• sadece yemek içmek için yaşanılan yer. barış, huzur ve sükunetin hüküm sürdüğü , hobbitlerin mekanı.
    şu dünyada olmak istediğim tek yer demek isterdim lakin ki bu dünyada değildir.
    pararel bir evrende yaşıyorsanız eğer, sizi bulacağım oğlum.
  • ayrica ingilizce de bir sehrin kirsal kesimlerini kasteden civar anlamina gelen kelime. york - yorkshire, stradford-stradfordshire
  • orta dunyada her zaman umudun, isigin, cocuksu safligin korundugu yer. shire oldugu surece hobbitler de olacak, o gosterissiz ama durust hayatlarini yasayacaklar, dunya icin bir umut olacak eger yeniden ogrenmesi gerekirse dunyanin, bu unuttugu seyleri.
    ne zaman kardeslikteki hobbitlerin de akillarina ve kalplerine duser shire'in da (bile) guvende olmadigi dusuncesi, onlar da 'kahramanliklarina' baslayacak cesareti bulmaya baslarlar kendilerinde.
  • ne olurdu gerçek bir yer olsaydı, yaşasaydım şöyle mutlu ve huzurlu, herkesten uzak dert yok tasa yok. ektiğimi biçerdim misafirlerime kocaman kilerimde depolamış olduğum pasta böreklerimi verirdim. shire diye bir yerin olmasını çok isterdim. dünyada hala karanlığın el sürmediği öyle bir yer bulursanız bana haber verin.
  • huzuruyla nam yapmış bir fantastik evren yerleşkesi.

başlığındaki her üç girinin ikisinde bulunan "yaşamak istediğim yer" teması da bu yüzden sanırım. gozleri yumup bir dakikalığına bile hayal etmek gülümsetiyor insanı.

lakin; shire'ın, shire'ların ilelebet huzurla anılacak olmasinin yegane sebebi gidemiyor oluşumuzdur sevgili gondorlular(siz de tabii rohanlı kardeşlerim). aksi takdirde ornegi de bulundugu gibi, birkaç nesil sonra bölge shirelı oldugunu iddia eden sivaslılardan geçilmez, o güzel yesilliklerde o galadriel esintilerinde mangal yapan atletli hobbitler ve sigara izmaritleriyle dolardı. potansiyel müteahhitlerden bahsetmiyorum bile.

ha kararliysaniz, gidecekseniz benim yuzumden iptal etmeyin programinizi tabii.* sadece, gözlerinizde kalbimde yeşermesine izin vermediğim umutsuzluğu görüyorum, yapmayın öyle. kendi shire'ınızı inşa edebilmeniz dilegiyle efenim. en azindan cıkın çıkmazından bir taneyi.
  • yaşamak istediğim bir yer, keşke orada yaşasam da hergün kulaklarımda şu müzik olsa, ayrı bir huzur veriyor insana.

orkestral shire
  • sefil mefil hobbitler yaşar burda neticede. baggins familyası da burdadır. (hatta tam olarak westfarthing of shire, countyler arası otobüs yolculuğunda shire'ın neresinden içinden mi diye sorulursa verilecek cevap bu) hobbit dediğin basit şeylerle mutlu olmasını bilendir, bugün bir havaifişek görmek bir hobbitin ömrüne yirmi yıl ömür katacaktır. dolayısıyla bu hobbitler maceradan kıllanan bir yapıdadır, örneğin shire halkı ring'in peşindeki ringwraith'i gördüğü zaman hanım koş bak köyümüze ringwraith geldi diyerek pencere kenarından usulca izlemişler, kendilerine bagginsler sorulduğunda bak tam şurda ilerde diye yolu tarif etmiş, "atın nalını cilalayalım, en azından bir paspas atalım" gibi saygıda kusurlu hareketlerde bulunmamışlardır. üç-beş bin yılda bir olan bu tip hadiseleri saymazsak genel olarak shire'ın barışçıl ve sevimli bir yer olduğunu söyleyebiliriz.
  • su aralar yasamak istedigim sehir. bir izmir bir de shire
  • kitabını okuduğumdan beri ne zaman pırıl pırıl güneşli bir güne uyansam "acaba bugün shire'de hava nasıl" diye içimden geçirdiğim, eğer gerçekten varolsa emekli olunca varımı yoğumu satıp yaya olarak gideceğim, bıraktığım sigara yerine pipo içmeye başlayıp, ev yapımı biraya gark etmiş mutlu mesut bir ihtiyar olarak ölmek istediğim diyar.
hesabın var mı? giriş yap