• ks. personal computer.. ibm'in 80'lerin ba$inda cikarttigi bilgisayar $ekli.. kim bilebilirdi ki ilk olarak 10 bin dolara satilan bu aletler bir gun herkesin evinde olacakti..
  • ks. program counter.. z80'lerde cpu'nun o anda cali$tirdigi kodun bulundugu adresi gosteren register.. intel serisi i$lemcilerde bunun adi ip'dir..
  • - televizyona bağlamak için uzunca bir hdmi kablo
    - kablosuz klavye
    - kablosuz mause

ile evdeki tüm eğlence ihtiyacınızı çözebilecek tek alet. ister kanepeye otur oyun oyna, ister film izle, ister internette gez, youtube seyret, ister görüntülü görüşme yap vs. tüm bu işleri ayrı ayrı yapan bir sürü cihazı denedikten sonra, yeni bir pc toplayarak özüme döndüm. mutluyum.
  • yıllaar önceydi...
    iyi isim yapmış, özel bir bankanın müfettiş yardımcılığı sınavında bu soru çıkmıştı. sınav ingilizce ve genel olmak üzere iki kategoride yapılmıştı. sınav sorularından birisi "pc"nin açılımı nedir; düşündüm, düşündüm personel computer' i sormazlar, çok basit olur demiştim sınav anında ve boşluk doldurma olarak sorulan bu soruyu boş bırakmıştım. çıkışta birileri konuşuyordu, pc'nin açılımı buydu falan diye. sınav sonucu açıklandı, iyi bir puan almıştım her iki bölümden de, mülakata çağırdılar sonra. gittim, mülakatı yapan kişi merak etmiş ve sınav kağıdının üzerine not yazmış, bu kadar ingilizce bilen birisi nasıl olur da pc'nin açılımını bilemez diye. tabii sordular bunu bana, ne iştir niye cevaplayamadın falan. anlattım sonra hep beraber gülmüştük. mülakatım da olumlu geçti, işi aldım mı? hayır, bana 3 büyük ilde yaşayıp yaşayamayacağımı sordular çünkü bulunduğum ilde müfettiş yardımcılığı kadrosu yokmuş, ama istersem yaşadığım ilde olan bir kadrodan başlayabilirmişim, ilerde şartlar değişir, sınav dereceniz boşa gitmesin dediler. kendilerinden kısa bir süre istemiştim, kararımı sonra bildireyim diye. sonrasında da olumsuz olarak geri döndüm, beni bekleyen diğer iş seçeneği ile yaşantıma devam etmiştim. pc'yi de unutulmaz kelimeler listeme eklemiştim böylece.
    edit: yav pc'yi bilmezsin, sınavda hatırlamazsın nolcak ki demeyin. çünkü mezun olduğum olduğum okulun başlığında computer kelimesi geçiyor, öyle böyle değil yani...
  • üniversite 1. sınıfta ayarlamaya çalıştığım kıza "netteyim eve pc aldıysanız gel" mesajım akabinde "ne piçi bizim ev piç barınağı mı? hem bizim kapılar demirli kimse giremez" mesajını alarak; yıllardır sms tarihinde en aptalca mesajı aldıgımı sandıran olaydaki meşhuuur kelime.
  • time dergisinin 1982 yilinda yilin adami olarak(evet, yilin adami) secdigi olmazsa olmaz esya.
  • blizzard ve valve var oldukça, saatlerce başında durabileceğim alet.saatlerce...
  • ilki 1981'de üretilen ve milyonlarca insanın hayatını etkileyen aygıt.
  • bazen percent* anlamına da gelebilmekte.
    örneğin: "moody's said this week that 29pc of swedbank's risk-weighted assets are tied to the region."
  • mutlak başağrısı yapan ev gereci
hesabın var mı? giriş yap