• haber türkte katıldığı programda izlediğim kadarıyla:

sunucunun kendisini dar bir kalıba sokmasına izin vermedi.

ısrarla ikinci turda hangi tarafı tutacaksınız sorularına güzel cevaplar verdi.

plan, program, vaat verme konusunda çok başarısız. siyaset vaat verme işidir.

her ekonomi konusu açıldığında, konuyu çipe getiriyor. çip ülkedeki kimsenin umrunda değil.

beton ekonomisini bitireceğiz demek tam bir siyasi intihar. ülkenin yarısı inşaat sektöründen ekmek yiyor. milyonlarca insan ev sahibi olma hayali kuruyor.

konudan konuya çok atlıyor. daha az, kesin ve net konuşması lazım.

kendime göre bir kaç tavsiye vermem gerekirkse:

ikinci tura kalmak istiyorsa, ilk önce kendi inanacak, sadece hdp'ye karşı aday olmuş gibi davranmayı bırakması gerekir.

yukarıda dediğim gibi, siyaset vaat verme işidir. yıkacaklarını değil, yapacaklarını anlatmak gerekir. beton ekonomisini yıkacağız yerine, toki binaları 3 katı geçmeyecek, insanları apartmanlara hapsetmeyeceğiz, köyleri kalkındıracağız köylere yatırım yapıp geri dönüşleri sağlayacağız gibi vaatler verebilir.

insanlar eti sebzeyi, meyveyi rüyalarında bile göremezken, çip üreteceğiz demek biraz komik kaçıyor. bunun yerine zafer partisinin, meraya dayalı hayvancılık programını, su havzalarına dayalı tarım programını anlatması gerekir.

profosyonel bir ajansın çok faydası olabilir. yayınlara çıkmadan mutlaka bir ekiple sınava çalışır gibi çalışılması şart. merkez medya görevini yerine getirmek için değil, seni yıpratmak için çıkarıyorlar. muharrem ve hüseyin baş bile bizden arakladığı söylemleri bizden daha iyi anlatıyor.

her şeyden önce twitter büyüsüne kendini kaptırmamak lazım. siyaset fav almak için değil, insanların sorunlarına çözüm bulmak için yapılmalı.
  • bence chp zihniyetinin insanı soğutan yanı bu. kendisiyle aynı fikirde olmayan insanları aşağılamaları ve ötekileştirmeleri. yahu ben seninle aynı fikirde olmak zorunda mıyım. dayatmadan sıkıldığını beyan edenlerin de dayatması çelişki değil mi ? yanlış siyasi hamlelerden bahsetmiyorum bile.

sinan oğan bal gibi de tüm adaylardan daha donanımlı. sizde farkındasınız. şimdi de sinan oğana oy vermek isteyenleri aşağılıyorsunuz. biz sizi hdp ye yanladığınız için aşağılıyor muyuz ?
  • --- alıntı ---

“son 1 ay içerisinde 100.000’e yakın yabancıya vatandaşlık verildiğine dair gelen bilgi var. bu kişilere ‘gelin seçmen kağıtlarınızı alın’ dendi. içişleri bakanlığı nüfus idaresi çıksın bu iddiaya ilişkin açıkama yapsın.”

https://twitter.com/…biz/status/1641550708599136257

--- alıntı ---
  • diğer 3 adayın toplamından daha iyi
  • büyük bir şirketin sahibisiniz, genel müdür seçiyorsunuz, nihai karar elbette sizde ve mülakat heyeti önünüze 4 aday getirmiş finalde. rte, ince, kk ve sinan oğan.

hangisini seçerdiniz?

biz kimi seçeceğimizi biliyoruz ve içimiz de gayet rahat. haydi şimdi siz gölge etmeden istemediğiniz profilleri zorla, dayatmayla işe alın, “tıpış tıpış”.
  • zamanında elçibey'in yanında da çalışmıştır. severiz kendisini.
  • biraz önce şöyle bir tivit atmıştır kendisi: görseli görsel
    https://twitter.com/…tatus/1641571398635212809?s=19

aynen kopyalıyorum:

--- spoiler ---

açıklıyorum: türk milletine ve devletime hizmet etmek için oradaydım. gitmeden devletimi bilgilendirdim. dünyanın en saygın 40 uzmanı katılım sağlamıştı. türkiye’yi temsilen ben vardım. ülkemin çıkarlarını o platformdaki uzmanlara ve putin’e karşı hem de rusça savundum. o tarihte sayın bahçeli’ye dış politika alanında danışmanlık da veriyordum. bu toplantıdan bir yıl sonra da aday oldum ve aday olduğum ığdır’a mhp’nin tek birinci olduğu il ünvanını kazandırarak mhp mv oldum. başka sorunuz var mı?
    --- spoiler ---

bakın bu adam oylarının büyük bir kısmını bir önceki seçimde cumhur ittifakına oy verecek insanlardan alacak. mhp ve bbp'nin doğrudan seçmeninden, akp'nin milliyetçi muhafazakar seçmeninden, çok saçma gelse de yrp'nin cumhur ittifakına katılmasını içine sindiremeyen milliyetçi çizgiye daha yakın muhafazakar seçmeninden oy alacak.

elbetteki millet ittifakından da oy alacak lakin oylarının büyük bir kısmını bir önceki seçimde cumhur ittifakına oy vermiş seçmenden alacak. hâl böyleyken, üstelik millet ittifakına çok yakın olan ismail saymaz gibi gazetecilerin bile aday olmasını desteklediği ve cumhur ittifakının oylarını böleceğini söylediği bu adama bu kin neden?

bu adamı sevin veya sevmeyin bu önemli değil. putin’in karşısında rusça konuşabilecek düzeyde bir adama yetersiz diyip aşağılamaya varan söylemlerinizden vazgeçin. bütün adayların toplamından daha başarılı bir cv'ye sahip. zira hepimiz erdoğan'ın gitmesini istiyoruz. böyle bir durumda erdoğan'ın gitmesini isteyen insanları bu şekilde karşınıza almayın. birbirimize hiç benzemesek de erdoğan'ın gitmesi konusunda hemfikiriz.
  • alacağı oy oranı türkçülerin sürekli kendilerinin atatürkçülerden daha kalabalık bir kitle olduğu iddiasının da neticesi verecek.

bakalım türkçü oğan mı bu ülkede daha fazla oy alacak, atatürkçü kılıçdaroğlu mu?

edit: çok bilgisizce mesajlar geliyor. tek tek yazmak yerine burada en basit şekilde izah edeyim:

mustafa kemal atatürk turan idealine karşı bir insandı. dolayısıyla türkçü olması ontolojik olarak mümkün değildir. bu temel saptamadan hareketler türkçülük ve atatürkçülük farklı ideolojiler olmak durumundadır. nitekim altı oktan biri türkçülük değildir.
  • cok gec kalindi ama hala kacmis degil. (bkz: #150687826)

ataturk konustugunda 'koylu milletin efendisi' idi. aldi sati kadin*i meclise mebus koydu.
    hem cefanin buyugunu ceken hem de temsil edilemeyen, hizmet goremeyenler koylu halkimizdi.
    washington dc'deki gibi, taxation without representation.
    sendikacilik bitti, simdi isci, memur sinifi bu sosyal statuyu devraldi.
    ve erdogan'i devirmenin tek yolu memur ve isci takimindan oy almakta.
    bunun da tek yolu 'ekmek partisi secmeni'nin hassasiyetlerinin goz onunde bulundurulmasindan gecer. turkcesi, ekonomik somut vaatler gerekiyor, yok para politikasi, yok politika faizi bilmemne. "mazot 1 lira olacak" sloganinin %7.5'u var. eşel mobil'i erbakan onerdi yanilmiyorsam, hala memur takimi 'irticaciydi ama' diyerek rahmet okur adama.
    bunun gibi dogrudan cebe yonelik;
    haksiz dolayli vergilere, vergi toplanmasindaki esitsizlige (2021 toplanan vergi: %55 isci, %45 isverenden), halki ahlaksizliga iten haksiz sermaye kaybi ve kazancindan, stokculuktan, egitim ve saglik tuccarligindan, mafyalarin, tarikatlarin, orgutlerin nasil mallara, isyerlerine coktuklerinden, haraca bagladiklarindan, kamu ihalelerinden, haksiz tesviklerle hazinenin soyulmasindan, yalandan istihdam yaratilmasindan, hayali ihracat yapilmasinda...
    baslayarak herkesin anlayacagi sekilde maddi sorunlara parmak basilmali, somut cozum onerileri en duz adamin anlayacagi seviyede propoganda edilmeli. siradan, ust duzey burokrat olmayan 657'li bir kamu iscisi, memur; c.bsk. yardimcisi adayi olarak tanitilmali. koylu, ciftci, hayvanci icin de bu gecerli, ama oda baskani
    falan cikarmayin oraya, vatandas cikarin.

bir yandan maalesef herkes gozunu gecisken kitle sandigi %6'lik genclere cevirmis. benim gozlemim; gencler zaten coktan kamplara cekilmis vaziyette.
    dayatmak istedikleri sekuler-muhafazakar kutuplasmasiyla buyudu bu gencler ve dolayisile argumanlara, vaatlere kulaklari tikali.
    erdogan, diye direten bir gence dokunmanin yolu, secime 44 gun kala propoganda yapmak degil. basarili olamazsiniz.
    ama anasi, babasi, dayisi, halasi ikna edebilir onu.

%30 alarak cumhurbaskani olunuyor mu, ben anlamadim bu sistemi? hedef ilk turda almak olmali.
    inanmamislarla cikilan yoldan donen de cok olur. halk kafaya kim oynuyorsa, takim gibi onu tuttu. bir cikari olacagindan de degil, cevresinde o siyasi olusuma yakin gorulmesi bile onun icin degerli. millete bunu vermeniz icin kafaya oynamaniz lazim, sahsen en az %55 soylemleri istiyorum sahada. mitinglerde kodumu oturtan ama babacan bir imaj cizilsin, iste o zaman hepiniz sasirirsiniz ogan mazbatasini aldiginda.
    insallah.
  • kendisi dört aday arasındaki en donanımlı insan ama böyle önemli bir seçimde oyları bölmeye gerek yok. kılıçdar'dan devam.
hesabın var mı? giriş yap