• klasik sago şarkısı. ilk dinlediğinizde bu ne amk dersiniz. ikinci dinleyişte aslında fena değilmiş.. derken bir bakmışsın ardarda dinlemekten kendini alamıyorsun.

klip, beat, lirikler, son kısımda giren scratch.. 10 numara 5 yıldız olmuş.

ayrıca 2 ayda bir single yayınlayacağına yap artık şu albümü be sago..
  • sagopa'nın ''neden sagopa olduğunu'' ortaya koyan şaheser. yani bir rap şarkısında ne ararsın? kafiye uyumu, anlatım bütünlüğü, punchline, güzel bir beat. yani o kadar şahane bir lirik yazmış ki, o kadar usta flowlar atmış ki, başta dediğim gibi ''neden sagopa kajmer olduğunu'' çok net ortaya koyuyor şarkı.

ilk çıktığı vakitler entry gireyim diyordum, unutmuşum. bu şahane şarkı hakkında yorumum olmasa hakikaten olmazdı.

--- spoiler ---

kemiklerin sağlam mı? sorusuna da orada beatle ettiği dansı da şahane buluyorum. yani bu soruyla müthiş bir aliterasyon yapıyor aslında. hem atakan'a atıf var, hem de ölümü simgeliyor. muazzam bir söz.

bunun dışında ''bir sert tavırla karşılarsa seni hayat/ bir dirsek darbesi kadar da can yaksa /buna da dayanacak o gücü bulursun'' kısmında mükemmel bir punchline esintisi var. keşke sagopa hep böyle şarkılar yapsa. avlu için kaydettiği iki şarkıdan ilki yine fena değil de, bergen'li şarkıda ''sago sussa da bergen'i dinlesek'' dedim resmen.

peki ya ''kaçıyorum iyi olmanın yetmediği o yerlerden'' sözü? buna ne yorum yapılabilir ki? kaçıyoruz mütemadiyen.

--- spoiler ---

haydi, bir iki replay daha!
  • kendimi bildim bileli türkçe rap dinlerim. bir türkçe rap'i ilk dinlediğimde beğenmezsem, öyle sürüp gider. lakin bu şarkı istisna çıktı. dinledikçe sevdim. gayet güzel olmuş. fakat her sago klibi gibi ne anlattığını, ne anlatmak istediğini bir tek sago biliyor sanırım.
  • şarkının girişi insanı çok pis gaza getiriyor gerçekten, "bir dirsek darbesi kadar da can yaksa, buna da dayanacak gücü bulursun" dan itibaren melankolik havaya bürünüyor sonrası alışık olduğumuz sago. sago'nun en iyi 10 şarkısından biri.
  • sagopa kajmer şarkısı.

klip

rap 1

arkada kalmış gözlerin sahipleri dertte.
    yumuruktan güçlü sözlerle bu adam harpte.
    ataklarım atak.
    an gelir ,zaman ''geldim'' der.
    zevkten 4 köşe olan ring bana ''savaş'' der.
    bir sert tavırla karşılarsa seni hayat,
    bir dirsek darbesi kadar da can yaksa
    buna da dayanacak o gücü bulursun.
    sertlik kanında var hayatın,anladın mı hayatım? anlattım ben.
    kaçıyorum iyi olmanın yetmediği o yerlerden,
    karartan içimi kopkoyu renklerden.
    topladım beni yerden,yerle bir olduğum yerlerden ben.
    eldivenler ellerimde ,hayat ringimde.
    ''ding-dong'' sesi ile king-kong uyanır içimde.
    bir gong çalar,ben buz ,soğuk kanlı,
    fedaim bileklerinden ilhamlı.

nakarat

güler yüzlü mü sandın?
    sertlik kanında var hayatın.
    bu ilk arbedesi değil,sonuncusu asla,onun değil umrunda.
    kendin gibi mi sandın?
    bu ilk saldırısı değil,sonuncusu asla.
    kimisi dayanamaz fazla.
    geleceği yakınıma alıp ona bakıp bakıp dalsam,
    eğer bana iyi gelecekse.
    gelmeyecekse yakınıma yanaştırmayıp uzak edebilsem kilometrelerce.
    hey,bekle!
    beni al ve götür gitmek istediğim yerlere acele.
    sertlik kanında var hayatın.anladın mı ? anlattım.

rap2

karanlık hüküm sürer eğer ışıktan zerre yoksa.
    bir an karanlık çöker güneş orada olsa da.
    ben yalnızım kalabalıkta.
    milyon insan ortalıkta.
    gördü gözüm,satılık da kiralık da.
    ne işim var değerliyken şu değersiz parsada?
    dağıtırım toparlanmam biraz güç olsa da.
    4 tarafı tedirginlik çevrili bu arsada korkmuyorum.
    korku çevremi aç kurt gibi sarsa da.
    bildiğim şey bilmediğimin üzerinde değil şu an.
    sichuan biberi gibi aroması bir garip gelir tadana.
    rutubetin çürüttüğü duvarlara badana.
    olanları yapan olacaklar için daha hırslı.
    gündüzler akşamlarımdan daha hızlı geçiyor.
    yine beni seçiyor rastgele.
    olsun,o çakalsa ben hergele.
    kemiklerin sağlam mı?
    bugün de hayatta olduğun için sevincimden ağlayayım mı?
    ben hep kendime böyle derim.
    aynam şikayet yerim.
    hikaye buysa kahraman benim.
    eğer yaptıysam var bir nedenim.

nakarat

güler yüzlü mü sandın?
    bu ilk arbedesi değil,sonuncusu asla,onun değil umrunda.
    kendin gibi mi sandın?
    bu ilk saldırısı değil,sonuncusu asla.
    kimisi dayanamaz fazla.
    geleceği yakınıma alıp ona bakıp bakıp dalsam,
    eğer bana iyi gelecekse.
    gelmeyecekse yakınıma yanaştırmayıp uzak edebilsem kilometrelerce.
    hey,bekle!
    beni al ve götür gitmek istediğim yerlere acele.
    sertlik kanında var hayatın.anladın mı ? anlattım.
  • sago alt yapı konusunda beat konusunda üstüne olmayan bir adam. e hal böyle olunca diğer rap yapan insanlardan beklediğinin fazlasını bekliyorsun sagodan.(artık 'sago yavaş söylüyor yaahhh' muhabbetini atlatmış bir türkiye olarak düşünerek yazıyorum bunları)
    hem müzikal anlamda hem söz anlamında şarkıya etkilenmeye programlanmış olarak giriyorsun zaten. bu müzikten anlayanlar bilir sago kendini çok geliştirdi ama bunu allah vergisi bi yetenekle yaptı. harbiden de adamda var yani yetenek. sago bu yeteneğini kullanarak söz odaklı olan rap kültürünü müzik+söz kültürünü değiştirdi kendine has bir şey yarattı en azından türkiye'de. bu da insanlarımızı etkiledi, sago kendine yepyeni bir alan yarattı. işte bu yarattığı alanda öyle iyi işler yaptı ki yıllarca 366.gün için yine o youtube da sagopa kajmer yazıp kendi rap şarkısını paylaşan çomarların mı diye bir an tereddüt ettim. ama neyse ki 366.gün hayal kırıklığından sonra arayı fazla soğutmadan sago yine 'sago yine yapmış' dedirtti.
    çok uzatmışım amk
    (bkz: lafı çok uzatmak)
  • 366. gün şarkısından daha iyi olan sagopa kajmer şarkısı.

her insanın hayatında bu hisleri yaşadığı dönemleri olmuştur. ve sago yine o hisleri bize kendi tarzında yansıtmış. var olsun.

--- spoiler ---

ne işim var değerliyken şu değersiz parsada?
    dağıtırım toparlanmam biraz güç olsa da.
    4 tarafı tedirginlik çevrili bu arsada korkmuyorum.
    korku çevremi aç kurt gibi sarsa da.
    --- spoiler ---
  • üst seviye sagopa şarkısı. 366.gün 32m hit aldıysa youtube da bu şarkı en az 50m olur sago gerçekten yapmış bu sefer çünkü.
  • çok, çok, çok fazla iyi.. günde 3-4 kere dinlediğim 'cümle mühendisi' sago'nun eseridir. tavsiye edilir.
  • gaza getiren beat'i ile vurucu bir şarkı olmuş. sokakların dilinden daha çok şarkı yapsa daha da güzel olacak gibi. klip de fena değil anlam pek aramayınca rahatsız etmiyor. sago cami rapçiliğinden tekrar sokak rapçiliğine dönüyor sanırım 366. günle birlikte bu şarkı bunu gösteriyor hadi inşallah.
hesabın var mı? giriş yap