• betimleme'nin insanı konu eden kısmı.
 • 3 boyutlusuna bust denir.
 • portre çizimi için bazı genel tanımlamalar mevcuttur,
  misal burun ile kulaklar aynı hizadadır
  tabi bu ve diğer tanımlar sadece genellemedir,
  amaç çizimi dahada kolaylaştırmaktır...
 • fotoğraf makinesi bulunmadan önce insanlar kendilerinin ve ailelerinin, yalnız veya birlikte portrelerini yaptırırlarmış ressamlara. hollandalı ressam rembrandt, bilinen en ünlü portre ressamıdır. (bkz: rembrandt)
 • osmanli padisahlarindan bir tek fatih sultan mehmetin yaptirdigi zaminin vesikaligidir.
 • kökeni, ortaçağ’da kopyasını yapmak anlamına gelen latince protraho sözcüğünden gelir.portrenin gelişimi, insanlar arasındaki farklılıklara verilen önemin artmasıyla ilişkilidir. örneğin, idealin bireysel özelliklerden daha üstün olduğu klasik yunan’da portrenin yeri yokken roma döneminde ölü kültüyle ilişkili olarak portre, önemli bir yere sahiptir.roma döneminde ölülerin yüzünden balmumu maskeler alınır ve bunlar soyluların villalarındaki atriumlarda yer alan kutsal mekanlarda muhafaza edilirlerdi. anma amacıyla yapılan ve bu nedenle sanat yapıtı olarak değerlendirilmeyen bu maskeler, balmumu dayanıksız bir malzeme olduğu için, i.ö. 1. yüzyılda mermer olarak yapılmaya başlanır.ortaçağ’da dinsel düşünceye bağlı olarak portre önemsizken rönesans döneminde bireye verilen öneme koşut olarak portreler de artar.ilk kez antik roma’da, ölenin ruhuna ve öte dünyaya yönelik mistik semboller olmaktan çıkarak dünyevi bir rol üstlenen portre, ölen ünlü kişilerin anılarının gelecek kuşaklara bırakılması, kahramanların ve önemli kişilerin yaşamlarında yüceltilmesi gibi anlamlar taşımaktadır. ancak roma’daki bu büst geleneği, altında yatan bu dünyevi ve hatta ideolojik düşünceyle birlikte ortaçağ’da kaybolur.15. yüzyıl italya’sında portre geleneği, antik roma’nın kaldığı yerden başlar, ancak tıpkı felsefede olduğu gibi, onu bir adım daha ileri götürür. rönesans döneminde roma büstleri tuval resmine taşınır. portre sanatının gelişimi, 14. yüzyıl sonlarında filippo villani’nin yazmış olduğu ünlü floransalıların biyografileri ile aynı döneme denk düşer. plastik sanatlarda portrenin gelişimi, hümanizmin filizlenmeye başladığı yıllarda biyografi yazıcılığının gelişimiyle paralellik gösterir. portre sanatının tarihinde idealize etme ve modeline benzetme arzusundan kaynaklanan iki karşıt eğilimden söz edilebilir ve bu iki eğilim, sanatın tüm tarihinde sırayla kendini gösterir.
 • cahit sıtkı tarancı'nın bir şiiri.

  seveceğim hatun kişi
  saçı siyah gözü siyah
  illa ki
  esmer olacak

  dişi öylesine dişi
  aşık kolum akşam sabah
  belinde
  kemer olacak

  edası eda nazı naz
  yolda yordamda bitirmiş
  bir güzel
  bizden olacak

  bir ömür boyunca kış yaz
  doymıyacağım tek yermiş
  sağ yanakta
  ben olacak
 • bir kimsenin yada bir şeyin tasvirine portre denir. fotoğrafçılıkta 85mm ile 135mm arasındaki lensler portre için en uygun objektiflerdir.

  yıllar sonra kendime not: "ya da" birleşik mi yazılır kuzum?
 • bir kimseyi karakteristik özellikleriyle okuyucuya tanıtmak amacıyla yazılan edebi yazılara "portre" denir. konusuna göre "fiziksel (tensel) portre" ve "ruhsal (tinsel, moral) portre olmak üzere ikiye ayrılır.
  fiziksel (tensel) portre: kişinin sadece dış görünüşünün, boyunun, yüzünün, giyinişinin, hareketlerinin... anlatıldığı portreye denir.
  ruhsal (tinsel, moral) portre: kişinin iç dünyasının, alışkanlıklarının, duygularının, fikirlerinin, zayıf taraflarının... anlatıldığı portreye denir.
 • bir charles baudelaire şiiri:

  hastalık ve ölüm çevirir küle
  bütün ateşleri bizim'çin yanan.
  aşk ve şevk dolu bu iri gözlerle,
  kalbimin boğulduğu bu ağızdan,
  bu öpüşten merhem gibi etkili,
  bu coşkudan bir ışık kadar keskin,
  ne kalır? ruhum, bu dehşet verici!
  sadece üç çizgi, soluk bir resim,
  ölür, benim gibi bir yalnızlıkta,
  ve zaman, o küfürbaz ihtiyar ki,
  sürtünüyor her gün sert kanadıyla...
  hayat ve sanatın kara katili,
  öldürmeyeceksin bende kalanı
  zevkim ve şanım olan kadını!

  çeviri: ahmet necdet
hesabın var mı? giriş yap