• anlatmasi zor olan mesgallerle ugrasan kisilerin sikca karsilastigi es-dost sorusu.
  • uzun zamandir görülmeyen kisiye sorulmasi olasi soru cümlesi.
  • anlatirsin anlatirsin, karsindaki ya dinlemez, ya da cok uzak oldugu bir konudur anlamaz, bu durumda sorar bu soruyu. "sen anlatiyosun boole degisik bi ton bilmedigim kelime kullanarak ama ben anlamiyorum, daha basit kelimeler kullanarak bi daha anlatsan" anlamina gelir.
  • *-sen ne yapiyosun simdi?
    *-islemci dizayn ediyorum?
    *-hmm.. nasi ediyosun?
    *-hmm..
  • - sen ne yapiyosun simdi
    - caylagim saga sola entry giriyorum
    - hmm..
  • izdivac adayinin maruz kalacagi sorulardan agirligi yuksek olanidir.
  • soru sorulmadan önce detaylı bir şekilde cevabı verilmiştir aslında. ama soruyu soran kişinin mesleğin adını bile yeni duyuyor olmasından yada adını duyup meslek hakkında çok sığ bir bilgisi olduğundan anlatılanlar sanki farsçaymış gibi gelir. gereken açıklamayı yaptıktan sonra kendinizi boş yere parçaladığınızı bir tokat gibi yüzünüze vurur karşınızdaki * . en sonunda karşınızdakine tatmin edici bir cevap verebilmek uğruna onun anlayabileceği bir dilden abuk bi açıklama yaparsınız ki bu tek kurtuluş yoludur. yoksa ne iş yaptığınızı anlatmaya kalkarsanız ömrünüzün yarısı anlatmakla geçebilir.
  • sana ne ulan diye tepki vermeme sebep olan soru.
    hayır öğrenince ne olacak? bundan sonra lazım olduğunda aklına ben mi geleceğim? bir günden bir güne de böyle bir durum yaşanmamışken ne demeye sorulur bu soru?
  • - siz ne iş yaparsınız? diye sordu profesör.
    - birtakım şeyler öğrenirim, dedi colin. ve de chloe'yi severim.

(bkz: boris vian)
    (bkz: günlerin köpüğü)
  • - sen ne iş yapıyorsun şimdi?
    - eeeöö, uluslararası ilişkiler bitirdim ben.
    - ne çıktın yani?
    - .....

(bkz: akrabalara söylenmesi zor meslekler)
hesabın var mı? giriş yap