• bir 2-4 nöbeti sonrası bölüğe geri dönüldüğünde, tuvaletteki boklu tuvalet fırçasıyla, boklu zemine koyduğu eşofmanını çiteleyen birini görmek, şaşkınlık içinde napıyosun lan gerizekalı diye sorunca, abi ben yıkadım tuvalet fırçasını bi güzel yanıtını almak.
  • terör dalgametresinden bunalan sıkılan yavrucuklara diyarbakırın dağlarında daha götüm kadar yaştaki astsb'nin emriyle gitar çalmak, konser vermek zorunda kalmaya varan ve her seferinde ancak "doğru lan, mantık yoktu di mi burda.. hele bismillah" diyerek ifasına girişilen olaylardır.
  • (bkz: uzman çavuş)
  • doldur boşalt istasyonunda 3-5 tane bidon olur (bizde 5 taneydi bazı yerlerde 1 tane bile olabilir). bidon derler ama aslında varildir bunlar. içi kumla dolu bu bidonlar 40-45 derecelik açıyla yanyana betona gömülü olur. üzerinde namlunun sığacağı kadar bir delik olur. namluyu içine sokup tetiğe basarsınız ki içinde silahınızda bi mermi kaldıysa güvenli bi şekilde patlasın.

neyse

gece 5:30 suları...doldur boşalt istasyonunun önünde 5 asker sıraya girmiş komutanı bekliyoruz. arkamızda bir 5 asker daha var , işimiz ne kadar çabuk biterse o kadar çabuk uyuruz herkes yorgun herkes uykulu.

komutandan hep aynı emir geldiği için asker gözü kapalı yapar herşeyi.. "namlu bidona" nın daha "n" sini duyan anında takır tukur çıkarır çeker bırakır bağırır boş emniyette diye... mekanik bir sürü ses duyulur bi anda.

komutan araçtan inip geldi ,herkes elinde silah yüksek tutuşta bekliyor, ortama sessizlik hakim sadece rüzgar sesi var, komutan durdu şöyle bi nefesini aldı ağzını açtı ama "namlu bidona" demedi , bi olayla ilgili konuşacaktı heralde ki "arkadaşlar.." dedi ...fakat içimizden sazanın biri namluyu sokuverdi bidona.. iş işten geçmişti artık. bi kaç kişi güler gibi olunca da üzerine tuz biber ekildi tam süper oldu. böyle şeyler o anda "çarpılmanıza" sebep olur.

.. ve komutan o çocuğun bidondaki delik kadar olan ufkunu bi anda açan o konusmayı yaptı..

- burda kaç bidon var asker?
    - 5 komutanım!
    - 6. olmak ister misin peki?
  • kobra helikopterin bir dağı dövmesini gece sigara içip izlemek.
  • türkiye'min sıfır noktalarından birinde eda ettiğim kısa dönem askerliğimde, bir dönem idari işlerde yazıcıydım. o gün nöbetçi olan astsb da her normal astsb gibi biraz anormaldi... olay şöyle cereyan etti :

er : (kapıdan içeri girip) "sevk alacaktım komutanım."
    * gomtan : "n'oldu yavrum, hayırdır?"
    er : "komutanım, koğuşun girişinde yatıyorum; sol böbreğimi üşütmüşüm".
    gomtan : "olan olmuş olum n'apalım, sağlam kalan sağ böbreğine dikkat et" dedi ve gönderdi çocuğu...

bu anı her aklıma geldiğinde katıla katıla gülüyorum...

* söz konusu astsb, komutan değil, gomtan derdi :)
  • ertesi gün atış yapılacak dedi komutan.
    herkesin üç mermi hakkı varmış.
    piyade tüfeği g3 kullanıcakmış falan.
    komutan bi kaç da hikaye anlattı sonra.
    dikkatli olsun herkes diye.
    herkeste bi heyecan ki sormayın.
    geri tepmeden dolayı omzunun çıkacağını sananları mı ararsın,
    kulağının sağır olacağını zannedeni mi...

neyse, akşam oldu.
    telefonların önünde yine kuyruk...
    baktım beklenecek gibi değil, koğuşa gittim.
    mp3 çaları taktım kulağa tavanı izliyorum.
    derken, bi arkadaş telaş içinde koğuşa daldı.
    el hareketlerinden heyecanlı bişeyler anlattığı belliydi ama duyamıyordum.
    kulaklığı çıkardım.

-ne oldu lan keraneci?
    +abi ben sivilde ava falan giderdim, atışım iidir yani.
    -eee ne güzel, yarın görürüz ak götü kara götü.
    +yok abi.
    -ne yok lan?
    +evdekilerle konuştum, çok ii atanları keskin nişancı yapıyolarmış. karavana at dediler.
    -hadi yaa!
    +valla öleymiş.
    -senin beynini sikiyim ben.

kulaklığı taktım, sonra içim geçmiş.
  • komutana maeve binchynin yalnız kadınlar sokağı* kitabını okurken yakalanan askerin yaşadıkları:

- asker!
    - emredin komutanım!
    - napiyosun oğlum?
    - kitap okuyodum komutanım.
    - ne kitabı lan?
    - roman komutanım.
    - adı yok mu bu romanın?
    - yalnız kadınlar sokağı komutanım.
    burada komutan biraz durup düşünüyor ve sonra daha sakin bir ses tonuyla:
    - nerdeymiş bu sokak lan?
    - onu bulmak için okuyorum komutanım.
  • -nöbette gözünüz açık olacak, uyuklamayacaksınız. ayakta duracak haliniz de olmayabilir. o kadar yorgunsanız tüfeği götünüze sokacaksınız. o sizi dik tutar!

bölük komutanı, baskın istihbaratlarının yağdığı bir dönemde, askerin nasıl nöbet tutması gerektiği konusunda bölüğüne sesleniyor.
  • görevinden, yaptığı işten memnun olmayan tabur bulaşıkçılarından birinin, inat olsun diye bulaşıkları kasten özensiz, yarım yamalak yıkayarak bir tabur askerin (yaklaşık 400 er) sağlığı ile oynaması. diğerinin ise bulaşık yıkamak için kalorifer peteğinden sıcak su çekerek koğuşları, banyoyu ısıtan peteklerin yeteri kadar ısınmasına engel olması, askeri -20'yi gören soğuklarda üşümeye mahkum etmesi. doğuda, terör bölgesinde yer alan koskoca birliği baltalayanın bulaşıkhane olması.
hesabın var mı? giriş yap