• tüm ısrarlara, baskılara, dayatmalara rağmen banyo yapmayı reddedip koğuşu tek başına ahır gibi kokutan "arkadaş"ı elbirliğiyle soyup, kafasından aşağı sıvı sabun döktükten sonra araba yıkar gibi hortum ve fırçayla yıkamak.

yaz sıcağında iyi gelmiş olacak ki, bi on gün sonra gelip "beni tekrar öyle yıkasanıza" demişti ayının evladı.
  • içtimada askere uçarak kafa atan komutana " matrix " lakabının takılması.
  • yer ağrı, topçu bataryasının alt bonetinde öğlen saatleri.. yazıcının yanında ufak bir işle uğraşılmaktadır ve bonetin sorumlusu olan uzman çavuş can sıkıntısıyla sigara içmektedir. dışarda hava -10 civarlarında gezdiğinden içerde deli gibi yanan bir soba ve üzerinde de fokur fokur kaynayan bir çaydanlık durmaktadır.

uzman çavuş bi' ara çay demlendi mi diye bakmak için ayağa kalkar ve çaydanlığı kaldırdığında ufak bir elden kayma sonrası ouner'in oturduğu sandalyenin yakın bir noktasına kaynar su dökülür. tabi anlık bir refleks ile ouner kıpraşır. sonrasındaki diyalog şöyle gelişir;

uzm çvş: noldu la çavuş?
    ouner: bi' an tırstım komtanım.
    uzm çvş: sikine dökülmedi dimi?
    ouner: ehhehi yok komtanım.
    uzm çvş: böyle durumlarda sikine dikkat edeceksin, sikin yanmadıysa sorun yok amua goyim.
    ouner & yazıcı: eeheheh !?!
  • yeni teslim olmuş acemi er'e, bölük astsubayı kıdemli başçavuş sorar:

- götte kıl var mı?
    + ehüeh komutanım.
    - korkma oğlum, tek mi çift mi oynarsınız tertiplerinle. (gülüşmeler)
  • karakolun tuvaletlerini devamlı bok götürmesi üzerine tuvalet kabinlerinin devrelere göre ayrılması, ortalığı kirleten devrenin tuvaleti temizlemesi.

sıçarken bile nizamiydik yani*
  • - yürürken beyazlara basmadan yürü
    -niye basmayacağım mantığı ne bunun
    -(gülerek) buraya gelmiş mantıktan bahsediyor
    -haha hihi
  • suların hiç akmaması ancak hep traşlı olmanız gerekliliği
    denetim zamanı bütün tuvaletlerin kirlenmemesi için kilitlenmesi (istersen patla)
    ertesi sabah gelecek denetim için sabaha kadar yemekhanenin boyanması, böylelikle tertemiz olarak denetime girmek
    sivil memurların, yüksek eğitimli kısa dönem erlere olan düşmanlığı ve hatta ihbar etmeleri
    ankara'ya kar yağması sonucu, kuvvet komutanlıkları dışında her yerin bembeyaz olması, bu yerlede ise kupkuru bir ortam olması!!!
  • askere gitmeden de yaşanabilen olaylar silsilesidir.

sene 2007. kuzen izmir / pınarbaşı'nda acemi birliğinde jandarma er olarak vatani görevini yerine getirmektedir. ben de o sene dokuz eylül endüstri mühendisliğini kazandığımdan dolayı kuzeni ziyaret etmek farz olmuştur. kuzen de duygusal açıdan çok hassas bir kişilik olduğu için bu ziyaret oldukça önemlidir.

ziyaret günleri teyzeden öğrenilir ve buca'daki yurttan yola çıkılır. bilenler bilir; o yıllarda endüstri mühendisliği bornova'daydı. bir şekilde çok zorlanılmadan, sora sora kuzenin askerlik yaptığı yer bulunur. ismi söylenir. her yarım saatte bir ziyaretçisi olan askerlerin isimleri anons edilmek suretiyle askerler çağrılmaktadır. ancak kuzen 3 tane anonsa rağmen gelmemiştir. herkes ziyaretini yapar, çeker gider ancak shatskikh hala beklemektedir. teyze aranır, o da kuzene bir şekilde ulaşmaya çalışır ama başarılı olamaz.

shatskikh de "onca yol geldim, geldiğime değsin, bekleyeyim biraz daha" diyerek zaman öldürürken yanına bi komutan yaklaşır:

+sen bayadır bekliyorsun galiba?
    -evet. 1,5 saat oldu neredeyse ama gelmedi.
    +askerin adı neydi?
    -hede hödö.
    +tanıyorum ben onu. istersen çağırtabilirim. ancak senden bi isteğim var.
    -buyrun.
    +şu iddaa kuponlarının saat x'e kadar yatırılması gerekiyor. benim de zamanım yok. pınarbaşı'na kadar gidip bu kuponları yatırabilir misin?

bu diyalogtan sonra shatskikh dumur olmuştur ancak belli etmemeye çalışır. komutan tüm maçları 4 kupon halinde yazar. (bütün maçları alt / üst şeklinde oynamıştı çakal.) gerekli ücreti de verir (yol parası benden). kuponlar teslim edilir ve kuzenle 2 saat sonra görüşülmüş olur.
  • hava durumu izlenirken memleketinin hava sıcaklığı en yüksek olanın (kışları böyle, yazları tam tersi) büyük ikramiye çıkmış gibi sevinmesi, diğer askerlerin yenilgiyi kabullenememesi ve yaşanan hırgür.
  • talim atışında çalışan ama çatışmada çalışmayan 1960 küsür model g3 veya mg3.
hesabın var mı? giriş yap