• ince kabuklu olan haşlamalık patates yerine kalın kabuklu olan kızartmalık patatesin tercih edilmesi.

edit:kajun baharatı
  • cajun baharatı birde bir sos var adını unuttum şimdi o da patates ile yapılıyor galiba aslında herşey mayonez ketçap acıktım
  • üzerine kekik ekmek.
  • (bkz: vedat milör)' e göre sizin (bkz: guilty pleasure)' ınız ne diye soruyorlar. patates kızartmasıdır. ancak şöyle olmalı diye de ekliyor: ördek yağında, fırında, yanında da güzel bir ketçap olacak. yalnız ketçap amerikan ketçabı olacak. amerikan ketçabında, türk ketçabında olmayan ekstra bir lezzet var diyor. (bana göre onların ketçaba bastıkları mısır şurubu daha şekerlidir ondandır)
    burada ördek yağı gerçekten farklı bir lezzet ve kızartma için çok sağlıklı bir seçenek. ketçabı pek de sevmeyen birisi olarak yorum yapmıyorum. ama ustanın görüşü budur.
    edit: ördek yağı da neymiş, nasıl bulunurmuş diyen arkadaşlar olmuş.
    çok da lazımsa, ördek yağı sipariş
    1.350 gram 132 tl. kilosu oran 97.7 tl' ye geliyor.
    en güzel soğuk sıkım naturel zeytinyağlarımızın kilosunun 30 tl falan (18 lt teneke usülü falan alınca) olduğunu düşünürseniz oldukca pahalı. neden? çünkü fransız üretimi. barkod öyle yani. demek ki, ithal, malum gümrük var, bilmemne vergisi var, kargosu var, üstüne bunu türkiye' ye import eden firma mutlaka bir kar koyuyor falan.
    edit2: nysa olive oil küsür senedir bodruma gidip gelirken fabrikasından 18 lt teneke ile aldığımız çarıklı efenin çok da süper lezzetli zeytinyağı. gram komisyon alıyorsam şerefsizin en önde gideniyim. an itibariyle 18 lt 550 tl. kargo bedava. litresi 30.5 tl' ye gelen süper lezzetli bir zeytinyağı. veya 18 lt deyince işin içine ölçek ekonomisi giriyor. 1 lt olarak alsan bunu litresi 45 tl. yine nereden baksan yarı yarıya zeytinyağı daha ucuz görünüyor.
    edit3: aldın mu bundan? (ördek yağından yani) aldım. markası rougie, fransız, sağlıklı ve güzel bir yağ işte. ama yaptığım en saçma alışveriş bu mu ? değil. (bkz: covid 19 gunlerinde yapilan en sacma alisveris)
    edit4: ördek yağının faydaları ve ördek yağında patates kızartması bu da eksik olmasın. soran çok oldu nedense. benim bu konulardaki görüşüm, deden bu saate kadar avakado yemeden yaşadı ve öldüyse sen de avakado yemeden veya ördek yağı yemeden yaşarsın ve ölürsün. sorun yok. think global act local. ha neden gittin ördek yağı aldın dersen de bkz: edit3. ayrıca en hazzetmediğim baharatlardan birisi olan biberiye bu tarifte süper oldu. demek ki neyi, nerede, ne kadar miktar kullanacağını falan bileceksin. usta, o yüzden usta. ossssssss
    edit5: çok derin manalar ve ilgiler, ilişkiler
  • patatesi kızartmadan hemen önce tuzlamak. böylece tuzu içine işliyor ve çok daha lezzeti oluyor. yanına bir de patlıcan, kabak, biber kızartması olacak. üzerine domates sos ve sarımsaklı yoğurt ile. oyysshh diyorum.
  • zeytinyağıyla yapılan domates sosu
  • kajun baharatı ve hardal.
  • aynı yağı 3 veya daha fazla sefer kullanınca ekstra lezzetli bir patates kızartması ortaya çıkıyor. taze yağ ile yapılan yavan oluyor. ille taze yağ olsun diyorsanız biraz mazot ekleyin.
  • baharatı için;

tuz, pulbiber, sebze çeşni, kırmızı toz biber, kekik, az miktar kimyon az miktar karabiber.

2 sene önce patates kızartması efsane olan bir mekana dadanmıştık arkadaşla, aşçıyla kanki olmuştu bizimki dedim seni sever sorsana ne koyuyor içine diye. sağolsun vermişti adam.

ayrıca patates soyarken suda bekletin nişastasını alır. daha çıtır olur.

edit: anaa şükelaya girmişim buradan hamburgdaki kuzenlerimin bayramını kutluyorum. hepimiz iyiyiz. çok çok selamlar.
  • renç sos, ketçap, mayonez yazanlar işine baksın. patates kızartması sarımsaklı yoğurtla yenir. domatesli sosta olabilir, tavada güzelce baharatlarla pişirerek
hesabın var mı? giriş yap