• en büyük yazarlardan biri olarak tarihe geçmiştir ve daha yaşarken kült olmuş eserler yaratmıştır. iyi ki yaşarken kitaplarıyla tanışıp değerini bildim ve kendime onun zihninin bir kısmına göz atabilmiş olma hediyesini verdim. her zaman okuduğum ve dünyanın gördüğü en büyük yazarlardan biri olacak. yazdıklarından büyük bir edebi lezzet ve haz aldım.

zamanında kendisi ile ilgili [http://(bkz: #34096008) şu] entriyi yazarak ölümsüz olmasını dilemiştim. yarattıkları ile varlığını sürdüreceği için bu dilek tam olarak gerçekleşmemiş sayılmaz.

sesli kitap olarak kendi kitaplarını kendisi seslendirmiş, az önce storytel'de bir tanesini (oracle night) açtım, kötü olup kapattım. gerçekten içimi acıttı gidişi. bu noktada iyi ki yazmış demekten başka bir şey gelmiyor elimden.

iyi ki vardı, iyi ki yazdı, iyi ki yarattıkları kayda geçirildi.

see you on the other side, paul.
  • "terk edilen birine 'hayat nasıl gidiyor?' diye sorulmaz. çünkü zaten tek sorun hayatın devam ediyor olmasıdır." paul auster.
  • şüphesiz ki dünyada, recep tayyip erdoğan'dan katbekat daha saygın bir yere sahiptir, daha çok seveni vardır.
  • dün başbakan kendisi dedi: "biz muhafazakar ve dindar bir gençlik yetiştirmek istiyoruz".

bugün burada paul auster'in "hapis korkusu ve sansür olmadan konuşma ve yayınlama özgürlüğü, bütün kadınlar ve bütün erkekler için kutsal bir haktır.” açıklamasının üstüne buralarda elinde patladı falan diyenleri görüyorum ya başbakanın açıklaması daha netleşiyor kafamda.

evet sayın başbakan muhafazakar ve dindar bir gençlik yetiştirdiniz ama daha da önemlisi hakikaten beyinsiz zerre akıl belirtisi göstermeyen bir nesil yetiştirmişsiniz, ellerinize sağlık.
  • "bir seyin eksikligini cekerken durup dinlenmeden onu arzularsınız; ah bir sahip olsaydim ona diye dusunursunuz, butun sorunlarım cozulurdu. ama bir de ona sahip olunca, arzuladiginiz sey elinize verilince, butun cekiciligini yitirmeye baslar. baska gereksinimler one cikar, baska istekler kendini hissettirir, sonunda basladiginiz yere donmus oldugunuzu yavas yavas anlarsiniz..." (mr. vertigo-yukseklik korkusu)
  • yakında kitapları reichstag, pardon meclis önünde yakılacaktır...
  • yazar'ın başbakana cevabı; http://siyaset.milliyet.com.tr/…1496890/default.htm yahut özeti;

“bütün ülkeler kusurludur ve sayısız problemle sarılmıştır sayın başbakan. bu ülkelere sizin türkiyeniz ve benim amerikam da dahildir. ama benim bu konuda değişmez görüşüm şudur: ülkelerimizdeki, bütün ülkelerdeki yaşam şartlarını iyileştirmek için hapis korkusu ve sansür olmadan konuşma ve yayınlama özgürlüğü, bütün kadınlar ve bütün erkekler için kutsal bir haktır.”

...hapis korkusu ve sansür olmadan konuşma ve yayınlama özgürlüğü kutsal bir haktır...

israil'i, yahudi asıllı olmasını, başka ülkelerdeki durumu bir kenara bırakın ve türkiye özeline gelin, yazara öyle cevap verin.

- türkiye'de hapis korkusu ve sansür olmadan konuşma ve yayınlama özgürlüğü vardır.

bunu diyebiliyor musunuz? diyemiyor musunuz? mesele budur.

yetmez ama evet diyebiliyorsanız o da yeter. bir şekilde evet diyebiliyorsanız kafi...

yoksa; dokunan yanar mı?

elbette bizim ülkemizde ileri demokrasi vardır, ülkemiz hakkında ileri geri konuşan bu yazara bir kez de ben; sen ne cahil adamsın, diye seslenmek istiyorum.

neme lazım, sözlük haber vermez savcılık ifadeye çağırır, son cümleyle kurtarma yazılısı tadında... ha ama sansür olmadan konuşma özgürlüğünde dünya birincisiyiz o ayrı...
  • hürriyete verdiği röportajında, hapiste yatan gazeteci ve yazarlar nedeniyle, hükümeti protesto için, türkiye'ye gelmediğini söylemiş.
    http://www.hurriyet.com.tr/pazar/19789789.asp
  • siradan baslayip muhtesem devam eden hikayelerin sahibi.
    bazen en basit satir icin bile dusunmeniz gerektigini hissettiren
    biraz da bulup cikarmayi seviyorsaniz kisa cumlelerde dusunce ansiklopedisi okudugunuzu sanmanizi saglayan kisi.
  • "gerçeği öğrenmeden önce, sabretmeyi öğrenmek gerekiyordu."(şans müziği'nden)
hesabın var mı? giriş yap