• yer ve zaman önemli değil,bir padişah, musahip kuluna "bana öyle bir şey söyle ki özrün kabahatinden büyük olsun " demiş.musahip padişah'ın arkasından merdivenden inerken padişaha bir parmak atmış.padişah bu işe çok hiddetlenmiş " bre mel'un ne yaparsın ?" deyince musahip " özür dilerim sizi valide sultan zannettim"
    demiş...
  • bugun bir ornegi basima gelen durum:

cay ocagindayim, bardagimdaki posetcayi cikarip cope atiyorum. kapiya genc bir bayan geldi.
    bayan: hocam, bir cay alabilir miyim? -cay versene manasina-
    ben: ee, ben cayci degilim
    bayan: a pardon, ama dogru, burada caycilar bile cok şık giyiniyorlar
    ben: ???

-bir de ustune kotu giyimlisin demeye getirdi. cayci zannetmesi pek koymamisti da bu sarsti biraz-
  • "ay oha falan oldum yani dedirten başlık" diye entry yazıp;
    altına edit ile "ne bilim ben sozlugun konseptini" deme durumu.
  • "ozur dilemeyi, azalmak, eksilmek, gurur orselenmesi olarak yasayanların toplumunda, herhangi bir durumda duyulan sucluluk duygusu, bagıslanmak isteginden cok, daha buyuk kusur isleyerek ayıbını kapatma durtusunu harekete gecirir. ozrumuzun kabahatimizden buyuk olması bu yuzdendir."
    murathan mungan
  • devletin dağıttığı sütten zehirlenen öğrencilere hitaben "hayatlarında ilk kez süt içtikleri için olmuş olabilir." diyen semih cumhuriyeti bakanı faaliyeti.
  • anlamını örneklendirmekte zorlandığım zamanlar şu fıkrayı kullanırım:

zamanında namı kemal başedilemez hale gelince rodos adasına sürülmüş.lakin gemiden iner inmez sırra kadem basmış.
    kral bütün askerlerini onu bulmaya göndermiş ama bir sonuç alamamış.
    kral taht odasında volta atarken bunu gören kraliçe "hayırdır.canını bu kadar sıkan nedir?" diye sormuş.kralın durumu anlatmasının ardından kraliçe "ben onun namını duydum sen bana 15 tane asker ve 1 hafta süre ver ben onu bulurum." demiş."kral benim bütün askerlerle 1 aydır bulamadığım adamı sen nasıl bulacaksın." diye hiddetlenmiş. kraliçe "sen orasını karıştırma.onu bulunca öğrenirsin." demiş ve askerleri alıp saraydan çıkmış. adada bir süre dolaştıktan sonra kraliçe bir çeşmenin önünde durmuş, bir tebeşir çıkarmış ve yazmaya başlamış:
    "ben bir kız,
    kız olan kız,
    deliksiz."
    ve askerlerle beraber çeşmenin etrafında gizlenerek beklemeye koyulmuşlar.
    üçüncü günün öğlen vakti çeşmenin yanında geçen biri duraksamış, yazıyı okumuş ve hemen yerden bir taş alarak yazıyı tamamlamış:
    "bende onun matkabı var,
    safi sinir kemiksiz."
    bunu gören kraliçe hemen askerlere yakalamalarını emretmiş ve namı kemal'i yakalamışlar.
    saraya döndüklerinde olayı dinleyen kral çok sinirlenmiş."sen ne demek istiyorsun.ben erkek değil miyim?seni bozamadım mı yani?" diyerek kraliçeye çıkışmış ve ardından namı kemal'e dönerek"sana bir şans.eğer 5 gün içerisinde bir kabahat işlersen ve sonra da dilediğin özür kabahatinden beter olursa özgür kalırsın." demiş.
    ne yapacağını düşüneduran namı kemal kralın dalgın dalgın merdivenlerden çıktığını görünce hemen koşmuş ve krala pandik atmış.
    neye uğradığını şaşıran kral arkasını döner dönmez de namı kemal cevabı yapıştırmış:
    "kusura bakmayın kralım.ben sizi kraliçe sandım."
    verdiği sözü hatırlayan kral sadece "kelleni vurdurmadan defol git." diyebilmiş.
  • iki haftadır yaşadığım durum. çok merak etmiyorsunuzdur eminim ki ama anlatayım efenim;
    uzun zaman önce teslim etmemiz gereken bir projeyi hocamızın iyi niyetinden ötürü beş kişilik grubumuzun üç üyesi erteletip durdular. neymiş efenim, hastaymış, yok ailesinin yanına antalya'ya gitmesi gerekiyormuş, yok işte aklından çıkmışmış.. böyle böyle erteletip durdular işte. ama grupta yer alan ben ve bir arkadaşım bu gerizekalıların sorumsuzluklarından artık utanıyoruz, bunlar hala erteletelim diyorlar. gruptan bir kişinin işi kaldı bitirmek için hala da tamamlamadı. biz biraz üstüne gidince bugün diyor ki: o zaman siz sunun pazartesi ben 0 alayım. bak bak bak, bir de duygu sömürüsü. efenim bunun adı özrü kabahatinden büyük değil de nedir? kaç gün peşinden dolaştım hadi bitirelim şu projeyi artık diye hala yok siz sunun ben de 0 alayım o zaman. deli oldum iki haftada. sorumsuz her yerde sorumsuz işte de üniversite de. sonuç olarak böyle insanları etrafımızda bulundurmamak lazım, insanı kanser ederler zira.
  • http://www.ntvmsnbc.com/id/25218728/

kendisi adalet bakanı iken bir mahkumun kolunu koparıp çöp kutusuna atıyorlar, hikmet bey de kendini operasyonun benlen alakası yok jandarma yaptı diyor.
  • sigarayı bir haftadır zamlı satan mahalle bakkalının, zamın henüz gelmediğinin anlaşılması sonucu yaşanan diyalogda yaptığı şey.

- abi sen zamlı satıyorsun da zam gelmemiş daha.
    + yarın öbürgün gelir zam zaten.
    - e yani gelmemiş, şimdi niye pahalı fiyata satıyorsun ki?
    + sigaraları zulaya atsam, zam gelene kadar bekletsem daha mı iyi? bu sayede sizi de sigarasız bırakmıyorum işte.*
  • - evet, yakalamasaydın, kasandaki dolarları çalacaktım, çok üzgünüm, özür dilerim, ama bunların hepsi karınla jamaika'ya kaçmak içindi.
hesabın var mı? giriş yap