• çete savaşlarının dönemini kapatan oyun. manasızca çete savaşlarında kumarhane alıp, elaleme saldırırken arkadaşların muhabbetlerini duyar oldum. yok senin domuzcuğunu yıkıyorum, yok senin garibanı besledim geçen gün diye. neymiş diye ben de girdim ve çete savaşlarının manasızlığından sonra bu oyun oldukça eğlenceli geldi. sims seven herkesin sevebileceği bir oyundu. ancak bir arkadaşın levelinin oldukça yukarılarda gezmesiyle ve evindeki eşyalara eşya dememesiyle (ne diyor bilmem) bu işte bir bit yeniğinin olduğunu anladım ve cheat engine işine girdim. uzunca bir süre denemediğim şey kalmadı. level işini bulmuştum ama onun karın doyurduğu yoktu. sonradan para işini de youtubeta bir videodan öğrendim. paraya para demedim, evime teraslar, balkonlar, oyun odaları döşedim de döşedim. kafeden gelip evi gören insanlar anlamadığım dillerde mesajlar atmaya başladılar, küfür de etmiş olabilirler tabi ki bilemem. sonradan her zaman olduğu gibi bu oyunun da suyu çıktı . 1 aydır oyuna girdiğim yok. şimdi hangi oyunda mıyım? sinefile sardık bakalım.
  • bu oyunun verdigi tat yapildigi ilk zamanlarda yani beta a$amasinin ilk 6 ayinda maksimum seviyeye cikmi$tir. o donemde arkada$lariniz haricinde bir de network listesi vardi ve yuzbinlerce hatta milyonlarca oyuncu ile yari$abilme imkaniniz vardi. beta a$amasindayken icerdigi buglar yuzunden cok puan kazandiriyordu. mesela, her gun ziyaret ettiginiz listenizdeki bir ki$i icin bir kereye mahsus belli bir miktar altin coin veriyordu. oyunda bug oldugu icin 3-4 saatlik ziyaret devinimleri ile inanilmaz geli$im gosterebiliyordunuz. yani normalde gun icindeki ilk ziyarete bir kez coin verip, daha sonraki ziyaretlere coin almamaniz lazimdi. ya da yiyecek yedirme a$amasinda canliniz doydugu zaman ba$ka gidayi yememesi lazimdi ama siz acigini yakalayinca yuzlerce elma, muz falan yedirebiliyordunuz. oyunun bu bug'larini ke$fedince kazandikca kazaniyordunuz.

elbette sadece besleyeyim, gezdireyim, ip atlatayim mantigiyla oynarsaniz aldiginiz zevk ba$ka olur ama yine de farkli insanlarla kapi$madan alinan haz bir ba$kaydi. turkey networkunde 3. siraya kadar cikmi$tim, birincilige ko$uyordum ki listeyi kaldirdilar. arkada$ listesindeki uzun sureli birinciligim tatmin etmiyordu ve oynamayi biraktim.
    oyunun son a$amasini bilmiyorum, merak edip bakmadim bile. zira inanilmaz bir vakit kaybi, bu kazigi en son ogame denen illette ya$ami$tim. kisacasi birakamayanlara hak veriyorum, zira en basitinden irade hastaligidir bu..
  • artık balık da tutulabilinen bir oyundur.
  • bu hafta food shop ta satmaya başladığı baklava ile türk oyuncuların gönlünde ayrı bir yer edinmiş oyundur. adamlar ciddi ciddi antep fıstıklı baklava yapmışlar.
  • muz, elma, kek şeklinde balıklar tutulabilen oyun. bunu yapmak için bahçenizde ağaç yetirmeli ve ağaçtan topladığınız meyvelerle pond'a gitmelisiniz. sonra gelsin muz, elma, kek ve lahana şekilli balıklar.
  • bu haftaki itemlarıyla kafayı yememe sebep olmuş oyundur. pempe pempe kurdeleli koltuklar, puflar, sehpalar, perdeler daha neler neler. ayrıca fortune teller egg diye bir şey çıkartmışlar, bi açıyosun falcı çadırı çıkıyo, masa çıkıyo, sihirli değnek çıkıyo, falcı kıyafeti çıkıyo çıkıyoda çıkıyo, hastalık oldu yumurta alabilmek için evdeki az bulunan eşyaların çoğunu da sattım 999'a, satmaya da devam ediyorum biri beni durdursun
  • benim gibi hayatının belli kısmını bu oyuna adamış, profosyonel pet society oyuncularına 'to-do-list' adı altında direktifler vermeye başlamış olan oyundur. pet'ini yedir, bir de yıka bakalım falan filanı bir miktar anlayabilirim de istemiyorum arkadaşım top oynatmak! hem de 25 kere! sanane yahu? ben kaç kere top oynatmışım petime, sordun mu? hayır hadi onu da geçtim, bir gezmeye çıkayım dükkanları diyorum, geri dön geri dön şeklinde yanıp sönüyor ev logosu. ay anam mısın babam mısın sanane canım! yakında 'yok boşver o koltuğu alma, paranı harcama, geleceğini biriktir' şeklinde coin hesabına da karışmalarından korkuyorum.
    edit:coin veriyormuş istediklerini yapınca yahu. kendine köle arıyormuş meğer sözlük! vere vere 30 coin veriyor bir de cimri! 30 coine kılımı bile kıpırdatmam ben. (yeni bir ekmek kapısı açmaları iyi olmuş ne yalan söyleyeyim şimdi, o kadar saydıktan sonra yutamadım da sözlerimi, neyse.)
  • belki de hayatında ilk kez böylesi radikal yenilikler yapılmış oyundur.
    to-do-list'in yanı sıra, small veyahut medium haldeki plantlerinizi toplayıp satabilmektesiniz artık. eskiden olsa "e bu noldu yahu" diyip çürümüş kök tarzı bi fotoğrafla çıkıyordu kaşımıza. to-do-list'in bir kısmını gerçekleştirince size bir diploma vermektedir bir de.
    ve her gerçekleştirdiğiniz görev ile misler gibi 30 coin kazanılmaktadır.

edit1: elphaba'ya teşekkürlerimi ileterek bir ekleme yapmaktan çekinmeden söylemeliyim ki: bütün taskleri bitirince oyuncak ayı veriyormuş, mezuniyet kıyafetli.

edit2: ve dün o heyecanla yazmayı unutmuşum. artık ortaya bıraktığınız sabunu alıp kendi kendini parlatıyor keretta. ve ismini gidip stylist'te değiştirebiliyorsunuz.
  • ek oda alınabildiğini duyunca büyük bir heyecanla ek oda tuşuna bastığım ancak 15 playfish cash olduğunu görünce hayal kırıklığına uğratmış oyun. tamam güzel hoş da 15 playfish cash ya da 20.000 coin yapın kardeşim şunu, bide para verip con mi satın alcaz illa?
  • playfish cash olayını gün geçtikçe daha da sulandıran oyun. cash ile alınan eşyalar, coin ile alınanların yanından bile geçemiyor. hadi neyse dedik. ancak playfish cash ile alınan yemle tutulan dünya güzeli balıklar yaptılar, kıskandık ancak yine ses çıkarmadık. cash ile oda almak da ne oluyor canım! yok yok, parasız saadet olmuyor asıl.
hesabın var mı? giriş yap