kurmak hayır beklenti neydi tam olarak balkanlardan kumpir turları falan mı bekliyorlardı? belediyenin falan gazla açtırdığı yerlere benziyor ama yazlık yer olur 3 ay açarsın turiste ittirir sonra kapatır gidersin onda bile bi sınır olur. isimler de efsane afyon kumpirin kütahya kumpirinden ne kadar farkı olabilir ki amk? biz içine mısır koymuyoruz peki ben mısır istesem? koyarız abi..
  • aşiretin biri çökmüş gibi yoksa arada bir iki kadın falan olurdu muhakkak.
hesabın var mı? giriş yap