643 entry daha
  • çokça övüldü o yüzden izledim ama övüldüğü kadar değil. dönem dizi ve filmlerini severim bu da güzel izlenesi bir yapım bence, he bir de nedense lady ochibanın konuşması değişik geldi bana, hoşuma gitti.
  • 10. bölümü izlemek resmen çin işkencesi oldu.

--- spoiler ---

marikoyu harcadın birşey demedik, ama bu nasıl final. neymiş efendim herşeyi planlamış. falan filan.
    --- spoiler ---
  • efsane 9. bölümünün ardından bütün oyunların anlatıldığı final bölümü ile 1. sezonunu noktalamış dizi.

dizinin 2. sezonu olacak mı, bilinmez.

ancak james clavell'in 1975'te yazmış olduğu kitaptan uyarlanan dizi, eğer kitabın hikayesine bağlı kalacaksa, maalesef 1. sezonu ile ekranlara veda edecek. zira kitaptaki hikaye de burada bitiyor.

ancak dizinin yakaladığı başarı ve şöhretten dolayı 2. sezonun çekilmesi de muhtemel. böyle bir durumda ise 2 senaryo mevcut

ya clavell'in diğer kitaplarına bakılarak bir devam sezonu çekilecek. 6 romandan oluşan asian saga serisi ise bu fikirdeki baş aktör.
    ilk senaryo olmaz ise, tamamen senaristlerin yazdığı bir sezon ile belki dizi hayatına devam edebilir.

göreceğiz.
  • --- spoiler ---

+haniko düdüko? - bilmemko...
    --- spoiler ---

(bkz: tokatçı)
  • güzel başlayıp baygınlık geçirterek biten dizi. japon kültürüne olan hayranlığımdan dolayı, baktım diziden bir bok olmayacak belgesel tadında izledim.

--- spoiler ---

buntaro en sonunda karısının tokmakçısıyla barışarak ala gavatlık ünvanını aldı. kendisini tebrik ediyoruz.

lord soğan kasım kasım kasılarak oturduğu yerden plana sadık kaldı ve japonya'yı oturduğu yerden kurtararak oturan shogun ünvanını almaya hak kazandı.

anjin malı mariko'nun cesedi henüz soğumamışken fuji'ye hafiften yürüdü yüz bulamayınca dost ayağına kül mül serpme işlerine girdi.

dünyanın en işveli konuşan kadını seni de unutmadık. lady ochiba.

hade gömdüm.
    --- spoiler ---
  • dizi genel olarak akıcı güzel ilerledi ama final baya tırt olmuş. şöyle söyleyeyim son izlediğim bölümün final olduğunu burada yazarların bitti yorumlarını okuyunca anladım.
    onun dışında bizim insanımız derdini direk anlatamıyor derdim de , yahu japon’lar bu dolaylı yoldan iletişememek konusunda başka bir seviyeymiş.
  • diziden tek akılda kalan usami fuji gibi bir eş nasip olur mu sorusudur.

the kadın.
  • eskisini izlemedim fakat yenisi (2024) çok güzel dizi. son bölüm de olması gerektiği gibi olmuş.

-- biraz spoiler

dizinin en komik karakteri yabushige. olan biteni birazcık sezebiliyor. büyük ağaların beylik laflarının, ulvi amaçlarının sahteliğinin farkında. onların tiyatrosunu anlayabiliyor. bu sebeple kendi bencilliğine teslim olmuş durumda. oyunu kuralına göre oynayıp o da büyümek istiyor. fakat yeteneği basit sezgi ile sınırlı. aklı hayallerine yetmediği için sonu ölüm oluyor. ölmeden önce de kendisinden çok daha zeki bir adam olan toranaga'dan en az zaiyatla nasıl en tepeye çıkılacağını dinliyor. çok güzel final.
  • arkadaşlar bu diziyi niye pompalıyorlar anlamadım. güvendiğim takip ettiğim sinefil diyeceğim kişilere de paralar gitmiş galiba. yani buna benim puanım 7/10 anca olur. o da emeğe saygı niteliğinde. ambiyans dönem gerçekten çok hoş atmosferi sizi çekiyor.

ama tornada reisin ilerici görüş diye senarist kurtarması hareketleri çok zorlama. yani örnek veriyorum bu japonlar sike boka çok şerefli emir komuta çok keskin ama ibneliklerde de üstüne yok.

şimdi spoiler verecem:

şimdi allah'ını seven söylesin marikosama ne yaptı da , lady ochiba, bize zeki diye yutturulan tornado reisi başından çözmüş iken adamı bir anda destekler şekilde pozisyon aldı. yani tutarlı mı sizce? bize baya baya zeki gösterildi bu kadın.

ya da yabushi yle finalde dostane konuşurlarken, adam her türlü boku gelecekten spoiler verilerek anlatırken ne oldu da birden ölülere gelecek bilgisi verilmez deyip götü kalktı.

sen anjinsanı top atışı vs. gazlayarak gösterdin. eeeee ne bokuma o talimleri yaptırdın. yani bi akılcı girişim olarak göstersenize. adam diyor ki aksiyon isteyen izlemesin. öyle bi derdimiz yok ta süreklü güzel bi savaş sahnesi çekilecek diye pompalayan sensin.

--------------------------------------

bu japonlar kadar fahişeliği kutsayan millet görmedim. blue eye samurayda da aynı şey vardı. yani izleyen kişi orospuluğu bilime yön veren gelişme olarak görür. öyle kutsal mekan zaten tornada reis o yüzden kilisenin yanına kerhaneyi diktirdi. puhaha:)

sonra mariko sama çok delikanlı hizmetde on numara müthiş katolik hristiyan ama zikişe geldimi o an fahişeydim deyip geçebiliyor. çok tutarsız geldi bana.

başrol anji ise yüz ifadesi komediydi. hiç değişmeden oynadı.

-----------------------------------------

son olarak beklentisi düşük olanlar veya daha çnce bu tip yapımları izlemeyenler için şahaser olabilir.

benim için vakit kaybıydı. tavsiye etmem.
  • iki üç sezonluk hikayeyi bir sezona sığdırınca son bölümde yaptığı planını karaktere özet geçirerek bağlamak zorunda kalmış dizi. kitabı nasıl bilmiyorum. ama son savaşı, oraya giden yolu izleyebilirdik. çok iyi başlıyor ilerliyor ama çabuk bitiyor.
57 entry daha
hesabın var mı? giriş yap